Autor Subiect: Restored by nick  (Citit de 13738 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Restored by nick
« Răspuns #50 : Iulie 19, 2014, 11:23:39 p.m. »
Felicitari Nick, multa munca care se vede in restaurari extraordinare!
Cred ca ma voi inscrie si eu pe lista de reconditionari cu machetele 1:64 si 1:55 gasite de curand  ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #51 : Iulie 19, 2014, 11:24:04 p.m. »
Multumesc, si tu ai niste restaurari foarte reusite, vad topicurile tale de cumparari piese si zambesc - aha, aici se vede planul de restaurari al lui Reme! Imi dau seama ca atunci cand le restaurezi chiar tu, tii si mai mult la ele, te uiti si iti amintesti fiecare etapa de lucru.
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Restored by nick
« Răspuns #52 : Iulie 20, 2014, 10:44:35 a.m. »
Multumesc, si tu ai niste restaurari foarte reusite, vad topicurile tale de cumparari piese si zambesc - aha, aici se vede planul de restaurari al lui Reme! Imi dau seama ca atunci cand le restaurezi chiar tu, tii si mai mult la ele, te uiti si iti amintesti fiecare etapa de lucru.

Eu sunt cu foarte multe machete desfacute acum...insa crede-ma ca pentru mine nimic nu se compara cand am strans ultimul surubel la o masinuta si o pun in vitrina la restul...Imi place la tine ca incerci sa mentii culoarea originala, ceea ce e un mare lucru, eu m-am canalizat pe o chestie. Ferrari => ROSU, Porsche => GALBEN, iar la restul masinilor ma gandesc la cum arata masina la scara 1/1 si cam ce paletar de culori au. Si in functie de ce am si eu prin atelier aleg alaturi de vopsitori cuoarea cea mai potrivita.

nick

  • Vizitator
Re: Restored by nick
« Răspuns #53 : August 01, 2014, 01:40:13 p.m. »
Remus, admir la alţii ceea ce n-am eu. La @nick îndemânarea este evidentă. Unele dintre modelele astea, numai bune de aruncat pentru unii, le-a făcut şi le-a refăcut şi de două-trei ori. Eu spuneam - bun si-asa, el o lua de la capat, pentru ca nu-i convenea un detaliu. Putea spune si el - daca proprietarul e multumit, merge si asa. Aici se vede pasiunea - o preţuiesc mai mult ca pe tehnica vopsirii sau alte alea...  :)
Mersi mult pt aprecieri, Cristi si Remus si tuturor celorlalti!
Da, desi la mine restaurarile/reconditionarile dureaza mai mult, imi place sa le fac cat mai bine posibil si cat mai aproape de ce au fost ele in stare originala.
Culoarea originala este o obsesie la mine, insa ma mai si abat cateodata. A se vedea Mercury Commuter albastru inchis (aproape negru...), vopsit in asa fel incat sa imite vopselele Hot Wheels "candy".


Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #54 : August 14, 2014, 08:41:33 p.m. »
Renault Kangoo 1998 reprodus de Majorette la scara 1/57, nr. 288/289, Made in France. Modelul “La Poste” de culoare galbenă conformă cu originalul a fost restaurat de @nick. Uşa culisantă este punctul de atracţie al acestui model de mici dimensiuni şi a fost motivul principal pentru care a meritat, zic eu, să fie refăcut şi rearanjat în colecţie.













« Ultima Modificare: August 14, 2014, 08:46:51 p.m. de NoMad »
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #55 : August 14, 2014, 08:46:05 p.m. »
Citroen 15 CV Matchbox International Ltd.  Made in England © 1983 Scara 1/66. Am căutat destul pe net şi mi-am dat seama de ce numărul apare diferit  în clasificări: “The Lesney company went bankrupt in 1982, and Matchbox Miniatures with the company name “Matchbox Toys Ltd.” or “Matchbox Int’l Ltd.” began to appear in 1983, but some models with the “Lesney” name continued to be made until 1986″ (www.mboxcommunity.com). Numărul de referinţă al modelului este MB 44, iar pentru cele fabricate din 1983 – pentru Matchbox International, codul este MI 124.









o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Restored by nick
« Răspuns #56 : August 14, 2014, 09:36:26 p.m. »
faci treaba buna rau...

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #57 : Februarie 21, 2015, 06:26:39 p.m. »
Mercedes Benz Truck – un model foarte reusit de la Majorette, Made in France, scara 1/100, model recondiţionat. :)













Starea initiala, cu vopseaua deteriorata:

« Ultima Modificare: Februarie 23, 2015, 07:10:40 p.m. de NoMad »
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #58 : Februarie 21, 2015, 07:04:53 p.m. »
Maserati Boomerang – macheta Siku no. 1330 Made in West Germany. Datele trecute pe sasiu, în buna tradiţie Siku: 8 cilindri, 300 kmh, 310 CP la 6.000 rot-min. Model recondiţionat de @nick.













Starea initiala, cu vopseaua foarte subtire, sarita pe alocuri si geamul opac si zgariat:

« Ultima Modificare: Februarie 23, 2015, 07:12:01 p.m. de NoMad »
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/

Offline NoMad

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 860
  • colectiile fac viata frumoasa :)
    • NoMadCars
Re: Restored by nick
« Răspuns #59 : Februarie 21, 2015, 07:29:24 p.m. »
Matchbox Peterbilt Truck © 1981 Lesney England scara 1/80. Model recondiţionat de @nick.













vopseaua foarte deteriorata in partea din fata, grila argintie stearsa in buna parte

« Ultima Modificare: Februarie 23, 2015, 07:14:16 p.m. de NoMad »
o experienţă vizuală plăcută pe http://nomadcars.wordpress.com/