Autor Subiect: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.  (Citit de 3456 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« : Ianuarie 04, 2016, 10:54:00 a.m. »
Pentru a face o noua casa modelelor Lamborghini am optat pentru o vitrina IKEA cu mici modificari aduse de mine...iar pentru cei interesati am zis sa impartasesc si modificarile.

Rezultatult final vitrina IKEA + 4 rafturi aditionale, intermediare:



pas 1: Am montat vitrina Ikea


pas2: Am marcat nivelul viitoarelor polite. Fiind conceputa pentru 1:18 si 1:43 am adaugat doar cate o polita intermediara fix la jumatate, insa bineinteles se pot adauga polite dupa cum doreste fiecare.



pas3: prins bridele de prindere la nivel. Bridele le-am luat din dedeman 1 leu/buc. Tips: La inceput doar se prind iar suruburile se rotesc doar foarte putin, pana la nivelul surubului.


pas4: pus sarma si strans bridele. Am folosit sarma otelita de 1mm imbracata in cauciuc. E mult mai sigura, iar cauciucul ajuta ca geamul sa se fizeze si sa nu faca zgomot. Tips: Se leaga sarmele cu ce se doreste (eu am avut o sarma de gradina verde :( si pe asta am folosit-o), si doar apoi se strang bridele, pentru ca sarma sa stea cat mai intinsa. Atentie la strangerea bridelor sa nu crape, fiind din fonta.


Se mai adauga chedere pentru usa din fata sa nu intre praf si cam asta e treaba.

Costrui totale: vitrina 230 lei, bride 16 lei, sarma aprox 10 lei. polite sticla 4 buc 16 lei. Timp de lucru 3-4 ore.


Vitrina avand toate laturile din sticla este sa zicem destul de elastica, lucru ce duce ca la orice miscare politele sa faca zgomot, astfel ca am decis solutia cu sarma imbracata in plastic pentru a elimia acel zgomot. Am incercat si solutia doar cu bride si plastic pe ele, insa mi s-a parut ca nu da bine ca design ne-avand o continuitate, in schimb cu aceasta sarma privita mai de departe designul vitrinei are o continuitate cu celelalte polite.

Bineinteles in interior m-am jucat putin cu aranjarea machetelor (unele direct pe roti, altele inaltate pe suporti de plexi de diferite marimi). Apropo am pus si o lampa cu leduri pe baterii...nu-mi plac cele cu fire :).











Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2016, 03:11:41 p.m. »
Buna ideea cu bridele. Multumesc pentru share!
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« Răspuns #2 : Ianuarie 04, 2016, 10:16:13 p.m. »
Arata excelent! Ma tot uitam si eu pe vremuri la vitrinele IKEA dar m-a descurajat spatiul imens dintre ele. Asa, ai rezolvat problama super safe si elegant... Plus, machetele din vitrina pe care le ai... Splendide.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« Răspuns #3 : Ianuarie 05, 2016, 12:25:44 a.m. »
Machetele sunt frumoase, in special cele la 1:18.

Desigur, gusturile nu se discuta, eu as fi mers pe o aranjare grupata pe scari, separat pe fiecare raft; as fi optat pentru o vitrina cu o latime mai mare ca sa incapa cat mai multe machete 1:18 pe acelasi raft, si nu in ultimul rand as fi pus benzi led desupra fiecarui raft.
Acea lampa amplasata acolo sus lumineaza perfect (poate chiar prea tare) raftul superior, iar luminozitatea scade pe rafturile inferioare datorita umbrelor machetelor de deasupra. La una din vitrinele mele am avut o asemena sursa de lumina si cam asta era rezultatul. Am incercat sa indrept spoturile de tavan spre partile inferioare dar, fiind de mica intesitate nu am rezolvat problema. Benzile led amplasate paralel deasupra fiecarui raft mi-au satisafacut pe deplin asteptarile chiar daca montarea lor si legarea a fost anevoioasa.

Pana la urma, si spatiul din incapere dicteaza dimensiunile vitrinei, prin urmare probabil a fost alegerea ideala.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2016, 09:23:19 a.m. »
Avand un spatiu de maxim 50 cm disponibil...doar o astfel de vitrina Ikea (40 cm) am gasit care sa se preteze in acel spatiu, astfel ca si de aceasta data compromisul spatiu-dimensiune si-a spus cuvantul.

La inceput a fost prevazuta doar pentru 1:18, insa dupa ce le-am pus pe acestea nu mi-au placut cum se vedeau, prea stinghere, spatii multe libere, prea aliniate etc...asfel ca am decis sa adaug printre si 1:43, 1:64 pentru ca vizual sa aiba mai mare impact.

 Fiind o colectie monomarca dar multiscara, cu cresterea numarului, o sa le structurez cat mai bine pe modele (gen Gallardo din poza.., Countach etc....), daca le-as structura pe scari as avea insirat acelasi model pe mai multe rafturi.

PS: Luminita personal nu-mi place, dar e de efect pentru copii cand se uita la ea :), o aprind doar pentru ei. Faza cu LED-uri inca nu ma atrage.

PSS: Oricum aceasta vitrina este deocamdata proviziorie pentru colectia Lamborghini, insa e satisfacatoare pentru urmatorul 1-2 ani. Pentru toata colectia Lambo care o doresc, as avea nevoie de o vitrina de 3-4 ori mai mare ca volum...insa aceasta trebuie sa creasca odata cu colectia.


Offline Razvan

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Vitrina IKEA Detolf pt expus machete - modificare.
« Răspuns #5 : Ianuarie 06, 2016, 07:20:16 p.m. »
Eu am sudat prin arc electric niste sarma de aceeasi grosime si am vopsit apoi scheletul metalic si nici nu se observa, cred ca e mult mai "safe" asa....atelierul e undeva pe la Pta Munci dar sunt sigur ca sunt si altii

https://www.facebook.com/razvan.munteanu.167/media_set?set=a.3170503592540.2116433.1564017597&type=3