Autor Subiect: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti  (Citit de 3238 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Am fost inspirat in deschiderea acestui topic de mai multe comentarii atit pe acest forum cat si pe altele. Hi sa va dau un exemplu constructiv
"MSM 63" intreaba pe buna dreptate :
Citat
Am observat ca modelele aparute in colectia RU sunt numai de provenienta autohtona! Este de altfel singura colectie DeAgo in care nu si-au gasit loc si alte marci auto. Are cineva o explicatie ?
Citat
Apare apoi un raspuns extrem de pertinent si de bine documentat de la "Pinuli"
Citat
Pt ca:
 - au suficiente masini cat sa umple 2-3 colectii DeA
 - sunt multi si fac vanzari uriase facand rentabila realizarea unei matrite noi (aproape) de fiecare data
 - sunt mai patrioti in cea ce priveste masinile care le folosesc, mai ales cele pt servicii publice
Citat

Acum ma gandesc ... cati dintre noi colectionarii din Romania mai vechi sau mai noi colectionam serios "Automobilul" Romanesc?
Cred ca datorita atitudinii mistocare a unora (nu aici pe acest forum) declarati ca si colectionari de Dacia sau Dacia Logan suntem vreo 20 ... sper.
Cati dintre noi promoveaza cu adevarat acest hobby? si colectia de autovehicule Romanesti?
Apoi ne miram ca producatorii de machete evita scoaterea pe piata a machetelor care reprezinta o replica la productia autohtona de autovehicule. Din ce ma plimb pe forumuri la Logan , Duster si Sandero cei mai mari colectionari sunt francezii desi nu e tocmai masina lor nationala, chiar daca DACIA acum se produce sub sigla Renault.
In schimb Polonezii , Cehii , Ungurii au zeci de buticuri intr-un oras, mii de colectionari pe forumuri si tot asa.
Ce e de facut ... Of ... asta e cel mai greu. Zic eu ca ar trebui sa senzibilizam sponsorii si sa incercam sa promovam aceasta pasiune la adolescenti prin concursuri cu castiguri in machete, prin expozitii ale machetelor noastre cu prilejul unor evenimente si tot asa .
Abia apoi cand vom avea o piata reala pentru aceste produse vom putea influenta producatorii pentru a fabrica matrite noi.

Din pacate asta e Romania oameni orgoliosi atoate stiuturi si cu mari pretentii. Ma gandesc ... oare copii nostri vor putea schimba ceva?



Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #1 : Octombrie 05, 2013, 02:12:15 p.m. »
Foarte bun topicul asta .... eu daca ma apuc sa scriu o sa plictisesc pe multi si iarasi o sa-mi atrag o groaza de dusmani asa ca, doar o sa urmaresc de pe margine acest subiect daca o sa evolueze discutiile.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #2 : Octombrie 05, 2013, 03:10:05 p.m. »
Sincer ...nu cred ... ca vor evolua discutiile si sa avem ceva finalizari ...da macar am incercat  :P ;)
« Ultima Modificare: Octombrie 05, 2013, 03:12:10 p.m. de buruceagga »

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #3 : Octombrie 05, 2013, 04:50:34 p.m. »
Eu cred ca ne pierdem identitatea , ne pierdem istoria , ne injuram produsele , ne uitam traditiile si imprumutam altele.Toate astea din cauza ca ne este "confortabil asa" ......

Offline catalinvasile

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3210
  • Colectionez jucarii de tabla .
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #4 : Octombrie 05, 2013, 05:07:25 p.m. »
Una e sa promovezi acest hobby si alta e sa pleci de la el si sa faci o afacere mai ales in Romania . Nu stiu cati au inceput cu colectii de machete si pe urma au deschis magazine cu acest specific . Cat despre DeA au gasit in Rusia o mare piata de desfacere si citeam undeva ca la noi aparea lunar o revista si la ei erau 6 ( nu toate erau DeA ). Asta da marketing ! Cat despre "inocularea microbului" de colectionat la adolescenti , slaba reusita ! Majoritatea prefera alte placeri decat sa dea banii pe o 'masinuta' . Doar daca i-o face cadou matusa Tamara.  ;)

Offline sergebu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 421
  • SCHNAUZER BREEDER
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #5 : Octombrie 05, 2013, 05:22:53 p.m. »
Cat despre DeA au gasit in Rusia o mare piata de desfacere si citeam undeva ca la noi aparea lunar o revista si la ei erau 6 ( nu toate erau DeA ). Asta da marketing !

Piata ex-sovietica de machete este formata de decenii. Ex-sovieticii fabricau machete la scara, autohtone sau straine, de plastic sau zamac, inca din anii '70.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #6 : Octombrie 05, 2013, 06:00:12 p.m. »
Una e sa vinzi machete in Rusia, unde exista traditie,piata si multa istorie auto, si alta e sa vinzi la romani.

Pe lângă faptul ca rusii sunt traditionalisti si isi apreciază istoria isi si permit sa investească in astfel de hobby-uri. Un alt bonus este ca machetele lor sunt dorite si de alti colectionari din întreaga lume.

La noi in schimb suntem foarte putini colectionari de machete, multi nu-si permit sa treacă mai sus de maisto si bburago, altui abia isi permit sa tina pasul cu colectiile de la reviste si extrem de putini isi permit sa investească in machete mai mult de 100 lei pe bucata.

Un alt minus al nostru este ca avem colectionari care chiar daca nu sunt interesati sa colectioneze istoria autohtona, ii blamează si încearcă sa- i jignească pe cei ce aduna doar machete ce au făcut istorie la noi.  Când vezi ca esti arătat cu degetul ca aduni machete Dacia si ca esti un fraier ca nu colectionezi Bugatti si Dodge- ca astea sunt premium, multora le e rusine sa recunoască, ca aduna machete romanesti sau ieftinesi astfel instinctul de dezvoltare al acestui hobby este inhibat ducând pana la renuntare.

In primul rând de aici ar trebui plecat, de la sustinerea micilor colectionari-fie ei si de machete-masinute, sustinandu-i isi dezvolta încrederea in pasiunea lor si pot sa evolueze.
Ps: Pe pagina de Facebook a site ului organizez cate un concurs cu fiecare număr din colectia DeA, atrăgând multi pasionati. Încerc sa continui cu astfel de initiative in speranta ca aceasta pasiune se va dezvolta si la noi ca in restul tarilor.

Ps2: Un magazin -de orice fel, este o afacere din care tu trebuie sa castigi îndeajuns de mult încât sa fie profitabil. Ori un magazin de machete in Romania nu este îndeajuns de profitabil astfel încât sa merite sa fie deschis, iar nimeni nu-si permite sa deschisă un magazin de machete doar din pasiune😊.

Poate in viitor romanii isi vor permite si astfel de pasiuni.
« Ultima Modificare: Octombrie 05, 2013, 06:07:00 p.m. de Law »

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #7 : Octombrie 05, 2013, 07:06:57 p.m. »
E un concurs pe facebook, da!  dar nu reusim sa aducem si aici vreun sponsor pentru un premiu sa zic trimestrial ceva de genul pentru colectionarii sub .. zic si eu 20 de ani cele mai multe Dacii sau toate loganele din 2006 , diorama cea mai .... inspirata, poate un tuning cu tema se posteaza o fotografie a unui model 1/1 si vedem cine tuneaza cat mai aproape de realitate, sau concurs liber de tuning .... Provocari sunt destule Trebuie doar atrasi sponsori gasite idei si data viata acestei pasiuni. ... mmmm :'( poate sunt eu prea batrin si prea idealist .
« Ultima Modificare: Octombrie 05, 2013, 07:08:39 p.m. de buruceagga »

Offline adibutcovan

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #8 : Octombrie 05, 2013, 10:35:12 p.m. »
eu unul sunt hotarat sa adun doar machete ale masinilor romanesti, care au existat si inca sunt pe la noi
nu pt ca sunt eu ultra-nationalist, dar nici pe alea nu mi le permit asa usor
incet, incet mai pun una pe alta pe langa DeA, ferrari si astea de vis
daca m-as apuca de tot ce imi place......ar fi grava situatia
fiecare cum poate

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: ROMANIA - colectionarii de machete replici ale unor autovehicule romanesti
« Răspuns #9 : Octombrie 06, 2013, 05:07:20 p.m. »
Eu vad un pas important in faptul ca , colectionarii de dacia (replici ale unor autovehicule romanesti sau chiar colectionari la scara 1:1) s-au reunit pe acest forum dupa ce au fost luati la misto cam toti pe miniauto.ro.Usor , usor lucrurile o sa se aseze si o sa incercam cat putem sa ajutam la popularizarea acestei marci si nu la distrugerea imaginii ei. CA DE DISTRUS E FOARTE USOR.....!!!

Chiar suntem putini romani  care colectionam marca asta si slava Domnului ca sunt destule modele  , asa ca avem treaba multa:D ;D
« Ultima Modificare: Octombrie 06, 2013, 05:58:07 p.m. de Schumy »