Autor Subiect: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)  (Citit de 4301 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #10 : Februarie 26, 2014, 10:36:28 a.m. »
Multumesc Adrian de oferta. O sa raman la gentile care le am deja montate. Macheta este gata de ceva timp dar nu am reusit sa fac poze. Nu am gasit nici un decor frumos sa fac pozele. Cu ce o sa vopsesti macheta? Cu sparay lucios? Sau vopsea revell si lac? Vopseaua ta de le revell este pe baza de apa? Daca vrei decalurile de versiunea sport, sa imi zici. Vezi ca la versiunea sport se folosesc cele doua tevi de esapament scurte care ies in dreptul usilor. Si astea mi-au ramas daca ai nevoie.

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #11 : Februarie 26, 2014, 10:40:43 a.m. »
Arata super , felicitari si spor la lucru in continuare :D

Timmy.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #12 : Februarie 26, 2014, 10:51:23 a.m. »
Multumesc Timmy!
Am montat esapamentul varianta scurta ce iese pe lateral. S-a montat usor si parca da un aer sportiv masinii. In mare parte folosesc Revell email. Pe baza de apa foarte putin doar atunci cand folosesc aerograful ca sa imi fie mai usor la spalat, lenea. Caroseria voi incerca sa o vopsesc cu Revell pe baza de apa. Fiind culoare metalizata si lucuiasa nu cred ca ii voi da cu lac. Si voi incerca sa dau straturi foarte subtiri pentru a nu avea probleme cu inchiderea usilor. Astept sa gasesc vopseaua si sa fac comanda deoarece in Afi nu au. Si sper sa nu stric decalurile, daca le stric o sa apelez la tine, multumesc!

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #13 : Februarie 26, 2014, 11:30:23 a.m. »
Adrian am o intrebare. Ai auzit de kituri auto de la producatorul Hasegawa? Ai avut vreodata ocazia sa vezi vreun kit. As vrea sa stiu daca sunt bine lucrate si detaliate. Am gasit un kit Hasegawa Ferrari328 (130 piese) la un pret bun si as vrea sa il iau.

Si alte persoane imi pot raspunde daca au cunostiinta de acest producator. Multumesc.

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #14 : Februarie 26, 2014, 11:43:57 a.m. »
Doar pareri de bine pe forumuri. Nimic filmat  :(

A japanese kit molded in white plastic HURRAY!!!! That says it all.
Parts sprues are bagged together, with the clear parts bagged separately.
Parts look nice, maybe not up to "Tamiya nice", but very nice nonetheless. However, there is a beautiful photoetch sprue and a nice decal sheet. It has far more parts than the Cayman S.
The body looks great. Some minor cleanup will be in order, but nothing big.
I haven't done any test fit at all so that's about it.
Looks very good. This is a Ferrari that I think I'll build in red....
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #15 : Februarie 26, 2014, 12:06:26 p.m. »
aaa....nu :) Nu am auzit si nu am vazut. Pareri despre el ce a gasit si Cristy. Am cautat deva poze pe google si pare destul de detaliat.
Am gasit ceva filmulete pe youtube cu alt Ferrari produs de firma Hasegawa si pare interesant.
Pentru 45 lei cat am vazut ca are pretul mi se pare foarte bine. Acum, cat de prost sa fie facut? :)

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #16 : Februarie 26, 2014, 03:23:40 p.m. »
Multumesc de raspunsuri. Cred ca o sa il iau sa vad cum se prezinta kitul si marca Hasegawa. Din poze mi-a placut si ma gandesc ca la 130 de piese sa aibe cateva detalii. Citeam undeva ca ar fi si cateva piese metalice. Mai au si alte modele interesante. E 45lei dar 25 lei transport :) . Noroc de cei din Bucuresti ca pot ridica produsele de la sediu.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #17 : Februarie 26, 2014, 03:59:41 p.m. »
De unde din Bucuresti ca dau si eu o fuga dupa unul? :P

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #18 : Mai 08, 2014, 07:49:32 p.m. »
Macheta am terminat-o mai demult, dar nu am apucat sa pun poze. Am facut acum unele in graba sa le pun aici, cand o sa ajung mai devreme acasa voi face unele si afara la lumina naturala.
Macheta a fost una la care am lucrat cu drag, multe piese, detalii foarte frumoase ale masinii, dar probleme cu vopsitul caroseriei. Este un chin sa vopsesc metalizat... nici nu imi prea pare foarte metalizat, parca este mai mult un gri. Si se vad foarte usor defectele, care sunt destule...









Capota motorului se inchide destul de greu, si de frica sa nu raman cu ea in mana atunci cand vreau sa o deschid mai bine o las asa. Si loveste putin si in motor.







Am luat decizia sa fac varianta de curse, deja era una de strada, a lui cypylix :). Destul de multe decal-uri pe masina, puteam sa pun si mai multe, dar mi se parea mult prea incarcata macheta.





Am stat mult pe ganduri daca sub masina sa pun scutul de protectie sau nu, pana la urma l-am pus, dar parca ascunde putin din mecanica masinii.



Sper sa va placa :)

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Ferrari 250 GTO 1:24 Revell (2)
« Răspuns #19 : Mai 08, 2014, 08:55:12 p.m. »
Ma bucur ca ai pus poze cu macheta. Ii sta bine in gri. Mie imi place mult cum a iesit. Nu se vad defectele la vopsea. Poate trebuie putin luciu la vopsea. Asa pare din poze. Ar fi buna o sedinta foto cu cele doua machete una langa alta. Felicitari pt kit