Autor Subiect: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC  (Citit de 6775 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« : Iulie 03, 2014, 12:17:39 p.m. »
Prin amabilitatea lui Dorin (twins) care a mi-a furnizat doua colaje foto cu cele doua machete, dam start primului duel:


Macheta Autoart (prezentata Aici de twins)



vs.

Macheta CMC (prezentata Aici de brcosminp)




Ii asteptam si pe alti posesori ai uneia din machete sa intervina in discutie.
Oricine este liber sa isi exprime punctul de vedere.
Puteti adauga si alte fotografii personale ale machetelor in argumentarea punctului de vedere.



Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #1 : Iulie 03, 2014, 02:21:37 p.m. »
Imi place colajul cu varianta AA  ;)

Detin doar versiunea CMC, asa ca nu ma pot pronunta pentru amandoua. Cu toate ca macheta AA pare mai bine proportionata. N-as putea spune exact de ce am impresia asta, dar parca se apropie mai mult de aspectul masinii reale (forma jantelor, garda la sol, profilul etc).

Pe de alta parte, Porsche CMC are foarte multe detalii de mare finete, multe dintre ele lucrate in metal (grilele din fata sau cea de pe capacul motorului, stergatoarele, jantele cu 5 prezoane adevarate etc).


Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #2 : Iulie 03, 2014, 06:19:38 p.m. »
Foarte interesanta idee, de a compara machete!

Ionut, toarna si tu niste poze daca ai, sa facem o evaluare ca lumea.

Cautam o poza din profil la cea visinie a lui Twins, dar nu am gasit... Apropos de ce zicea Ionut cu proportiile un profil ar fi super, de comparat.

Faina si asta a lui brocosminp.

Eu din prima vad o mare diferenta la constructia farurilor, care la CMC prezinta o lentila cu suprafata mai mica si mai putin convexa, insa cu ornamente cromate de jur imprejur mult mai bogate. La AA acestea par mai discrete (si pentru mine mai credibile, insa vorbesc ca profanul).

Mi-ar place sa vad cum arata grila spate la CMC, avand in vedere ca cea de la AA este super realizata.

Numai Ionut ne poate lamuri, cu niste poze DIN ALEA de ale lui. ;D

Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #3 : Iulie 03, 2014, 06:22:18 p.m. »
Cu toate ca macheta AA pare mai bine proportionata. N-as putea spune exact de ce am impresia asta, dar parca se apropie mai mult de aspectul masinii reale (forma jantelor, garda la sol, profilul etc).
Văd și eu ce zici.

Sunt convins că cea de la CMC e mai detaliată, roata e perfectă, are și scrisul pe cauciuc. Dar nu știu de ce, per ansamblu, cea de la AA arată mai bine (or fi și pozele de vină).

Offline Mihai

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 144
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #4 : Iulie 03, 2014, 07:27:59 p.m. »
cele doua machete nu au nici-o legatura una cu alta . Autoartul este ok pe exterior si are proportii frumoase iar culoarea este reusita. Nu am verificat si masurat detaliile caroseriilor dar puse una langa alta sunt din alt film. Este ca si cum am compara Bucurestiul cu Parisul. Tot orase sunt :) . Autoartul cred ca era la jumatate de pret fata de acest CMC , dar in mod paradoxal Porschele CMC este in continuare un model accesibil fata de alte modele ale lor. Daca la exterior seamana, la interior nu avem ce compara. CMC-ul este net superior si cine are acasa un CMC si un Autoart stie ce le diferentiaza (suspensii , directie, materiale ,vopsea de calitate, grile metalice ,etc) . Mai sunt si Autoarturi frumos lucrate -modele mai vechi-precum Jaguarul XJ13 1/18 , dar destul rare. Autoartul scoate in general machete frumos finiosate la exterior, dar pline de plastic ieftin la interior. CMC -urile au mult metal si piele precum si alte materiale ,care la o atenta inspectie te lasa uimit . Ex: Inauntrul rezervorului de benzina la cmc exista trei sau doua bucatele de piele ,care se suprapun peste rezervor asemenea masinii reale , iar antena  radio este telescopica :)








« Ultima Modificare: Iulie 03, 2014, 07:36:57 p.m. de Mihai »

Offline twins

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 102
  • Classic Cars
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #5 : Iulie 03, 2014, 08:01:14 p.m. »
Si eu sunt de parere ca din punct de vedere al detaliilor interioare si a materialelor folosite CMC e lider.
Cu toate acestea, imi plac si machete ale altor producatori, poate si din cauza ca nu toate pot fi gasite la CMC.

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #6 : Iulie 03, 2014, 08:25:09 p.m. »
A! Si sa nu uitam portbagajul de la Porsche CMC. Este - de departe - unul din cele mai spectaculoase pe care le-am vazut. Este capitonat cu un fel de mocheta detasabila cu fete din materiale diferite - pe o parte vinilin, pe cealalta catifea. Un detaliu foarte simpatic - partea din vinilin se constituie intr-un soi de tiv al partii de catifea, impresia vizuala este excelenta (imi trebuie o poza si n-am). Mocheta este flexibila si profilata pe forma concava a portbagajului. Aceasta mocheta se poate detasa pentru a descoperi dedesubt compartimentul rotii de rezerva si multe alte detalii (rezervorul, cablaje de la sistemul de incalzire etc).
« Ultima Modificare: Iulie 03, 2014, 08:26:57 p.m. de ionut »

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #7 : Iulie 03, 2014, 09:52:33 p.m. »
Mda... Deci, ca in orice domeniu e creatie, detaliul face diferenta. Din ce zice Mihai mai sus, pana la urma diferenta de pret (dubla) se reflecta in cantitatea (cel putin dubla, imi dau seama) de detalii, gen prezoane detasabile, antena telescopica, mocheta asta din portbagaj descrisa de Ionut.

Se pare ca CMC "rules".

Insa, intr-o vitrina Autoartul lui Twins pare super frumos! E o macheta reusita, care contribuie pozitiv la o colectie.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline andrei006

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #8 : Iulie 03, 2014, 10:32:24 p.m. »
Vad ca multi sunt de parere ca autoart-ul e mai bine proportionat, dar mie imi pare exact invers. Modelul autoart are garda la sol prea joasa si astfel pare mai lat si mai apropiat de modelele din zilele noastre. Presupun ca de asta si multi au senzatia ca e mai bine reprezentat.
Totusi, daca studiem unpic modelul real ... vedem un porsche destul de inalt, cu roti mari si spatiu interior mic.



later edit:

pentru o mai buna imagine asupra evolutiei dimensiunii modelelor porsche ... pun o poza facuta in muzeul din stuttgart

« Ultima Modificare: Iulie 03, 2014, 10:48:44 p.m. de andrei006 »

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Porsche 911 (1:18) - AUTOart vs. CMC
« Răspuns #9 : Iulie 03, 2014, 11:50:03 p.m. »
Interesanta diagrama din muzeul Porsche.

Imi pare mie sau la CMC rotile spate sunt mai evazate decat la AA? ::) Parca au un unghi de cadere mai pronuntat.
Cumpar masinute vechi romanesti.