Autor Subiect: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC  (Citit de 6777 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei006

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #20 : Iulie 04, 2014, 04:27:37 p.m. »
Ionut, ai perfecta dreptate! Dar! Nu e tocmai placut sa primesti o macheta cu defecte gen inclinatia rotii gresita etc

Nu nu , dimpotriva, pentru mine inclinatia rotii e mai aproape de realitate! Asa erau ele de fapt!! Well done, CMC.
nu ma refeream la Porsche-ul de fata, ci la Bugatti-ul Atlantic pe care il detin, si care are o roata stramba :(

Defecte pot sa apara si la cele cu un sistem mult mai simplu. Eu am returnat 2 cmc-uri inapoi pentru diferite motive si nu au fost probleme. Presupun ca asa era cel mai indicat si in cazul tau.

Offline Miria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 238
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #21 : Iulie 04, 2014, 10:32:52 p.m. »
Eu detin modelul de la Autoart.Cei drept mi se pare mai cinstit ca si pret decat cel facut de CMC.Acum poate fi si vb vulpea ce nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii.Nu ma joc cu suspensia,nu ii desfac rotile, in rest pot sa spun ca in vitrina si acest Autoart poate face cu brio CMC-ului la un pret infinit mai mic.


Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #22 : Iulie 06, 2014, 11:09:01 p.m. »

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #23 : Iulie 06, 2014, 11:27:04 p.m. »
Frumos tare si pe albastru.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline brcosminp

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #24 : Iulie 08, 2014, 10:14:52 p.m. »
Remus, n-am avut posibilitatea de a alege, insa cred ca daca as avea-o as merge pe crem, am o afinitate pentru culorile deschise, cred ca scot in evidenta mai multe detalii legate de forma ... culorile inchise sunt mai pretentioase/misterioase ...
Miria, ai punctat corect, daca doresti un model de vitrina, AA ar fi alegerea fireasca si pentru mine. Pentru un model "exquisite" insa, recomand CMC si de aici pleaca discutia despre cat esti dispus sa platesti pentru detalii.

Offline brcosminp

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #25 : Iulie 08, 2014, 10:29:43 p.m. »
Detalii de genul: preferi stregatoare turnate dintr-o bucata si aplicate corect pe parbriz - AA sau aruncate la un unghi confortabil (care sa nu presupuna mularea pe curbura parbrizului) insa realizate din metal, din piese separate, articulatie functionala brat/stergator, si lama cauciuc separata gen CMC ...

Offline brcosminp

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #26 : Iulie 08, 2014, 10:45:14 p.m. »
Am avut si am in continuare dubii legate de reprezentarea grilei claxonului ce vine in prelungirea semnalelor fata: la AA e mai lunga, la CMC mai scurta. Din pozele modelelor reale nu am putut sa imi formez o parere clara, credeti ca difera din cauza unghiului pozelor sau au existat versiuni diferite ?

Offline Miria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 238
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #27 : Iulie 08, 2014, 11:39:50 p.m. »
Si tu ai punctat f bine Cosmin, ce sa zic daca as avea o colectie restransa de machete, da, m-ar interesa si aceste chichite gen treaba cu stergatoarele cu lama de cauciuc.Dar cum am o colectie destul de numeroasa de machete plus imi tot doresc cate ceva, prefer ca banii sa ii investesc  in alte machete.Acum daca imi place un anumit model si il face doar CMC, nu am de ales si il cumpar de la CMC,daca un model gen acest Porsche il face si Autoart si CMC, le compar bine si aleg ce ma ajuta la buzunar mai bine pentru a imi putea cumpara si alte machete.Regula aceasta nu se aplica si pentru machete gen Maisto, Bburago sau alte marci lowcost.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #28 : Iulie 09, 2014, 09:26:49 a.m. »
Parerea mea este ca de la un punct, o colectie mare devine o entitate puternica si prin numarul machetelor. Cand te uiti la un perete plin de machete la 1/18, esti lovit in cap instantaneu, nu mai stai sa te uiti ca e CMC sau AA. Aici ii dau dreptate lui Miria.

Eu am o colectie de gunoaie R12. Ele nu sunt nici CMC, nici macar Minichamps. Sunt niste amaraciuni de Solido, sau Norev la 1/43. Dar numarul lor plus ideea comuna care le leaga face ca intregul ansamblu sa fie puternic (macar vizual!). Este colectia mea si sunt mandru de ea. La fel si cu AA-ul asta in discutie.

Asta nu inseamna ca nu ma impresioneaza enorm detaliile la CMC! Este incredibil la ce nivel de calitate sunt facute - o placere in a le studia individual.
« Ultima Modificare: Iulie 09, 2014, 09:28:49 a.m. de remusro »
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #29 : Iulie 09, 2014, 11:24:51 a.m. »
Pentru a intari ce zici tu, si eu sunt de parere ca exista machete si exista colectii. O colectie, o vitrina, un "perete plin"  de machete pot sugera lucruri pe care un model, luat individual, cu oricate detalii extraordinare, nu le poate exprima. Cand admiri o colectie intreaga poti sa-ti dai seama de intreaga poveste a unui model (cum e cazul tau), a unei marci, istoria unei perioade, de evolutia masinilor de competitie de-a lungul anilor sau de multe alte lucruri.

Treaba mai nasoala e cu peretele ala plin, in special la 1/18, mai precis faptul ca la un moment dat iti trebuie mai multi pereti. Ma gandesc serios in ultima vreme sa-mi restrang colectia la un numar limitat de modele (de preferat premium).