Autor Subiect: Prezentare si constructie kit 1:8 - Mercedes 300 SL "Gulwing" - Eaglemoss / IXO  (Citit de 15712 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Intr-adevar. Astept si eu cu nerabdare piesele, ca sa-l termin. Iar cu postarea pasilor, sper sa pastrez un ritm fluent.

La numerele 40 si 41 primim cele doua scaune. Perna scaunelor este injectata dintr-un materal moale, ca o spuma, iar baza este din plastic. Scaunele se monteaza pe cele 2 canale (pt fiecare) si pot fi reglata fata-spate






Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Nah... ce sa mai zici când vezi asemenea minunății de kit-uri 1/8 ...  :-X
Așteptăm și noi.. așteptăm  :'(

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
De fiecara data ma minunez la astfel de kituri. Si nu numai de frumusetea lor cat de ingeniozitatea cu care sunt executate, si cum sunt facute anumite piese sa respecte realitatea.
Spor la lucru.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
@cypylix
   E multa munca la conceperea lor si nu se face economie. Pt ZIS au fost trimisi oameni sa studieze indeaproape masina in muzeu in Rusia, iar pt unele modele chiar s-au cumparat masinile reale pt a fi puse le disapozitia inginerilor. Machetele 1:8 nu sunt concepute dupa poze de pe net :)

Continuam...
   La numerele 42 si 43 primim panourile interioare din jurul habitaclului, si ele vopsite in rosu.









Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Numerele 45-47 aduc doua valize dragute, cu scop decorativ, care se monteaza in spatele scaunelor cu ajutorul a doua cureluse si 2 tije. Am sarit numarul 44, pt ca aduce doar 2 tije de la sasiu, pe care le voi monta odata cu bordul.








Offline andor88

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
  • Be a Voice not an Echo
Oare în câte numere/piese au structurat panourile exterioare? Corpul machetei va fi o piesă destul de mare (partea fără uşi, capotă, portbagaj), grea de câteva kg, oare cum va sta pe tarabele chioşcurilor de ziare?
Heaven is where the police are British, the cooks are French, the mechanics are German, the lovers are Italian and it is all organized by the Swiss.

Hell is where the police are German, the cooks are English, the mechanics are French, the lovers are Swiss, and it is all organized by the Italians.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Fiecare numar al revistei/ piesele ma uimeste. Valizele sunt.....reale. Asta e cuvantul la cat de bine sunt detaliate.
Am mai spus-o si ma repet. Kitul acesta si modelul sunt superbe. Deocamdata ramane favoritul meu.    :)

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Oare în câte numere/piese au structurat panourile exterioare? Corpul machetei va fi o piesă destul de mare (partea fără uşi, capotă, portbagaj), grea de câteva kg, oare cum va sta pe tarabele chioşcurilor de ziare?

Nu stiu exact cum fac chioscarii dar va sta cumva pe tarabe. Am vazut deja in RO caroseria tancului, destul de mare si ea. La acest Mercedes, partea cea mai mare a caroseriei este exact cum zici, dintr-o singura bucata, mai putin plafonul, care este separat. Urmeaza la montat curand, si o sa o postez.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Numerele 48-51 vin putin cam dezordonat, asa ca am decis sa le grupez intr-o singura postare. Primim circuitul electric care va controla luminile masinii precum si bordul, pe care montam fatada care am primit-o in primele numere. Bordul se monteaza pe un cadru metalic tubular. Mai primim si volanul care are o balama ce "rabateaza" volanul pt a putea fi demontat, intocmai cu modelul real.






















Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Bordul e superb. Nu ma gandeam ca vor face si volanul rabatabil. Inca o data felicitari proiectantilor.
Spor la lucru.