Autor Subiect: 1/43 din toate  (Citit de 13051 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #30 : August 11, 2016, 10:31:22 a.m. »
merci, mai avem
alfa romeo 156 cross wagon - norev

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #31 : August 11, 2016, 10:37:00 a.m. »
alfa romeo 159 racing - spark

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #32 : August 12, 2016, 07:15:31 a.m. »
alfa romeo 333 fleron - granni

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #33 : August 12, 2016, 11:58:21 a.m. »
Foarte frumoase Alfele, daaar am o curiozitate referitoare la Alfa alba 146, pe afara e vopsit gardul, in interior.. leopardul. La exterior masina de strada, la interior masina de curse. Participa asa la curse? Sau asa arata inainte sa fie colantata si aruncata pe circuit?

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #34 : August 18, 2016, 11:00:56 a.m. »
dca vrei sa ma crezi, acum am vazut cum e la interior....cred ca este varianta plain body, inainte sa fie umpluta cu decaluri si reclame. eu am luat-o ca varianta de strada...
alfa romeo 500 race transporter - exoto
Alfa Romeo 500 este un camion de 3 tone produs de alfa romeo intre 1937 si 1945 daca e sa ne luam dupa wikipedia respectiv 1936 si 1950 daca e sa ne luam dupa specificatiile exoto de pe siteurile pe care se vinde macheta.
 A fost folosit in cel de-al doilea razboi mondial de catre armata regala italiana , in campania din rusia si pe alte campuri de lupta.
Versiunile de motorizare erau un diesel de 75 de cai putere, 500RE, 500B si versiunea pe benzina 500 BR. camionul beneficia de o alura aerodinamica care a fost imbunatatita continuu de-a lungul productiei.
Au fost folosite atat de scuderia ferrari si de echipa de racing alfa romeo cat si de departamentul de pompieri.

Machetele sint primele scoase de exoto la scala 143 insa sint inca departe de nivelul de detaliere pe care il are brandul la scara 118. In acelasi timp sint foarte robuste si foarte ingrijit lucrate, puntea este din material plastic dar caroseria este metalica. Un detaliu binevenit este deschiderea usilor spate cu un mecanism fin ce imita sistemul real, pe unde se incarca masina de curse transportata si scandurile cu care era urcata aceasta in camion, redate foarte realist la fel ca si interiorul.
modelul galben din 1937 sa zicem, are ca detaliu captivant fantele de aerisire de pe laterala capotei in pozitia deschisa, iar cel rosu din 1950, un facelift banuiesc, are o masca foarte fin realizata. Numerele de inmatriculare sint prezente ceea ce pt mine este un punct in plus, clantele si prinderile de la capota sint piese aplicate, stergatoarele foarte fine, tampografiile cu echipa de racing corecte si foarte frumos aplicate, jantele reproduse foarte bine, per total macheta ia 9/10 datorita spatiului prea mare dupa parerea mea de la usi, care este evidentiat cu prea multa vopsea....o dunga mai fina ar fi fost de ajuns.


Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #35 : August 18, 2016, 01:34:14 p.m. »
Frumoase ambele variante, si pe rosu si pe galben. Imi place ca ai adus si o macheta de formula 1 langa camion. Asa e imaginea completa.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #36 : August 18, 2016, 04:09:37 p.m. »
Ceva pe gustul meu! Nu reusesc sa-mi intre Alfele la suflet de nici un fel, cu exceptia camioanelor, din care vreau cat mai multe.
Cele doua camioane sunt foarte bine lucrate, intr-adevar. Sistemul de inchidere al usilor este exceptional si rar de vazut la 1:43. Isi merita banii din plin, pt ca la o astfel de finete, inclusiv ambalajul trebuie sa fie special. Ca maniac al sasiurilor ce sunt, ar fi fost interesanta o poza indecenta "de sub rochie".  :)

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #37 : August 18, 2016, 08:38:17 p.m. »
Mi-e greu sa aleg intre camioanele astea, unul mai unul mai frumos decat celalalt.

Si pozele le pun in valoare.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline IPR

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 553
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #38 : August 27, 2016, 05:19:50 p.m. »
Excelenta realizare a celor doua camioane Alfa Romeo.

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #39 : Septembrie 13, 2016, 10:01:09 a.m. »
alfa romeo 1600 junior - spark