Autor Subiect: Colectia mea 1:43 - Piniuli  (Citit de 25360 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #90 : Decembrie 24, 2013, 06:19:03 p.m. »
Intrerupem seria de BMW-uri   hummmer cu o macheta de revista

Berliet GBC MT8 (1968) - Altaya/IXO

  Intrat in productie in 1961, pt scurt timp cu alta cabina, acest camion produs de compania frantuzeasca Berliet in uzina din Venissieux, a fost destinat in principal pt uz militar, find construit la standardele NATO de atunci. In 1964 cabina a fost actualizata la modelul prezentat, in doua variante, una cu prelata si una cu plafon solid. Un numar redus de exemplare a fost distribuit si altor companii nationale, precum "Drumuri si poduri".

   Macheta prezentata este un model civil apartinand companiei de Drumuri si Poduri franceze. In platforma camionului se afla un electrogenerator, atat de util in lucrul in zonele mai putin "civilizate". Macheta face parte din colectia Camions d'autrefois distribuita de Altaya in Franta, Spania si Portugalia








Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #91 : Decembrie 24, 2013, 06:24:07 p.m. »
adevarat utilitar!  :-\

Offline brcosminp

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #92 : Decembrie 24, 2013, 06:29:21 p.m. »
Arata excelent, erau concepute strict pe aceasta destinatie - plimbat generator pe terenuri grele sau era un sasiu multifunctional cu posibilitate de montare a unor diverse accesorii gen macara ?

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #93 : Decembrie 24, 2013, 06:34:47 p.m. »
Nu. E un camion standard pe un sasiu standard. Generatorul ala ca orice alta incarcatura. Putea fi un butoi in locul lui. Are mai mult rol estetic pe macheta ca sa nu o faca goala. :)

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #94 : Decembrie 24, 2013, 08:41:48 p.m. »
Arata totusi ca o cladire pe roti! Mai degraba as fi crezut ca e un UAZ sovietic sau asa ceva. L-as vedea lansator de rachete sau ceva asemanator. :D

Faina macheta, imi plac rotile negre si tonul portocaliului, arata hard core.  8)

Please continue. :)
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Specti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 246
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #95 : Decembrie 24, 2013, 09:11:17 p.m. »
Un camion impunator ...  ;)

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #96 : Decembrie 25, 2013, 07:25:46 a.m. »
Superb!

Winston

  • Vizitator
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #97 : Decembrie 25, 2013, 05:02:35 p.m. »
Frumoasa colectie si plina cu machete inedite despre care nici nu stiam.Super :)

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #98 : Decembrie 28, 2013, 11:49:12 a.m. »
Daimler DS420 Hearse - 1970 - Oxford Diecast

    Daimler DS420 a fost produs intre 1978 si 1992 de catre Daimler Company (UK) fara modificari majore, fiind o limuzina luxoasa folosita indeosebi de oficialitati. Serviciile funerare si hotelurile au fost de asemena clienti fideli. Varianta funerara, dric, a intrat in productie mai tarziu, si a fost folosita printre altele, la funerariile printesei Diana.
     Personal, o consider printre cele mai frumoase limuzine. Mi-a intrat in atentie acum vreo 4 ani cand am vazut una "pe viu" pe un platou de filmare (din RO) unde ajusesem din intamplare. Deocamdata in colectie am doar dricul, dar va urma si limuzina
 
    Macheta este produsa de Oxford Diecast. O consider o realizare decenta, fara defecte, de nivel mediu, undeva putin peste machetele de revista din vest. Am luat-o pt ca am de gand sa-mi fac o sub-colectie de dricuri la 1:43  ;D








Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #99 : Decembrie 28, 2013, 12:13:54 p.m. »
"Mortala" si asta. :D

Imi place stilul acestei prezentari, ar trebui sa facem o rubrica numita: Prezentari la Minut, unde apare un text rapid si sumar, urmat de 3-4 poze. Scurt si cuprinzator!

Sunt foarte multe machete medii care ar putea fi prezentate rapid audientei noastre si care poate fara un "template" de prezentare de acest gen nu ar prinde ocazia iesirii la rampa...

Cumpar masinute vechi romanesti.