Autor Subiect: Colectiile mele  (Citit de 4244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectiile mele
« Răspuns #10 : Aprilie 28, 2015, 08:34:55 p.m. »
Este Porsche Carrera 906, clar.

Frumoasa colectie ai, felicitari!
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #11 : Aprilie 29, 2015, 05:06:32 p.m. »
Asta este o jucărioară primită tot de la prietenul meu Jean-Pierre. Stiu despre ea doar că e fabricată în Makao și că are vreo 4 cm lungime.











Offline Um

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Colectiile mele
« Răspuns #12 : Mai 01, 2015, 08:38:06 p.m. »
Buna.As vrea sa am si eu asa prieten.Foarte tare. ;D
« Ultima Modificare: Mai 01, 2015, 08:42:47 p.m. de Um »
Lume multa...oameni putini.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #13 : Mai 05, 2015, 10:55:25 p.m. »
Nu stiu de unde stia Jean-Pierre ca mie imi plac Smart-urile. Asta e o machetuta (daca poate fi numita astfel) foarte mica, dar destul de draguta. Nu stiu scara si nici producatorul.













Iata si cele trei mititele de la Jean-Pierre, “parcate” impreuna:



Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #14 : Mai 12, 2015, 11:45:09 a.m. »
Nu putem spune că e chiar o machete, pentru că nu reproduce mașina reală cu detalii, ci doar ca formă. E un Wartburg 353, pe care l-am primit ca premiu la un concurs quiz de la Blogul Suntem Romȃnia (nemotoujours, mulțumesc!)















Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #15 : Iunie 28, 2015, 07:42:06 p.m. »
Transportorul  amfibiu blindat BTR-80, un vehicul militar de producţie sovietică, intrat in dotarea armatei sovietice in anii ’80, aşa cum il trădează şi numele.
Macheta mea, realizată dintr-un kit “Svezda”, este la scara 1:35. L-am cumpărat la Clinceni, cu ocazia unui miting aerian din 2013.
După cum se vede, are o mulţime de elemente mobile: roţile directoare (primele două punţi), turela, uşiţele de intrare in interiorul vehiculului, uşita de la elicea pentru propulsia pe apă. Culmea, roţile nu au putut fi montate astfel încât să se învârtă liber.
În legătura cu istoria românească a BTR-80, nu se ştie sigur dacă armata a avut aşa ceva în dotare, se pare că doar Securitatea a avut vreo două (există poze făcute cu ele la aşa-zisa revoluţie din 89. Eu l-am dichisit cu cocarde româneşti, dar sigur înmatricularea e fictivă.

Iata un TBR real, in teatrul de operatiuni din serbia


(sursa foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Btr-80_in_Serbia.jpg)

Macheta mea:
























Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #16 : Iulie 14, 2015, 07:08:08 p.m. »
Renault 16
La vremea ei o maşină scumpă şi bună, Renault 16 a fost şi prima pe care am avut-o sub formă de machetă metalică. Producător: Metaloglobus. Scară … habar n-am.  Îmi aduc aminte că am cumpărat-o cam prin 1971, dintr-o librărie de pe strada 7 Noeimbrie din Braşov (acum e acolo o saormărie închisă), singurul loc din oraş unde se găsea, şi am plătit-o 25 de lei. Cam cât machetele DeA din zilele npoastre. A trecut prin multe, săraca, mic fiind m-am jucat cu ea, am “tunat-o” cu tot felul de “reclame”, apoi s-a jucat şi fiul meu cu ea. Am încercat să o aduc la o formă cât mai apropiată cu cea originală, iar când voi găsi capota motorului (sper că e căzută sub o mobilă greu de mişcat) şi îi voi colora blocurile optice va fi ca nouă.
O maşină adevărată

(sursă foto: http://thegegeblog.canalblog.com/albums/mmmmh____/photos/39825073-renault_16_ts__la_chapelle_vivier__01.html)

Şi macheta mea:
















Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectiile mele
« Răspuns #17 : Iulie 14, 2015, 07:43:51 p.m. »
Exceptionala! Ai revopsit-o cumva? Adica jucaria.

Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Colectiile mele
« Răspuns #18 : Iulie 14, 2015, 09:21:03 p.m. »
Am revopsit-o. Dupa ce am eliminat toate adaugirile puse in tinerete vopseaua era extrem de degradata. Sper sa gasesc si capota la timp sa o fac in aceeasi nuanta.