Autor Subiect: Colectiile mele  (Citit de 4228 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Colectiile mele
« : Aprilie 12, 2015, 07:14:23 p.m. »
Profitand de sarbatoarea de azi, care mi-a creat putin timp liber, m-am decis sa ma laud si eu cu colectiile mele de machete.
Este vorba de doua serii, daca le pot numi asa: o serie de machete de aeronave, majoritatea facute de mine in ultimii aproape 50 de ani, din kituri, dar si cateva cumparate sau primite. A doua serie este cea de masinute, mult mai restransa, pentru ca nu dateaza decat de la primul numar DeAgostini. Totusi, o sa evit sa expun aici machetele de la reviste, care sunt la fel pentru toata lumea.
Prima expusa este o macheta, sau mai degraba o jucarie Citroen DS-19, produsa de Dinky Toys. Mi-a trimis-o un prieten francez, un scriitor din Calais, caruia i-am povestit cate ceva despre maniile mele. Am primit-o intr-o cutiuta de carton, insotita de un certificat de autenticitate si un pin. Am intrebat pe cineva mai in tema decat mine care este traditia acetei Dinky Toys, n-am primit raspunsul pe care il asteptam. Poate acum am mai mult noroc. Deci:











RL=http://s586.photobucket.com/user/mihaiatanasie/media/DSCN1117.jpg.html][/URL]












Offline cosminos3000

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 487
Re: Colectiile mele
« Răspuns #1 : Aprilie 12, 2015, 07:19:43 p.m. »
Face parte din colectia Dinky by ATLAS, sunt machete de revista, reproducti ale modelelor Dinky din ani 60-70.

http://www.atlaseditions.co.uk/collection/Dinky-Toys/DinkyToysMorrisMini-Traveller.html

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #2 : Aprilie 12, 2015, 07:20:40 p.m. »
A doua jucarie este o macheta 1:43 (ca si precedenta, uitasem sa mentionez) Chevrolet, 1950, in lvery de taxi newyorkez. Producator: Solido













A venit prin posta, saraca, si dupa o calatorie de vreo zece zile a sosit cu grila de la radiator sparta si cu cutiuta "Taxi" desprinsa, le-am lipit cu Picatura si vad ca tin.
« Ultima Modificare: Aprilie 21, 2015, 05:12:35 p.m. de nick »

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #3 : Aprilie 13, 2015, 09:49:23 a.m. »
Face parte din colectia Dinky by ATLAS, sunt machete de revista, reproducti ale modelelor Dinky din ani 60-70.

http://www.atlaseditions.co.uk/collection/Dinky-Toys/DinkyToysMorrisMini-Traveller.html
Daca e vorba de macheta de revista, atunci chapeau! pentru DeA, DS-ul de la ei e mult mai bine facut, chiar daca nu se deschid capotele.

Offline cosminos3000

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 487
Re: Colectiile mele
« Răspuns #4 : Aprilie 13, 2015, 10:04:32 a.m. »
Face parte din colectia Dinky by ATLAS, sunt machete de revista, reproducti ale modelelor Dinky din ani 60-70.

http://www.atlaseditions.co.uk/collection/Dinky-Toys/DinkyToysMorrisMini-Traveller.html
Daca e vorba de macheta de revista, atunci chapeau! pentru DeA, DS-ul de la ei e mult mai bine facut, chiar daca nu se deschid capotele.

Dinky este o marca istorica, iar macheta de care vorbim nu se poate compara cu una moderna. Ai un link sa vezi despre ce este vorba. Repet sunt reproducti ale matritelor din anii '60

https://www.youtube.com/watch?v=z0Q-CZryQ7g

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #5 : Aprilie 21, 2015, 11:46:31 a.m. »
Multumesc, cosminos3000

« Ultima Modificare: Aprilie 23, 2015, 09:05:50 a.m. de mihaiatanasie »

nick

  • Vizitator
Re: Colectiile mele
« Răspuns #6 : Aprilie 21, 2015, 05:19:46 p.m. »
Mihai
Ai machete frumoase!
Citroenul DS facut de Atlas dupa matrite Dinky era extrem de furmos in anii 60-70 cand a aparut prima "editie" originala, produsa de Dinky Toys. Macheta asta, ca si predecesoarea ei are valoare istorica, nu neaparat estetica prin precizie a reproducerii.

De Comet nu am ce spune decat ca a fost (si inca este in opinia mea) cel mai frumos avion de pasageri facut vreodata.


nick

  • Vizitator
Re: Colectiile mele
« Răspuns #7 : Aprilie 21, 2015, 05:22:53 p.m. »
O rugaminte si o idee in acelasi timp, daca imi permiti. Ce zici separam colectia pe tematici? Adica colectia auto sa fie separata de cele aero/ navala/ feroviara, etc, pe care le detii? Adica fiecare colectie cu domeniul ei. Te-ar deranja?


Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #8 : Aprilie 21, 2015, 07:27:52 p.m. »
Ca raspuns la sugestia ta, Nick: eu nu am indraznit sa creez mai multe topicuri, sunt destul de nou pe forum si nu as vrea sa imi dau mai multa importanta decat merit prin multitudinea de topicuri deschise. Dar daca crezi ca putem desparti seria de masini (de altfel, din pacate, destul de mica si lipsita de valoare) de cea de aeronave, eu sunt perfect de acord. Doar daca nu e prea tarziu.
Oricum, eu ma tem ca nu mai pot interveni, cred ca doar cel care are cheia de moderator al forumului mai poate face operatiunea.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #9 : Aprilie 28, 2015, 11:16:05 a.m. »
O mica jucarie primita de la acelasi prieten din nordul Frantei, un Porsche Carrera 903, made in Germany by SIKU (?). Marturisesc faptul ca am cautat cu ajutorul lui Google o masina adevarata, nici o poza din Internet nu seamana cu jucaria.