Autor Subiect: Dan va saluta!  (Citit de 1697 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danpopa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Dan va saluta!
« : Februarie 08, 2017, 10:17:10 p.m. »
Salut, sunt Dan si sunt colectionar de machete de mai bine de 35 de ani - asa am vazut in filme ca se prezinta oamenii la asociatia alcoolicii anonimi. Iar pasiunea pentru machete, pentru cei cu adevarat "prinsi" de acest microb da dependenta, cu siguranta.
Intr-adevar, colectionez machete de prin 1979 (la inceput, fara sa stiu ca sunt un colectionar), vreme cand, cine avea un Matchbox sau Siku la noi in cartier era "cineva".
Pasiunea mea a inceput printr-o conjunctura fericita: am crescut alaturi de un pasionat al mecanicii, motoarelor si utilajelor (tatal meu) si am avut ocazia sa cunosc ce este aia Conrad sau NZG pe vremea cand era cel mai cool sa ai o basculanta Roman din plastic sau un autocar ONT din tabla.
Si, de atunci, am ramas pasionat de tot ceea ce insemana "die-cast" (si nu numai - rasina este o varianta interesanta).
In mod special utilaje si camioane 1:50 (din pacate, suntem foarte putini - pot numara pe degete cei care au aceasta pasiune si colectioneaza aceasta scara), dar nu ma dau in laturi nici de la 1:43, daca machetele in cauza imi spun ceva.
Asta a fost prima mea macheta (nu spuneti ca nu e frumoasa, chiar si dupa standardele de azi).




« Ultima Modificare: Februarie 12, 2017, 05:15:08 p.m. de danpopa »



Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14908
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Dan va saluta!
« Răspuns #1 : Februarie 08, 2017, 11:14:37 p.m. »
Hai sa te salut si eu. BINE AI VENIT!

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2458
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: Dan va saluta!
« Răspuns #2 : Februarie 09, 2017, 06:39:36 a.m. »
Iti spun si eu bine ai venit si multa bafta


Offline catalinvasile

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3211
  • Colectionez jucarii de tabla .
Re: Dan va saluta!
« Răspuns #3 : Februarie 09, 2017, 08:38:00 p.m. »
Si noi te salutam!
Deoarece imi plac camioanele si utilajele la diferite marimi , astept sa-ti vad colectia . Spor la etalat!

Offline danpopa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Dan va saluta!
« Răspuns #4 : Februarie 12, 2017, 05:11:36 p.m. »
Si noi te salutam!
Deoarece imi plac camioanele si utilajele la diferite marimi , astept sa-ti vad colectia . Spor la etalat!
Multumesc. Incet, incet. Oricum, probabil ca multi ne cunoastesti, pe mine si colectia mea, si de pe alte forumuri sau de pe blogul meu.
« Ultima Modificare: Februarie 12, 2017, 05:14:56 p.m. de danpopa »

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2395
  • Muad'Dib
Re: Dan va saluta!
« Răspuns #5 : Februarie 13, 2017, 06:59:29 p.m. »
Bun venit, era momentul pentru venirea si pe ASW ;). Spor la prezentari  :)!
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.