Autor Subiect: Istorie Oltcit  (Citit de 15864 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nick

  • Vizitator
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #60 : Iunie 25, 2014, 12:05:06 p.m. »
O chestie interesanta la Oltcit-ul ala de la Cluj este bancheta spate asezata foarte in spate ca in cazul celor 3, au mai existat si altele transformate in decapotabile insa bancheta spate a ramas in pozitia in care fusese si cand era acoperit (inclusiv la Axel-ul ala). Ma tem ca asta rosu chiar este unul din Oltcit-urile lui nea Nicu si a fost "modernizat".
Tot ce se poate... Nu neg... Sau o fi fost cel al lui Mitterand... Sau cel care a fost expus in foaierul Pavilionului Central al uzinei (adica cel scos de coreeni din Pavilion)...
Era misto sa fi stiut seriile de caroserie ale celor 3 masini si sa le fi cautat pe la RAR...

Offline costy84

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 146
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #61 : Septembrie 19, 2014, 05:21:16 p.m. »

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #62 : Septembrie 20, 2014, 04:54:09 p.m. »
OLDA!? :o De asta nu am mai auzit.

nick

  • Vizitator
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #63 : Ianuarie 28, 2015, 10:28:13 a.m. »
Iata un pic de istorie filmata:

https://www.youtube.com/watch?v=hR6D8QxYZds&feature=share

Enjoy!

P.S.: Unii dintre ei mi-au fost colegi. Ce amintiri!....
Unul dintre ei a avut si cateva inventii la partea de suspensie Oltcit, care nu au fost fructificate de uzina...
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2015, 11:23:41 a.m. de nick »

Offline eugen6215

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 201
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #64 : Ianuarie 28, 2015, 03:26:22 p.m. »
Taica-meu a lucrat ani buni la Oltcit, avea legitimatia nr. 7(cred), a fost printre primii care au vazut prototipul in Franta.Imi spunea ca proiectantii francezi aproape plangeau ca masina a fost data romanilor, pentru ca daca iesea pe piata la timp(78-79), ar fi rupt piata europeana.La fel zicea ca multe dintre modelele Citroenului ca si ale altora(Fiat, VW,Opel) au fost imbunatatite cu dotari de la Oltcit.Se pare ca numai proiectul scaunelor fata a durat peste 6 luni-oricum eu nu cred ca am intalnit multe scaune mai confortabile(am avut un 12TRS cu care numai pe turla bisericii n-am urcat).

nick

  • Vizitator
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #65 : Ianuarie 28, 2015, 04:08:05 p.m. »
Ma bucur ca tatal tau a lucrat aici. Atunci stii si ce inseamna cu adevarat Oltcit-ul, spre deosebire de altii care isi dau cu parerea, se cred cunoscatori, dar habar nu au si nu au tinut in viata lor in mana un volan de TRS (a se vedea userul incepator)...
Am avut si eu un TRS, care dupa cum am mai spus mai devreme pe acest topic dadea ceata la Golf-uri, la Kadett-uri s.a.md....
Si intr-adevar, multe dintre inovatiile aduse de Projet TA au fost "furate" si de alti producatori... Mai ales pe parte de caroserie...
Francezii au plans, intr-adevar, ca nu au produs ei acest model... fiind si ultimul model proiectat de casa Citroen...
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2015, 04:15:48 p.m. de nick »

Offline eugen6215

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 201
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #66 : Ianuarie 28, 2015, 04:27:55 p.m. »
E adevarat cu lasatul in ceata.Cel mai tare era in panta, fiind usoara,motor puternic(1299 cmc-TRS) lasam in urma aproape tot.Am fost realmente indragostit de masina.De fapt aproape toti oltcetistii erau multumiti.Problemele au fost dupa aparitia modificatelor, si in conditiile in care service-ul era aproape inexistent in tara, plus ca nu se preta la reparatii prea multe in "fata blocului" de catre tot romanul.Mai aveam atunci si benzina "buna", carburatorul se infunda rapid, mi-a mancat zilele pana am invatat si eu sa suflu jigloarele.Culmea ca cei mai buni mecanici pe care i-am avut erau autodidacti,pasionati si isteti.Aia de firma erau pe spate, nici cu manualul de service din fabrica nu se descurcau.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #67 : Ianuarie 28, 2015, 10:09:58 p.m. »
Pentru a nu parea ca-mi dau cu parerea in necunostinta de cauza sa incep cu un scurt istoric. Tatal meu a depus banii pentru o Dacie in vara anului 1984, pe care urma sa o ridice in 1988 sau 1989 (de obicei durata de asteptare era mai mare decat cea prognozata). In decembrie 1985 a primit un telefon de la Craiova in care i se comunica ca daca doreste si are banii pesin (cash in zilele noastre) poate sa ridice un Oltcit in ianuarie 1986. Dupa niste scheme cu imprumuturi rapide de la rude, o canistra de benzina pe tren  ;D (transport interzis!) (masina venea cu 2-3 l in rezervor la Craiova si nefiind inmatriculata nu puteai cumpara benzina, pentru cei care nu stiu, benzina era rationalizata pe vremurile alea) + hartie de dispensa speciala pentru circulatia pe drumuri inzapezite pe timpul in care circulatia era interzisa in intreaga Romanie de Militia lui Nea Nicu, a ajuns in Bucuresti, pe 26 ianuarie 1986, chiar de ziua Tovarasului, Oltcit-ul Club (motor de 1129 cmc, 4 viteze) crem nou nout. Eu aveam 9 ani la acea vreme asa ca va dati seama ce impresionanta a fost toata treaba si cat de mult mi-a placut masina. Din pacate am apucat sa conduc masina doar intre anii 1998 si 2002 cam 5-6000 de km, cand deja era obosita si astmatica rau. Ideea e ca intre 1986 si 2000 am facut urmatoarele operatii impreuna cu tatal meu - evident eu pe post de mecanic adjunct /ajutor de mecanic  ;) - (mecanicii din service stiau mai putine despre masina decat noi dupa toate aceste reparatii): antifonare podele (cu demontare integral tobe de esapament), inlocuire motor in 1991 (pe vremea aia nu se gaseau in comert filtre de ulei si erau meseriasi pe la scularii care taiau capacul filtrului si inlocuiau filtrele din interior, din pacate dupa cateva sute de km a cedat capacul si masina a pierdut uleiul, caland motorul), refacerea motorului intial cu inlocuirea vilbrochenului si a simeringurilor, decalaminarea capetelor si scaunelor de supapa, curatarea suprafetelor cilindrilor, montaj si realinierea supapelor si cilindrilor si montajul culasei si a capacelor (operatia a durat cam 1-2 luni, timp in care mirosul de baza era de benzina... de la varful degetelor la coate  ;D), 3 refaceri si inlocuiri de distributie, echilibrare bara de torsiune spate (eliminare scartait endemic la Oltcit-uri), nenumarate reglaje ale carburatorului (mers economic / sportiv) si curatare / suflare jiglere, inlocuire bara si stopuri spate, reparatii scaune fata (ambele au avut probleme cu cremalierele si rotile dintate pentru inclinarea scaunelor, precum si mecanismul de basculare), inlocuire filtre, tuburi lichide, curatare radiator, inlocuire elemente de suspensie si directie fata si spate (bucse, capete de bara, amortizoare, etc), inca o inlocuire de motor in 1998 cu motorul intial refacut (aici am avut o aventura speciala cu cele 78 sau pe acolo, nu mai tin minte numarul exact, de ace din planetara, s-a rupt un burduf nou, piesele erau din ce in ca mai proaste, si am stat sa numaram acele bucata cu bucata in cei vreo 5-6 pumni de vaselina+praful si mazga de pe podeaua atelierului), reparatii minore la caroserie (puncte de rugina), etc. Ca o regula, masina a avut o buna parte din piese made in France, nici una, dar absolut nici una din ele nu s-a defectat (ca anecdota, masina a fost doar de 2 ori in service, care erau un dezastru pe atunci, la prima vizita a fost "inlocuit" (furat si inlocuit cu unul defect in traducere libera) etouffoir-ul - supapa eletromagnetica de mers in gol, made in France cu una fabricata in Romania, inutil sa va mai spun ca a mai trebuit schimbata de 5 ori in urmatorii 14 ani), in schimb peste 75% din piesele romanesti au trebuit inlocuite (incerc sa nu fiu rau, dar cred ca asta spune ceva despre calitatea lor). Cred, incercand sa raman modest, ca marea majoritate a mecanicilor si a angajatilor de la fabrica din Craiova au vazut masina desfacuta in mai putine piese decat am vazut-o eu  ;D. Marea, imensa problema a Oltcit-ului a fost fiabilitatea, pur si simplu masina se strica mai repede, mai des si mai grav decat Dacia, iar raul cel mare era ca nu existau mecanici decenti, ca in cazul Daciei. Consumul era OK, cu maxim 1-2 l mai mare decat la Dacie daca mergeai sportiv. Partile bune: masina se putea conduce sportiv, batea absolut orice Dacie la demaraj si viteza in linie dreapta, cred ca si Dacia Sport, putin mai rau stand in viraje, unde avea ruliu destul de puternic (avand garda mai sus decat Dacia, se "apleca" mai mult, era putin mai mult subviratorie si avand bara de torsiune spate cu suspensie pe foi avea si ruliu mai pronuntat), dar iti dadea o placere de a conduce incomparabil mai mare decat Dacia (parere personala) si avea suspensia mai rigida decat concurenta (unii vedeau in asta un defect, era o "caruta" care sarea in sus la denivelari, acum "carutelor" astora, gen Seat Leon li se spune sportive  ;D ). Avand garda sus puteai merge mai bine cu ea pe drumuri desfundate de tara, dar trebuia sa ai grija la delcou, care era plasat foarte jos si riscai sa ramai cu ea in apa mai adanca de 25-30 de cm (am desfacut si delcoul de 2 ori  ;D). Nu am condus si nu am mers cu Oltcit Club TRS (1299 cmc, 5 viteze, 61,5 cp), deci nu pot sa va spun cat de mare era upgrade-ul fata de Oltcit Club (doar 1129 cmc, 4 viteze, 57,4 cp, conceptie mai veche cu peste 10 ani), dar va pot spune ca masina a mers in 1987 cu 145 km/h pe autostrada Bucuresti-Pitesti, zgomotul si vibratiile erau absolut infernale (era inainte de antifonare), dar nu s-a petrecut nici un incident. Scaunele erau intr-adevar foarte confortabile pentru acea perioada si incalzirea intra in regim in 10-15 minute, spre deosebire de Dacia  ;D. Ideea e ca in afara problemelor tehnice Oltcit Club a fost o masina robusta, care te ducea absolut oriunde aveai nevoie si pe care eu am iubit-o sincer, revazand acum imagini cu bordul masinii, dupa mai bine de 10 ani de cand nu l-am mai avut in fata ochilor am avut o mare strangere de inima si m-a cuprins o nostalgie reala! Lucru care m-a si decis sa scriu aceste randuri.
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2015, 11:26:04 p.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline eugen6215

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 201
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #68 : Ianuarie 28, 2015, 10:47:17 p.m. »
Din cate stiu, una din cauzele pentru care a fost intarziata fabricatia a fost tocmai neputinta romanilor de a asimila si produce piesele  cu care se angajasera.Calitatea produselor romanesti(in cvasitotalitatea lor) din anii 80, anii returnarii imprumutului, fara importuri, fara tehnologie, cu tot felul de economii si restrictii, era "deosebita".Francezii erau de-a dreptul "entuziasmati".De exemplu prima garnitura cu tabla de la Galati(folosita la Dacia) a fost returnata integral.Ceausescu nu a vizitat oficial fabrica.In paranteza, aceasta fabrica a fost in anii 80-86 considerata cea mai moderna uzina auto din Europa, chiar era o bijuterie!

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Istorie Oltcit
« Răspuns #69 : Ianuarie 28, 2015, 10:58:45 p.m. »
Stiu, am citit si eu lucrurile astea legate de fabrica de la Craiova, din pacate, ca si la Dacia, in primii ani, romanii se laudau cu calitatea .... asamblarii si vopsirii caroseriei! Piesele, sasiul, caroseria erau initial produse integral in Franta, abia ulterior au reusit si "ai nostri" sa produca ceva utilizabil, ulterior ajungand la o calitate acceptabila a componentelor, initial la Mioveni si apoi la Craiova. La Oltcit toata partea mecanica era mai delicata, mai sensibila decat la Dacie, incepand chiar cu conceptul de motor boxer racit cu aer (se incalzea repede si destul de tare), folosea si ulei de calitate mai buna decat Dacia (mai putin vascos - 5W40), uleiul ars era folosit de bun (mai bun decat cel din magazine!) la Dacia - 10W30. Din cauza asta toate piesele avea tolerante mai mici si erau mai sensibile decat cele de la Dacia si Aro. In final insa ramanea felul in care mergea masina in functionare normala, o placere la volan, o spun si acum, dupa ce am condus masini frantuzesti, germane, americane, japoneze si romanesti moderne.  :)
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2015, 11:01:31 p.m. de BMD77 »
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.