Autor Subiect: Dacia 1307 - papuc  (Citit de 1864 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Dacia 1307 - papuc
« : Decembrie 01, 2015, 09:13:42 p.m. »
Marca: Dacia 1307
Scara: 1:43
Producator: DeAgostini


Sa va prezint un mic proiect. Avand o dublura la macheta Dacia 1307 de la Deagostini, m-am gandit sa o modific putin. Domnul Prognosis m-a ajutat cu o bena pentru acest model. Pe aceasta cale vreau sa ii multumesc pentru bena realizata prin printare 3D. Bena este bine realizata, din doua bucati. Se potriveste perfect la macheta. Mai necesita ceva munca de slefuire pentru o fixare mai buna si pentru a acoperi zonele de imbinare a celor doua piese. Sa incep prezentarea.

Macheta initiala.



Macheta desfacuta si cu bena.





Am curatat macheta de vopsea si am inceput sa dau cu kit peste bena. Nu am facut poze cu toate etapele.




Am adus cateva imbunatatiri si la interior. Am punctat cu vopsea pe bord (rosu, argintiu, alb) pentru un plus de realitate si sa nu mai fie asa negru tot interiorul. Nu se vede el din afara dar am vrut eu sa il colorez putin.




Am colorat si linia de esapament sa se evidentieze de restul sasiului. La fel am procedat si pentru motor si cutie de viteze.



Am vopsit macheta alb si am terminat de slefuit bena. La bena puteam sa mai dau o mana de chit si apoi sa o mai slefuiesc pentru o suprafata mai buna, dar...din comoditate m-am oprit aici.






Am mascat si am vopsit bara fata + spate in negru. Am vopsit si chederele plus bandourile. Am mai adus cateva imbunatatiri la macheta vopsind cu argintiu si oglinzile.



Macheta la final









Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Dacia 1307 - papuc
« Răspuns #1 : Decembrie 02, 2015, 12:35:18 p.m. »
Interesanta tema! Imi place revopsirea papucelului, dar bena nu. :(
Sa nu te superi, este doar parerea mea.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Dacia 1307 - papuc
« Răspuns #2 : Decembrie 02, 2015, 01:21:44 p.m. »
Daca nu era bena nu incepeam sa modific papucul. Am vrut sa fie diferit de cel rosu de la colectie. Si doar culoarea nu il schimba prea mult. Sa sti ca bena este foarte bine realizata dimensional. Se potriveste la fix. Trebuie doar putin chituita si sa ai mana sa o slefuiesti bine. Eu nu prea am talent la slefuit, dar o sa invat si asta. Poate de aia iti pare ca bena a iesit mai urata. Sincer, daca as mai face una la fel, nu as slefui-o deloc. Doar la imbinarea intre cele doua piese. Imi place si asa cu nervurile care au rezultat in urma imprimarii 3D. Si o pot inlocui oricand cu alta, daca imi iese mai bine, deoarece este fixata cu surub de macheta.
« Ultima Modificare: Decembrie 02, 2015, 01:24:12 p.m. de cypylix »

Offline Danutz (cornel_ct)

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 156
Re: Dacia 1307 - papuc
« Răspuns #3 : Decembrie 03, 2015, 12:03:41 p.m. »
Nu arata prea bine la îmbinarea dintre macheta si bena...

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Dacia 1307 - papuc
« Răspuns #4 : Decembrie 03, 2015, 01:51:16 p.m. »
Da, nu arata prea bine. Puteam sa chituiesc bena cu macheta sa fie dintr-o bucata. Dar am preferat sa fac bena detasabila. Puteam sa slefuiesc mai mult sa fac bena cu aceleasi curburi ca si macheta. Nu ma pricep prea bine la chituit si slefuit, asa ca nu am insistat cu lucrarea. Urmatoarea macheta va iesi mai bine.  :)
Aici nu se vede ca ar fi asa urata.