Autor Subiect: Logo CCMAR  (Citit de 4669 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Logo CCMAR
« : Ianuarie 24, 2015, 01:11:23 p.m. »
Stiu ca sunt cateva persoane pricepute la editare.
Avem nevoie de ajutorul vostru ca sa alegem un logo reprezentativ pentru asociatie.



cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #1 : Ianuarie 24, 2015, 05:51:36 p.m. »
Mie imi place acesta.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #2 : Ianuarie 24, 2015, 06:25:11 p.m. »
Mie nu imi place .
 E cheste de gusturi.

 Important e sa placa celor care l-au facut.

Offline ciprymob

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #3 : Ianuarie 24, 2015, 06:57:56 p.m. »
Mie imi place!!! Are o tenta vintage!!!!

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14905
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #4 : Ianuarie 24, 2015, 07:34:41 p.m. »
Si mie imi place cum arata acum. Lasati-l asa!

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #5 : Ianuarie 24, 2015, 07:37:42 p.m. »
Stiu ca sunt cateva persoane pricepute la editare.
Avem nevoie de ajutorul vostru ca sa alegem un logo reprezentativ pentru asociatie.



Salut,

Scrii "asociatie" iar pe logo scrie "club" - inclusiv initialele CCMAR indica un club
Pana la urma ce este? asociatie sau club? Trebuie sa va hotarati la una dintre formulari si aceea sa apara, banuiesc, in documentul constitutiv.

Bafta!

Alpine Renault A110

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #6 : Ianuarie 24, 2015, 07:51:56 p.m. »
Conform legii orice forma de organizare se numeste asociatie....indiferent de denumire...astdel ca in acte apare Asociatia CCMAR...insa denumirea aleasa de noi si preferata este CCMAR....care din pacate este obligatoriu sa inceapa cu cuvantul asociatie.

Legea te obliga sa ai si cuvantul asociatie diar in acte....nu este obligatoriu sa-l folosesti uzual...deci noi vom ramane pe CCMAR.

Pana la urma acest logo e facut oarecum neprofesionist de mine....am prefera ceva profesionist...in photoshop...vectorial..etc....care sa poata fi folosit cu usurinta in diversele aplicatii viitoare, promotonionale etc...

Daca ar fi si ceva legat de machete...ca o poza/schita ceva pe fundal sau incadrat...ar fi de mai mult efect.....si aici teoretic am avea nevoie de ajutorul oricui crede ca se pricepe la editare foto/text.

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #7 : Ianuarie 24, 2015, 08:47:39 p.m. »
Cred ca este vorba despre altceva si anume daca veti avea sau nu personalitate juridica.
Stiu ca asta se aplica asociatiilor si cluburilor sportive dar nu am gasit ceva care sa spuna daca se aplica si cluburilor nonsportive.
Cred ca cineva care are cunostinte juridice va poate fi de mare folos.
Ce va spun cei la care depuneti actele nu prea are mare valoare.
Spun toate acestea deoarece diferentele dintre un club si o asociatie sunt notabile si in functie de ce doriti sa faceti mai departe este bine sa definiti exact ce sunteti deoarece este posibil ca una dintre formele de organizare sa nu va dea dreptul sa primiti sponsorizari si/sau donatii, de exemplu, sau nu va va permite sa va organizati intr-o forma superioara in momentul existentei mai multor astfel de organizatii ca a voastra desi denumirea la care ati ajuns "Clubul Colectionarilor de Machete Autodin Romania" nu prea mai permite decat infiintarea de cluburi/asociatii locale care, atentie, pot deveni mult mai puternice si nu este obligatoriu sa devina membrii CCMAR deoarece asta implica desfiintarea asociatiei/clubului propriu. Am spus ca pot deveni mult mai puternice deoarece este mult mai usor sa activezi intr-o asociatie/club pe plan local decat pe plan national, este mult mai usor de strans membrii pe plan local decta national si aici aveti ca exemplu intalnirile lunare, chiar si expozitiile sunt mai usor de organizat pe plan local chiar daca invitati participanti din toata tara.
Ca sa va hotarati, in cunostinta de cauza, atat la forma de organizare cat si la titulatura, asa cum spuneam mai sus, aveti, totusi, nevoie de ajutorul cuiva ce are cunostinte juridice si, mai bine, care a infiintat sau a consiliat infiintarea a ceva asemanator.
Asta pe de o parte.
Tot in aceiasi directie, cred ca ar trebui sa raspundeti la minim doua intrebari: De ce infiintam clubul/asociatia? Ce facem cu clubul/asociatia dupa infiintare?
Raspunsul la aceste intrebari este si raspunsul la forma de organizare deoarece ce poti face cu o asociatie si ce poti primi poate este restrictiv pentru un club si invers.

Este doar o parere si o interpretare proprie si sper ca nu a deranjat.

Cum o fi sa fie va urez succes in ce intreprindeti!

Bafta!

p.s.Cat priveste logo-ul nu-l impopotonati. Cu cat mai simplu cu atat mai bine. Evident ca mai trebuie ceva la el care sa ofere un indiciu privind activitatea si sunt sigur ca o sa fiti ajutati de cei ce se pricep la programele de editare.
Ar fi o idee si aici, sa nu zambiti, organizarea unui concurs cu premii pe aceasta tema. Cred ca resurse sunt avand in vedere ca aveti un magazin, daca nu ma insel, care nu o sa piarda foarte mult daca o sa ofere patru machete: premiile de la 1 la 3 si o mentiune.
Pentru concurs faceti o sedinta cu initiatorii si stabiliti bine tema care trebuie sa fie foarte clara precum si cateva criterii de jurizare, durata de desfasurare inclusiv faptul ca siglele/logo-urile devin proprietatea CCMAR dupa incheierea concursului.
Sunt sigur ca o sa fie mai usor asa. Ne place sa ne intrecem, ne place sa castigam, talente existe asa ca nu aveti decat de castigat.

Ei, ar mai fi multe de spus dar si asa am vorbit cam mult si, vorba clasicilor, "ce este peste destul este prea mult".

Bafta!
Alpine Renault A110

nick

  • Vizitator
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #8 : Ianuarie 24, 2015, 09:05:11 p.m. »
Mersi mult pentru indicatii si sfaturi, DoruD. Ideile tale sunt f bune! Daca tot ai venit cu ideile astea si ne poti ajuta in deslusirea din punct de vedere juridic a diferentei dintre termenii "asociatie" si "club" inseamna ca lucrezi in domeniu si chiar ne poti ajutacu ceva referinte legislative, etc. Ce zici, ne ajuti?

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Logo CCMAR
« Răspuns #9 : Ianuarie 24, 2015, 09:31:08 p.m. »
As ajuta cu mare placere dar, din pacate, nu lucrez in domeniul juridic.
Ce v-am spus sunt concluzii trase din "pataniile" unor amici care au vrut sa infiinteze asa ceva dar in alt domeniu.
Au infiintat o asociatie dupa care dandu-si seama ca vor sa readuca in "Federatia de modelism" o ramura disparuta au transformat asociatia in club sportiv.
Din pacate s-a terminat, dupa infiintare, cu un esec.
Totul a fost entuziasmant la inceput, chiar a functionat bine o perioada de timp dar cand contributia fiecaruia a trebuie sa fie, pe langa participare la intruniri, munca efectiva pentru realizarea unor lucrari, si baneasca, ma refer la cotizatii, activitatea s-a stins incet, incet.
Evident ca exista exemple destule de asociatii si cluburi in domeniul modelismului care functioneaza foarte bine, care au realizari deosebite, ce au organizat expozitii nationale si internationale si care participa, an de an, la evenimente interne si externe.
Exemplul lor trebuie urmat.

https://railcrisana.wordpress.com/

http://ama-modelism.ro/

https://cfbuc.wordpress.com/

http://www.rhcforum.ro/topic/58437-asociatia-romana-de-aeromodelism/

http://www.pucioasa-modelism.ro/galerie-foto/rachetomodelism/

si sigur mai gasiti exemple din domeniul modelelor radiocomandate: nave, aero, auto si modelism static.
Dupa cum vedeti sunt cluburi locale si nu nationale.
Poate ar trebui sa luati legatura cu unii dintre ei si sunt sigur ca va vor sfatui in legatura cu demersul vostru.

Bafta!
Alpine Renault A110