Autor Subiect: Jucariile mele - Loris  (Citit de 9779 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #30 : Martie 09, 2014, 06:40:46 p.m. »
Bravo Loris , si ziceai ca nu ai ce prezenta , ca alea alea si uite ce piese de muzeu ai.Felicitari , n-o vinzi?:D

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #31 : Martie 09, 2014, 07:44:20 p.m. »
Frumoasa ambulanta. Felicitari. ;)

Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Loris

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #32 : Martie 10, 2014, 02:20:45 p.m. »
Mi s-a spus (si poate ca asa e) ca nu stiu sa fac poze. Va rog sa ma invatati care sunt standardele impuse de forumurile de colectionari de machete, ca sa nu ma mai expun unor aprecieri ironice. Eu mai am cateva jucarii la indemana, poate ar fi interesant sa le arat si la altii.
De asemenea va rog sa ma trageti de maneca daca vi se pare ca vorbesc prea mult. De, femeile au gura cam multa ...

Offline daniel234

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1421
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #33 : Martie 10, 2014, 02:29:00 p.m. »
Din punctul meu de vedere, nu conteaza atat de  mult decorul cat ceea ce prezentati :) Cat despre faptul ca sunteti vorbareata, nu este nicio problema (Asta din punctul meu de vedere, dar asteptam cu interes si comentariile altor colegi).
« Ultima Modificare: Martie 10, 2014, 04:32:20 p.m. de daniel234 »

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #34 : Martie 10, 2014, 03:55:24 p.m. »
Mi s-a spus (si poate ca asa e) ca nu stiu sa fac poze. Va rog sa ma invatati care sunt standardele impuse de forumurile de colectionari de machete, ca sa nu ma mai expun unor aprecieri ironice. Eu mai am cateva jucarii la indemana, poate ar fi interesant sa le arat si la altii.
De asemenea va rog sa ma trageti de maneca daca vi se pare ca vorbesc prea mult. De, femeile au gura cam multa ...
Sarumana

Vis a vis de poze ... nu exista un anume standard impus pentru ca, zic eu ... acesta e un forum de socializare cu subiect machete si nu fotografii. Totuși exista niște reguli nescrise care în general se respecta. O fotografie trebuie sa fie in primul rând clara si suficient de mare pentru a vedea detalii. (nimănui nu-i place sa analizeze sau sa fie analizat - dacă a fost fotografiat - dacă fotografia e neclara sau mărimea ei nu este suficienta sau mai rău culorile sunt altele decât cele reale)
Fotografii, recomanda, pentru noi neprofesonistii sa facem poze pe automat si la lumina naturala pentru a obtine rezultate bune.
Pana la urma "bunul simt " conteaza daca va place postati . Daca nu ... mai asteptati conditii mai favorabile.
 :)
« Ultima Modificare: Martie 10, 2014, 05:00:29 p.m. de buruceagga »

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #35 : Martie 10, 2014, 07:26:56 p.m. »
Pentru a face niste poze simple va recomand cu încredere sa luati o coala alba A3, o indoiti de la jumătate, asezati macheta pe una din parti si o pozati astfel încât sa se vadă doar macheta si alb in jurul ei

..cat despre o regula a forumului privind fotografierea....nu exista, acesta e un forum de machete nu de poze...dupa cum a subliniat si colegul mai sus.

Offline Loris

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #36 : Martie 13, 2014, 09:50:26 a.m. »
Imi incerc norocul cu o masinuta sovietica a fratelui meu, fotografiata cu lumina naturala, dar cu o foaie A4, iar ca postament o foaie de tabla zincata. Asta am gasit la indemana.
Jucaria are "sasiul" din plastic (a si crapat stand in pod), iar caroseria din tabla. Motorul cu frictiune functioneaza normal dar nu e prea eficient.
Am vorbit prea mult?










Offline Loris

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #37 : Aprilie 02, 2014, 07:20:21 p.m. »
Am gasit o jucarie a lui tata. Nu cunosc fabricantul, nici anul, el zice ca o are de cand era mic si a uitat de ea.  Vad ca a "mesterit-o" ...














Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #38 : Aprilie 02, 2014, 07:29:04 p.m. »
Interesant camion! Frumos.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Jucariile mele - Loris
« Răspuns #39 : Aprilie 02, 2014, 10:15:23 p.m. »
Imi incerc norocul cu o masinuta sovietica a fratelui meu, fotografiata cu lumina naturala, dar cu o foaie A4, iar ca postament o foaie de tabla zincata. Asta am gasit la indemana.
Jucaria are "sasiul" din plastic (a si crapat stand in pod), iar caroseria din tabla. Motorul cu frictiune functioneaza normal dar nu e prea eficient.
Am vorbit prea mult?

Am avut si eu asa ceva, dar "livery"-ul era diferit. Esti sigura ca e sovietica?
« Ultima Modificare: Aprilie 02, 2014, 10:35:52 p.m. de TzucuNY »