Autor Subiect: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)  (Citit de 4291 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« : Februarie 22, 2014, 11:36:36 a.m. »
Buna dimineata, am inceput si eu construirea unui Ferrari GTO. Cum Cypylix a prezentat kitul si asamblarea pas cu pas eu voi pune doar cateva poze cu etapele prin care trece asamblarea kit-ului.
Este un kit destul de frumos, al unei masini legendare si pana acum nu am avut probleme cu el.
Deocamdata este gata sasiul cu trenurile de rulare, bordul si semiaripile si alte cateva piese din caroserie.
O vedere de ansamblu a sasiului:



Si detalii ale motorului. Cred ca este cel mai detaliat motor de care am avut parte pana acum. Arata mult mai frumos si este mult mai detaliat un motor vechi cu multe carburatoare :).



Puntea si suspensiile spate, destul de bine redate, cu arcuri lamelare, din plastic ce-i drept dar functionale atat cat se poate.


Si detaliu al suspensiei fata. As fi vrut sa aiba o cursa mai mare suspensia dar este bine si asa.



Si bordul ne terminat.



Cam atat deocamdata, pe masura ce voi avansa mai adaug si poze.




Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #1 : Februarie 22, 2014, 12:44:11 p.m. »
Iese super , felicitari !
Foarte frumos  :-\

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #2 : Februarie 22, 2014, 10:30:30 p.m. »
Bafta , arata foarte bine pana aici.Abia astept sa vad partea principala cum iti iese si o sa-ti tin pumnii sa iasa bine. ;)

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #3 : Februarie 22, 2014, 10:43:53 p.m. »
Va multumesc frumos! am mai lucrat astazi ceva ceva, poate si poze maine. Din pacate trebuie sa mai astept cu vopsirea caroseriei deoarece nu au in Afi argintiul de care am nevoie :(
Sper sa nu dezamagesc.
Si astazi am achizitionat si kit-ul de Unimog, abia astept  >:D

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #4 : Februarie 22, 2014, 10:45:40 p.m. »
Succes cu noua macheta...
Nu te grăbi cu ea ca sa nu strici ceva.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #5 : Februarie 24, 2014, 08:07:52 a.m. »
Ma bucur ca ai inceput lucrul la macheta. Spor la lucru si o sa urmaresc lucrarea. Ca de altfel, toate kiturile tale. Sa ai grija cand montezi jentile intre ele si anvelopele pe jenti. Sunt foarte subtiri si se rup repede. In decupajele usilor din caroserie si pe marginile usilor, sa nu aplici pre multa vopsea. Usile se inchid foarte bine si pastreaza o distanta buna asa cum sunt ele acum. Cand vor fi vopsite se mai micsoreza distanta si e posibil sa nu se mai inchida bine. La mine se inchid putin fortat, deoarece eu am dat si vopsea si lac. Acum stiu ca la celalalte kituri sa folosesc vopsea sparay lucioasa, cum am fost sfatuit. Astept cu nerabdare evolutia kitului.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #6 : Februarie 25, 2014, 09:22:57 p.m. »
Buna seara.
Ai dreptate Cypylix cu jantele, sunt foarte subtiri si fragile, dar am reusit sa nu rup niciuna :D. Problema este alta, dupa imbinarea celor 3 piese pentru fiecare janta aceasta este mai groasa decat este lungimea axului pe care intra si nu aveam cum sa mai montez piesele de prindere pe ax. Asa ca inainte de a lipii piesele intre ele le-am mai subtiat astfel incat sa imi dea grosimea necesara. Asta pentru jantele racing, pentru varianta standard mi se pare si mai greu, cum ai facut?
Cam asa arata jantele lipite




Cu montarea anvelopei nu a fost prea greu, am incalzit-o cu feonul si a intrat imediat. Acum sunt montate definitiv rotile la sasiu si se rotesc foarte usor, asta dupa ce am mai marit gaura din janta.
Cam asa atata sasiul cu rotile montate...un fel de caruta :)











Din cauza arcurilor de pe fata rotile nu stau perfect vertical, vin in "V", lucru dealtfel intalnit la unele masini din acele perioade.

Am trecut si la montarea telescoapelor si a semiaripilor si a partii de jos a caroseriei.





Acum sasiul si tot interiorul sunt gata asamblate, dar deocamdata nu am facut poze.
Am inceput sa debavurez caroseria si elementele ei si... am avut ceva treaba. Caroseria cred ca are si ceva greseli de turnare:




Cred ca matrita in care s-a turnat modelul a fost deformata sau...cine stie ce s-a intamplat. Daca ar fi fost deformarile simetrice poate ca asa trebuia sa fie modelul, dar acele urme apar ca si cum plafonul estre tras intr-o parte cca. 2mm. Sa vad ce iese la pilit si nivelat.
Cat despre usi la mine se inchid fortat fara sa fi vopsit masina, cred ca le mai micsorez putin sa nu am problemele de la Mercedes.
Acum sunt in asteptarea vopselei, deci pana la final mai dureaza... :'(


Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #7 : Februarie 26, 2014, 08:05:41 a.m. »
Imi place cum decurge lucrarea. Imi place cum ai vopsit cu gri (argintiu) la interior, partea din spate. Ce vopsea ai folosit? Cat despre jante, la fel ca tine am procedat si eu, dar la sfarsit cand am montat piulitele de blocare la roti, tot e mica distanta. Pe spate, daca am rupt o janta, am folosit pe cele racing si sunt mai mari. Am si debavurat putin axul rotilor partea mai groasa unde se opreste janta. Am debavurat sa se duca janta mai mult pe ax spre interior. Dar nu poti debavura prea mult sa nu intre janta in interior si sa loveasca sasiul. Imi place cum iti iese macheta. O sa faci varianta racing,gri? Spor la treaba.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15083
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #8 : Februarie 26, 2014, 09:21:34 a.m. »
Reusita treaba. Succes in continuare!

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #9 : Februarie 26, 2014, 10:08:03 a.m. »
Multumesc Oleco, o sa am nevoie :)
Da Cypylix, o sa fie varianta gri(argintiu), este aceeasi nuanta de argintiu ca pe partea din spate a interiorului. Acolo am vopsit cu argintiu cu vopsea normala Revell (99) dar vreo 3 4 straturi. A iesit bine si datorita pensulei folosite, a fost o oferta in Lidl, un set de 9 pensule si suportul pentru amestecat culorile la acelasi pret cu 3 pensule Revell. Si calitatea..incomparabila, mult superioare celor Revell.
Bine ca ai reusit cu jantele, poate pui poze. Daca vrei sa le pui pe cele stantard sa imi spui si ti le trimit ca oricum eu nu am la ce sa le folosesc :)