Autor Subiect: Avioane de lupta - AmerCom  (Citit de 99291 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #30 : Octombrie 20, 2014, 10:07:19 a.m. »
O mica discutie despre "Fortareata zburatoare" din colectia de fata: am cumparat, binenteles, macheta; comparata cu pozele din revista si pe care le-am mai gasit pe net este destul de reusita. Din pacate, una dintre turele (cea "ventrala") este putin sparta, nu aveam cum sa vad asta fara sa desfac blisterul. Tot din pacate, "Fortareata" mea s-a prabusit din prima seara si i s-a rupt ciocul de plastic al piciorului care se fixeaza in macheta, restul ramanand in cea mai buna stare - dovada ca B-17 e un avion rezistent la socuri.
Imi pare putin rau ca avionul este kaki, speram sa fie argintiu, asa cum apare in majoritatea filmelor - ar fi fost dragut sa fie chiar faimosul "Memphis Belle" ...
Din nou am cate ceva de obiectat la calitatea documentarului, cu multe greseli de traducere, dar si de exprimare in limba romana (adica cum apara el vanatorii germani?). Din punctul nostru de vedere, natiune care s-a confruntat cu B-17 in calitate de inamic, entuziasmul autorului e putin cam exagerat. Si, avand in vedere ca se vinde in Romania, niste referiri la aparitia "Fortaretei Zburatoare" in spatiul aerian romanesc, misiuni, realizari, PIERDERI PROVOCATE DE APARATORII ROMANI, cred ca ar fi fost bine sa fie mentionate. Vorba aia, sau facem documentare, sau nu mai facem.

Offline eugen6215

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 201
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #31 : Octombrie 20, 2014, 01:52:05 p.m. »
Azi am primit un mail de la Amercom-raspuns la niste intrebari, prin care imi spun ca aceasta colectie va avea cel putin 48 de numere si ca pregatesc si o alta colectie,insa fara amanunte.

Offline mihaiatanasie

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 222
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #32 : Octombrie 20, 2014, 08:12:02 p.m. »
Cautand pe siteul lor vei vedea ca au la dispozitie 89 de machete care se livreaza numai odata cu revistele respective. Dar cine stie care e politica lor pe piata romaneasca ...

Offline daniel234

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1421
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #33 : Noiembrie 07, 2014, 11:40:04 a.m. »
Nr.5 - Lockheed F-104 Starfighter (1:100)






Nr.6 - PZL.37 Łoś (1:144)




Offline iustinic

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 416
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #34 : Noiembrie 12, 2014, 12:05:34 p.m. »
Eugen... Frumos ar fi sa ne pregateasca masini de legenda varianta amercom. Cu drag as astepta-o.

Offline larson

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 556
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #35 : Noiembrie 12, 2014, 06:35:14 p.m. »
Amercom are niste colectii de masini de epoca...
Masini speciale pentru piata romaneasca nu cred ca vom vedea prea curand.
Every day's an opportunity you don't get back, so don't blow it working.

Offline costy84

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 146
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #36 : Noiembrie 12, 2014, 06:39:35 p.m. »
Dea a epuizat cam 75% din modele românesti (care pot fi si fotografiate) asa că le-ar fi destul de greu sa mai scoata o colecţie pe tema asta. In schimb dacă ar introduce autobuze si camioane ar fi o chestie.

Offline iustinic

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 416
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #37 : Noiembrie 13, 2014, 10:13:28 p.m. »
colectia de masini de epoca de la amercom se numeste masini de legenda ca si cea de la DEA, diferenta e ca acele masini scoase de amercom sunt de legenda.

Offline costy84

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 146
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #38 : Noiembrie 13, 2014, 11:32:50 p.m. »
Probabil ar fi un fiasco pe piata noastra, Masini de Legenda de la DeA a prins la noi mai mult din cauza nostalgiei, majoritatea colectionarilor inraiti le-au evitat din cauza calitatii. Daca ar aparea o colectie noua care sa nu trezeasca nostalgii nu stiu daca i-ar merge.

Offline andreicirjan

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 380
  • Pasiunea nu tine cont de varsta!
Re: Avioane de lupta
« Răspuns #39 : Noiembrie 14, 2014, 10:49:56 a.m. »
Ma poate ajuta cineva cu postamentul numarului 5. F-104, mai exact partea de jos cu inscriptia Italy? Eu am gasit doar cu simbolul Fortelor Aeriene Italiene si nu-mi place, as dorii unul cu steagul Italiei  :)


Acesta este postamentul care il am eu, daca doreste cineva il dau la schimb  :)