Autor Subiect: Imprimanta 3D  (Citit de 8937 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #20 : Ianuarie 13, 2014, 01:05:38 p.m. »
Cand m-am gandit la o imprimanta 3D nu m-am gandit sa fac piesa mari, gen caroserie. Eu m-am gandit sa fac anumite piese mici care se rup (balamale, suspensie, usa...), piese mici pentru o diormana, sa refac niste jenti. Ideile sunt nelimitate. Daca auziti vreodata de vreun targ de inventica sau IT la Romexpo poate vin si firme care importa imprimante 3d si am putea vedea o demonstratie reala. Eu cred ca se va dezvlota domeniul de imprimare si scanare 3d si va deveni din ce in ce mai accesibil pentru mai multe persoane. Eu as vrea sa fac un desen 3d la o piesa si sa o trimit la firma aceea din bucuresti sa imi faca un calcul. Si daca este un pret accesibil as incerca sa vad si cum lucreaza.

Dezavantajul momentan al inprimantelor 3D este ca fac piese doar din plastic (nu si cauciuc) si cativa polimeri (gen spuma, burete etc), balamale sau usi de metal, zinc, nu pot fi facute prin acest procedeu(...inca).

Daca ai piese mici de facut gen o roata, bara....parerea mea este sa vb la firma respectiva sa-ti scaneze 3D o roata originala (daca au imprimanta 3D mai mult ca sigur au si scaner) - ai sanse mai mari sa fie identica cu cea originala, decat sa te apuci tu sa o desenezi de la 0 in catia sau alt program de proiectare.

Apropo...un alt dezavantaj este ca momentan nu pot fi reproduse nici piese transparente - gen faruri, geamuri etc...

Daca te decizi sa incerci tine-ne la curent cu evolutia. Si eu am studiat problema destul de mult, insa momentan pretul de productie nu merita o astfel de investitie.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #21 : Ianuarie 13, 2014, 02:02:16 p.m. »
Ai dreptate Law. Pretul de productie inca nu merita investitia. Eu daca as fi reusit sa achizitionez una nu ma gandeam sa fac o afacere cu ea. Sunt firme mari care deja au imprimanta 3d, scaner 3d, xeligrafie, laser... si isi permit o afacere. Mai pun o data linkul la firma pe care am gasit-o: http://www.fablab.ro/servicii/printare-3d/. Eu vreau sa fac 2  3 piese sa le trmit la ei sa vad costul si calitatea piesei. Eu cred ca deja sunt persoane care se ocupa de modelism, machete (nu numnai auto) care deja folosesc tehnologia de printare 3d ca sa isi produca piesele (prin firme sau personal).

Offline adibutcovan

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #22 : Ianuarie 13, 2014, 02:38:40 p.m. »
se pare ca fac si machete
au pe site o fotografie cu o locomotiva, mica ce-i drept


ldanut

  • Vizitator
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #23 : Decembrie 18, 2014, 11:49:15 a.m. »
Salut la toata lumea. Reprezint un mic centru de printare 3D din Iasi si pot oferi servicii de printare sau pot realiza imprimante 3D la comanda la preturi foarte bune pentru cei interesati. Pentru servicii de printare ma gasiti aici http://www.3dhubs.com/iasi/hubs/build3dparts iar pentru imprimanta aflata la vanzare puteti sa vedeti detalii aici http://forums.reprap.org/read.php?388,439618. Putem printa o gama mai larga de materiale ABS PLA PETT NYLON, materiale elastice.

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie anuntul dar nu am gasit o sectiune la vnzari.
« Ultima Modificare: Decembrie 18, 2014, 11:51:19 a.m. de ldanut »

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #24 : Decembrie 18, 2014, 12:03:52 p.m. »
Voi fi un client constant... ;D ;D ;D ;D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #25 : Decembrie 18, 2014, 12:12:01 p.m. »
Salut , poti sa faci si scanare unei caroserii de macheta deexemplu si s-o reproduci?

nick

  • Vizitator
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #26 : Decembrie 18, 2014, 03:53:12 p.m. »
Salut , poti sa faci si scanare unei caroserii de macheta deexemplu si s-o reproduci?
Si un pret aproximativ ar fi de bun augur.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #27 : Decembrie 18, 2014, 04:31:28 p.m. »
si eu as fi interesat de niste piese 3D. niste preturi ar fi bune. de exemplu cat costa rotile dintate din ultima imagine din linkurile date de tine? arata destul de bine executate. ne poti trimite mai multe poze cu piese executate de tine?

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #28 : Decembrie 19, 2014, 08:11:36 a.m. »
salut. daca suntem interesati de piese 3d, sub ce format trebuie sa iti trimitem desenele? daca iti trimit niste desene 3D in Solidworks, imi poti pune un pret la piese? (desenele nu sunt gata, o sa incep sa lucrez la ele).

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Imprimanta 3D
« Răspuns #29 : Decembrie 21, 2014, 04:04:36 p.m. »
Salut la toata lumea. Reprezint un mic centru de printare 3D din Iasi si pot oferi servicii de printare sau pot realiza imprimante 3D la comanda la preturi foarte bune pentru cei interesati. Pentru servicii de printare ma gasiti aici http://www.3dhubs.com/iasi/hubs/build3dparts iar pentru imprimanta aflata la vanzare puteti sa vedeti detalii aici http://forums.reprap.org/read.php?388,439618. Putem printa o gama mai larga de materiale ABS PLA PETT NYLON, materiale elastice.

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie anuntul dar nu am gasit o sectiune la vnzari.

nu mai zici nimic Idanut? tu realizezi piesele? ai mai multe poze sa ne trimiti cu piese facute de tine? pot sa fac niste desene 3D sa imi pui un pret la ele? as vrea si eu mai multe raspunsuri: le poti realiza imediat piesele? ai toate materialele pe stoc? ce tipuri de materiale deti?