Autor Subiect: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania  (Citit de 26345 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #80 : Mai 04, 2016, 12:11:19 p.m. »
De ce sa ne suparam? Poate ajuta pe undeva...

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #81 : Mai 04, 2016, 08:29:17 p.m. »
Nu ajuta. Eu la inceput am spus ca e o susanea, prea scumpa pentru a fi urmarita. Un coleg s-a suparat pe mine si si-a sters postarile, iar mie imi pare rau pentru asta, nu am vrut sa supar ci doar sa imi exprim parerea ca pretul e mult prea mare pentru un astfel de obiect, din aceasta sursa si in conditiile de la noi, unde piata inghite orice cu prea mult optimism si prea putina revolta la propriu in momentul cand inseala asteptarile. Imi pare rau ca furnizorul acestei machete imi da dreptate. Imi cer iertare pentru obstinenta in a nega seria asta..

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #82 : Mai 05, 2016, 08:41:11 a.m. »
Aaa... am crezut ca vrei sa ajuti cu o idee de montaj. Da, stiu istoria postarilor.
Colegul care s-a suparat a avut dreptate. Sa mergem pe principiul "Daca nu poti ajuta, atunci nu incurca".

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #83 : Mai 05, 2016, 10:57:09 a.m. »
Kit-urile astea sunt facute, studiate si testate cu atentie. O astfel de problema nu are cum sa scape. Vorbim de piese metalice injectate la cald in matrita si care se pot deforma usor pana sa fie racite, in special daca sunt lungi si subtiri. Dar tot la fel de usor se pot se aduce la forma corecta . Nu crec ca este o tragedie. Se pot observa clar 2 urechi de prindere ale suruburilor in care va fi montata o piesa ce va uni cele 2 laturi ale turelei. Exista un film pe Youtube in care arata cum regleaza anumite piese la mana in unele fabrici de masini 1:1. :)

Pt acest kit, Romania nu este piata principala, in alte tari fiind terminat deja. Daca era o problema de proiectare nu avea cum sa treaca neobservata. La fel si cu pretul care poate parea ridicat pt unii. Cred ca e mai mult vorba de puterea de cumparare din Romania. Din pacate costurile de productie si distributie sunt aproape la fel si pt Franta si pt Romania chiar daca salariile nu sunt la fel. Nu stiu exact preturile de vanzare din alte tari, dar tind sa cred ca in Romania e putin mai ieftin.

Pe topicurile pe care am prezentat genul asta de kit-uri, foarte multi vor si aia si aia... dar cu o astfel de atitudine e greu sa bage cineva si Romania asta in seama. Degeaba ne revoltam, ce nu prea e vina distribuitorului pt faptul ca nu-si permite romanul un astfel de kit. Apoi, vorbim de un obiect cumparat  "in rate", lucru care contribuie si el la pret. Nu are rost o comparatie cu kit-uri complete sau machete gata asamblate la scara asemanatoare.

Personal nu ma intereseaza acest tanc, si daca eram in tara nu l-as fi cumparat pt ca nu sunt pasionat de asa ceva. Dar sunt sigur ca este la nivelul asteptarilor pt un pasionat.


Offline cipriano

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #84 : Mai 06, 2016, 10:54:52 p.m. »
Perfect de acord cu tine Piniuli.

Se pare ca am luat foc prea devreme, cred ca se regleaza totul de la sine in momentul montarii.
Avezi aici montajul turelei care se incheie la nr.11

https://www.youtube.com/watch?v=7kEimzMpL0Y
« Ultima Modificare: Mai 06, 2016, 10:57:10 p.m. de cipriano »

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #85 : Mai 07, 2016, 06:05:56 a.m. »
Nu cred ca se incheie la nr 11, si sa iti spun de ce. In nr viitor (11) ca si piese sunt numai niste rahatele, suruburi si alte chestiute.
In clip, eu vad ca deja exista si partea de dedesubt, aceea care face legatura dintre turela si corpul propriu-zis al tancului... o piesa destul de voluminoasa. Probabil ca aceea va sosi cu nr 12 sau mai incolo. Oricum, nu se regaseste in nr 11, la noi cel putin.

Offline cipriano

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #86 : Mai 07, 2016, 04:32:29 p.m. »
In urmatorul numar adica 11, soseste sasiul pe care se va monta celelate componente care le avem deja montate si se va finaliza turela, uitete mai atent in clip.Iar numerele vin in aceasi ordine cum au venit si in tarile care au comercializat macheta.In clipul de fata este vorba de Rusia. ;)

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #87 : Mai 07, 2016, 05:38:50 p.m. »
Ouch! Da, nu am fost atent. Acum m-am uitat pe ultima pagina a revistei la nr. 10 si am vazut piesa aceea.
Asa sa fie. Sa finalizam turela!

Offline bonygy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 212
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #88 : Mai 10, 2016, 07:22:29 p.m. »
Sunt nevoit sa imi retrag cuvintele referitor la nepotrivirea peretilor laterali ai turelei. Piesele s-au imbinat perfect.
Peretele din dreapta, cel care mi se parea (nu numai mie) ca nu "se pupa" cu celelalte piese, a trebuit fortat putin, fara prea mare efort si "click" a intrat unde trebuie.

Offline Nienor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: TANCUL T-34 - Eaglemoss_Romania
« Răspuns #89 : Mai 20, 2016, 01:42:53 p.m. »
In caz ca se va sista vreodata colectia, nu cred ca ar trebui sa ne facem griji. Din punct de vedere al pieselor le putem achizitiona cu o suma in jur de 27 Ron /numar de pe ebay(transport gratuit). Singurul dezavantaj ar fi ca revista este in rusa. Acesta este si principalul motiv pentru care aleg sa continui sa cumpar varianta romaneasca chiar daca e cu 5 ron mai scumpa (cred ca include traducerea si adaosul comercial).