Autor Subiect: Colectia Miria 1:18  (Citit de 38902 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Miria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 238
Colectia Miria 1:18
« : Octombrie 20, 2013, 01:09:01 p.m. »
Salut ma numesc Miria (numele meu mic fiind Andrei), sunt colectionar de 4-5 ani de zile si iubesc acest hobby.Din pacate nu toata lumea imi impartaseste aceasta nebunie, spunand ca arunc banii pe fereastra pe jucarii, fara a face distinctia intre o macheta si o jucarie din hypermarket.Trecand peste acestea, o mica parte din colectia mea este prezentata pe site-ul meu ( www.medicaldiecast.weebly.com) nu fac reclama, pentru ca nu castig absolut nimic de pe urma lui, e doar ,,pleasure'' sa o zic asa dupa o zi intreaga de munca.Mi-a placut colectivul de aici, asa ca am hotarat sa imi prezint colectia pe acest forum, voi pune doar ce prezint in momentul actual, ce a fost prezentat in trecut cine are placerea de a viziona o poate face pe site-ul meu.
Sa incepem , astazi va prezint Chevrolet Bel Air scara 1:18 realizat de HW 61. Este una dintre primele mele machete de calitate din colectie, pana atunci cumparand doar BBurago-Maisto-Weely de care m-am lasat intre timp,insa fara a le vinde le pastrez in vitrina, fiecare are un inceput si fiecare pleaca de jos ca sa zic asa. Deoarece pozele trebuiesc urcate de pe un site de specialitate, eu folosesc Photobucket, la fiecare prezentare voi pune cate 4 poze, cele mai semnificative, celelalte le gasiti pe site-ul meu ca si istoria modelului.Pana data viitoare cand sper ca ne vom revedea eu va doresc sanatate maxima si bucurati-va de acest hobby minunat fara a pune la suflet ironiile celorlalti pentru a nu ne imbolnavi de boli care nu ar trebui sa existe :) .







Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #1 : Octombrie 20, 2013, 01:28:54 p.m. »
Mi-a placut colectivul de aici, asa ca am hotarat sa imi prezint colectia pe acest forum.

Salut Andrei, ma bucur ca ti-ai ascultat inima si ai facut aceasta alegere. Sa sti ca noi ne bucuram sincer de oricine care colectioneaza orice, de la cuie ruginite la mine de pix sau machete de orice fel. Asa este si normal si civilizat, de altfel, ca e vorba de pasiune. Ne mai si respectam unii pe altii, ca e frumos si placut.

Imi place mult asta de pompieri, nu am mai vazut un Bel Air de pompieri. Cat caracter poate sa aibe!! Foarte frumoasa macheta, reda spiritul masinii mari in mod excelent. Deci, sirena rosie de pe acoperis... E mortala! ;D ;D

Cand mai ai timp, fa o prezentare amanuntita, cu descrierea masinii mari in cateva cuvinte, si mai multe poze cu detalii ale machetei. E prea frumoasa sa scapi doar cu 4 poze... :P

Felicitari!
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #2 : Octombrie 20, 2013, 02:31:32 p.m. »
Salut Andrei,
ma bucur ca ai venit pe forumul asta. (o decizie intelepta)
astept si eu prezentarile tale.

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #3 : Octombrie 20, 2013, 02:51:00 p.m. »
Bun venit pe Forumul AW, dupa ce am vazut pe site ai o colectie pe cinste!

Frumoasa prezentare, macheta este deosebita! Eu personal astept mult prezentarea LADA 1200 /Jiguli 1:18 de la IST  :D daca am vazut eu bine in colectia ta.
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #4 : Octombrie 20, 2013, 02:57:06 p.m. »
Superb site! N-am cuvinte! Eu am un blog, apare jos, la fiecare mesaj al meu, dar acum, dupa ce am vazut la dv., am decis ca e momentul extinderii spre site. Sunt foarte impresionat de colectie si de prezentare!
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #5 : Octombrie 20, 2013, 02:58:09 p.m. »
Binei ai venit, Andrei. Mult respect din partea mea pt colectie, hobby si cea ce faci in viata reala ;)

Foarte frumos lucrata macheta! Ma distreaza stilul ala de sirena/girofar prezent pe vehiculele de urgente americane din acea perioada. 

Offline Miria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 238
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #6 : Octombrie 20, 2013, 03:07:08 p.m. »
Va multumesc pentru primire. Ca sa fiu in tema, pun poze si cu Renault 12 Gordini (Dacia 1300) cei drept si mie imi place modelul mult, chiar ma gandesc destul de serios sa cumpar o Dacia 1300 sau cine stie chiar un Renault 12 si sa il restaurez, sau poate chiar un Oltcit, cei drept tata a avut Oltcit si toata copilaria mea m-a plimbat cu acesta.




Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #7 : Octombrie 20, 2013, 03:19:06 p.m. »
Salut si bine ai venit pe forumul AW. Machetele tale sunt foarte frumoase foc. Nu sunt fan al masinilor de interventie, dar imi plac machetele la fel ca si tie. Sunt frumoase oricum ar fi si mereu cele 1/18 au fost cele mai detaliate. Spor la colectionat si bafta in continuare!

Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #8 : Octombrie 20, 2013, 06:02:39 p.m. »
Bun venit Andrei.
Felicitari pentru colectie.
Vad ca ai machete serioase nu gluma. Asteptam cat mai multe prezentari (marfa de prezentat ai destula :P ).

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Colectia Miria 1:18
« Răspuns #9 : Octombrie 20, 2013, 06:54:32 p.m. »
Salut . Bine ai venit!!! Sunt multe masini pe care le ai si le admir  :)