Autor Subiect: Machete autocamioane SR - date generale - 1/43  (Citit de 39462 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14893
  • OLECO ESTE UNIC !
Machete autocamioane SR - date generale - 1/43
« Răspuns #220 : Decembrie 03, 2021, 01:32:43 a.m. »
Am facut unele modificari pe unde mai era nevoie si am continuat lucrul la cabina.
Am "vopsit" cabina in bleu, incercand sa aduc aminte de varianta frigorifica.





A urmat desenarea mastii motorului cu design patratos in jurul farurilor. Si aici am incercat o nuanta apropiata de cea a modelului real.





Nu detin informatii referitoare la anii aparitiei celor doua modele de masti sau alte amanunte, asa ca cine ma poate ajuta, ii multumesc anticipat.

Cele doua variante de cabine cu masti diferite...





Va urma...


Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14893
  • OLECO ESTE UNIC !
Machete autocamioane SR - date generale - 1/43
« Răspuns #221 : Decembrie 11, 2021, 01:49:07 a.m. »
Un detaliu peste care trecusem... "urechile" pentru tractare.



O sursa demna de incredere, din Serbia, care in tinerete a lucrat la Fabrica Torpedo, mi-a spus ca de fapt, au existat 3 variante de masti pentru modelul SR-7BA. Pe langa cele doua pe care le-am facut, a mai existat o varianta (cea gri), usor stilizata la pasajele farurilor care sunt mai adanci, cu marginile exterioare care nu se termina brusc ci se prelungesc usor pe partile laterale ale caroseriei. Din motive stiute doar de cei de la S.R., s-a renuntat la aceasta varianta, ramanand in productie doar varianta cu faruri rotunde, trase mai spre fata (cea bleu). Dupa ceva timp, a aparut si varianta cu pasajele farurilor trapezoidale. Aceasta masca (cea roscata) era folosita la camioanele cu tonaj mai mare.







Aceeasi sursa spunea ca masca in varianta cu pasajele farurilor rotunde, a purtat indicativul 7BA 1, iar masca cu varianta pasajelor trapezoidale, 7BA-2. Cine poate sa confirme (sau nu) informatia, este binevenit.
Din pacate, nu cunosc mai multe detalii, dar pe masura ce le primesc, le transpun pe macheta.

...
« Ultima Modificare: Decembrie 16, 2021, 10:44:45 a.m. de OLECO »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14893
  • OLECO ESTE UNIC !
Machete autocamioane SR - date generale - 1/43
« Răspuns #222 : Decembrie 16, 2021, 01:37:52 p.m. »
Cabina la exterior este aproape gata, asa ca am trecut la modelarea sasiului. Daca am lucrat corect pana acum, atunci asezarea cabinei pe sasiul (modificat), n-ar fi decat o simpla bagatela.



Din fericire, cabina s-a asezat perfect pe sasiul (modeificat), garda la sol a fost coborata corespunzator, astfel incat, macar in desen, aveam de-a face cu un Bucegi cu cabina avansata autentic.



Unele accesorii incep sa-si gaseasca locul cuvenit pe sasiu.



Mentionez ca acest model de sasiu (N), nu a "purtat" niciodata o cabina avand masca motorului cu design patratos in jurul farurilor (BA-2), ci doar rotund (BA-1). La mine insa, e posibil orice, in orice varianta. :D De aceea OLECO ESTE UNIC! ;D

...
« Ultima Modificare: Decembrie 16, 2021, 01:51:14 p.m. de OLECO »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14893
  • OLECO ESTE UNIC !
Machete autocamioane SR - date generale - 1/43
« Răspuns #223 : Februarie 15, 2022, 06:35:46 p.m. »
Dupa o lunga perioada de tatonari, analize, variante... nervi... am reusit sa implamentam un sistem de bracare eficient, care sa nu necesite mari modificari ale jantei, suspensiei sau sasiului.
Ne-a interesat un sistem care sa fie rezistent, destul de gros ca structura, care sa nu cedeze la prima atingere, chiar daca in final, nu respecta designul modelului real. Sa nu uitam ca acest sistem de bracaj va fi realizat din rasina, deci trebuie sa fie rezistent in timp.



Dupa ce ne-am dumirit cum trebuie sa arate in final, l-am asezat pe pozitie, iar in desen se vede intreaga stradanie.



Am ales un design placut ochiului si usor de montat.



Cam asa ar arata montat pe variantele Bucegi/Carpati/Dac... Urmeaza sa vad si daca pe varianta 7 BA se potriveste...