Autor Subiect: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC  (Citit de 6562 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #10 : Ianuarie 03, 2014, 11:20:57 a.m. »
Da Schumy, suspensia este pe bune, camionul se lasa cu 1-2 mm cand e incarcat cu cele 3 "strambaturi". ;D Incredibila realizare.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #11 : Ianuarie 03, 2014, 11:49:50 a.m. »
si la Bugatti T35 CMC arcurile cu foi sunt functionale, la fel si frana de mana. si la Bugatti Royale Bauer la fel  ;D

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #12 : Ianuarie 03, 2014, 12:41:29 p.m. »
Si Ferrari-urile Berlinetta care stau pe camion au arcuri cu foi functionale (pe puntile spate). La camion e treaba mai vizibila din cauza greutatii.

LE: si ma bucur ca v-a placut prezentarea. E destul de complicata insasi realizarea unor poze cu o astfel de magaoaie. Acasa, depaseste ca dimensiuni masa foto pe care pozitionez de obicei machetele. In aer liber, deplasarea / despachetarea / impachetarea este o iarasi problema. Nu mai zic ca, atunci cand vroiam sa rotesc caminoul incarcat nu-l puteam pur si simplu apuca si ridica. A trebuit sa ma folosesc de directia lui si sa il misc succesiv inainte si inapoi pentru asta.
« Ultima Modificare: Ianuarie 03, 2014, 12:53:09 p.m. de ionut »

Offline ksm

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 297
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #13 : Ianuarie 03, 2014, 01:16:45 p.m. »
Si Ferrari-urile Berlinetta care stau pe camion au arcuri cu foi functionale (pe puntile spate). La camion e treaba mai vizibila din cauza greutatii.


right, am uitat. am avut macheta si de bou, am dat-o. pasajele rotilor arata incredibil de bine la 250 SWB. cred ca putem dezvolta subiectul pe viitorul topic de prezentare al machetei  ;D

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15332
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #14 : Ianuarie 03, 2014, 01:27:38 p.m. »
Camionul este foarte frumos. L-as vrea la scara 1/43, chiar daca rampele de incarcare nu ar fi mobile, dar ca si design, ar merita achizitia.

Inca o data, FRUMOS CAMION! Felicitari Ionut! ;)

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #15 : Ianuarie 03, 2014, 01:39:29 p.m. »
Si Ferrari-urile Berlinetta care stau pe camion au arcuri cu foi functionale (pe puntile spate). La camion e treaba mai vizibila din cauza greutatii.

LE: si ma bucur ca v-a placut prezentarea. E destul de complicata insasi realizarea unor poze cu o astfel de magaoaie. Acasa, depaseste ca dimensiuni masa foto pe care pozitionez de obicei machetele. In aer liber, deplasarea / despachetarea / impachetarea este o iarasi problema. Nu mai zic ca, atunci cand vroiam sa rotesc caminoul incarcat nu-l puteam pur si simplu apuca si ridica. A trebuit sa ma folosesc de directia lui si sa il misc succesiv inainte si inapoi pentru asta.

Ionut, stiu ca ai prezentat aceasta macheta peste tot. Eu unul iti sunt recunoscator ca ne-ai adus-o si noua aici, este un regal si apreciez mult efortul unei astfel de prezentari minutioase. Sunt sigur ca sunt in asentimentul colegilor.

Un adevarat regal.

Acuma pune mana si toarna si GTO-urile alea. :D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #16 : Ianuarie 03, 2014, 01:40:09 p.m. »
Camionul este foarte frumos. L-as vrea la scara 1/43, chiar daca rampele de incarcare nu ar fi mobile, dar ca si design, ar merita achizitia.

Inca o data, FRUMOS CAMION! Felicitari Ionut! ;)

Multumesc. Exista si la 1/43 (Exoto) si are si rampele mobile: http://www.alpimodel.com/exo/exo00012.html

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #17 : Ianuarie 03, 2014, 03:45:10 p.m. »
La inceput si eu am avut senzatia aia cu "ce camion e asta de l-au facut la 1:18 si il iau toti??" :) , eu fiind un colectionar care cumpara o macheta pt cea ce reprezinta ea in primul rand, apoi pt detalii.  Chiar daca este un camion putin cunoscut, felul in care a fost reprodus de CMC il face sa merite sa se afle in orice colectie de 1:18, ca o "nava amiral" a colectiei, care sa arate pana unde se poate merge in acest domeniu si la aceasta scara. E genul de macheta pe care sa o tii in casa si doar ca sa ai ce arata alora de-ti zic ca "aduni masinute" :)) .
Pe mine unu m-a socat sa aud ca se invarte axul cardanic odata cu rotile. Asta inseamna ca trebuie sa aiba inclusiv un mecanism de roti dintate in puntea spate.
Felicitari!


Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #18 : Ianuarie 03, 2014, 04:18:59 p.m. »
…felul in care a fost reprodus de CMC il face sa merite sa se afle in orice colectie de 1:18, ca o "nava amiral" a colectiei.

Mda… Problema e ca daca te arunci la un asa camion periculos, automat te gandesti ca trebuie sa ai si 2-3 Ferrari-uri deasupra. Ale vremii! Si, dintr-o data treaba devine foarte, foarte serioasa, aluneci pe o panta de unde nu mai e intoarcere.

Ca daca ai explicat nevestei ca ai un camion la care se invarte axul cardanic si ca trebuie sa mai dai o avere pe masinile de deasupra, iti da cu el in cap. hummmer

 :)
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline CRED

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 627
Re: Fiat 642 RN 2 Bartoletti 1/18 CMC
« Răspuns #19 : Ianuarie 03, 2014, 04:26:54 p.m. »
…felul in care a fost reprodus de CMC il face sa merite sa se afle in orice colectie de 1:18, ca o "nava amiral" a colectiei.
Ca daca ai explicat nevestei ca ai un camion la care se invarte axul cardanic si ca trebuie sa mai dai o avere pe masinile de deasupra, iti da cu el in cap. hummmer
:D :D  Sper sa nu mi se intample asta, e bine ca pot invata de la voi. Se pot ascunde (machetele sau preturile) :D :D