Autor Subiect: Volkswagen Beetle (1967) - RoadSignature 1/18  (Citit de 1635 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Volkswagen Beetle (1967) - RoadSignature 1/18
« : Martie 07, 2014, 08:39:59 p.m. »
Buna seara prieteni,

In urma cu ceva timp am avut ocazia sa achizitionez la un pret foarte accesibil o macheta pe care mi-o doream de mult , si anume Volkswagen Beetle , modelul din '61-'67 , probabil unul dintre cele mai reusite din toata seria.La o vedere mai amanuntita multe dintre detalile esentiale ale masinii nu sunt redate , modul de deschidere a usilor intr-un mod grosolan lasa mult de dorit dar cel mai deranjant faptul ca ele au un anumit luft pe linia cu masina, asa sunt toate modelele 1/18 RoadSignature Beetle .Am hotarat ca macheta reprezinta o masina mult prea importanta ca sa ramana la viziunea celor din fabrica , asa ca am inceput lucrul indata .

In prima instanta , am cautat mult pe internet ceva care sa imi starneasca atentia ,
nu am vrut sa vopsesc caroseria intr-o culoare cunoscuta(rosu,galben,portocaliu) sau chiar celebrul negru cu interior rosu , asa ca am ales un model zic eu destul de interesant :





Iata de la ce plecam :



Urmeaza demontarea :





Apoi decaparea :







Desigur , la caroserie lucrul abia a inceput.
Observ ca a fost destul de atent turnata ,  nu prea exista defecte de matrita .
Dar , faptul ca usa dreapta nu pica chiar bine ma enerveaza grozav. Am sa incerc sa repar acest lucru, si sa reglez putin balamalele inclusiv la ambele capote.
Desigur , vor fi realizate absolut toate detalile de pe modelul real (antena , oglinda ,etc)
astfel incat sa pot sa ma apropii cat mai mult de realitate.

Continuam :

Interiorul imi parea de o plictiseala ucigatoare , turnat simplu in crem
, plasticul negru si stiker-ul din bord nu imi comunica nimic .
Am ales un material textil potrivit cu un posibil interior in schema cromatica alb-maro, dar nuante
blande . Momentan acest proces dureaza , inca lucrez la el dar efectul final sper sa uimeasca.
Este posibil chiar o interpretare diferita la interior , sa vedem ce metariale o sa avem :D







Cum spuneam, voi incerca sa realizez toate detalile posibile , deoarece este o masina care
chiar merita si mi-o doresc maxim in colectie . Cam atat pana aici , sper ca nu deranjeaza pe nimeni
postul in lucru al modelului , ci nu tot odata.



Pana data viitoare, spor la mesterit;)

Timmy.
« Ultima Modificare: Martie 09, 2014, 01:09:21 p.m. de Timmy »



Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Volkswagen Beetle (1967) - RoadSignature 1/18
« Răspuns #1 : Martie 07, 2014, 09:35:53 p.m. »
Bravo Timmy, ai decapt-o cum scrie la carte. Precum stii, sunt mare fan VW Beetle, am avut una din '67 si una din '69, asa ca o sa urmaresc acest topic cu mare interes. Ma bucur ca ai ales o culoare iesita din comun, asta o sa o faca cu atat mai speciala. Spor la munca si astept sa vad rezultatul final.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Volkswagen Beetle (1967) - RoadSignature 1/18
« Răspuns #2 : Martie 09, 2014, 11:12:30 a.m. »
nea Timmy s-a apucat de modificat...baga mare domnu' shef sa vad si yo o lucrare de a ta! :D

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Volkswagen Beetle (1967) - RoadSignature 1/18
« Răspuns #3 : Martie 09, 2014, 12:18:27 p.m. »
Foarte frumos acest Käfer! Sunt sigur ca varianta imbunatatita, revopsita, cu detaliile evidentiate va arata super!
Spor la mesterit, asteptam detalii, poze!

 o:o
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0