Autor Subiect: Colectia mea 1:43 - Piniuli  (Citit de 25372 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #70 : Decembrie 16, 2013, 10:59:17 p.m. »
este prima data cand vad asa ceva, sub forma unei machete evident. Este un mastodont rusesc facut sa fie sofat/navigat pe sosea/apa.

Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #71 : Decembrie 16, 2013, 11:03:40 p.m. »
Frumoasa si macheta dar si masina reala.
Tipic rusesca.    Animal de masina, mult fier si consum la ora nu la km :D

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1765
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #72 : Decembrie 17, 2013, 04:32:24 p.m. »
Am mai vazut undeva acel filmulet cu acesti monstrii, INCREDIBIL ce pot face!
Frumoasa si macheta, felicitari pt ea!  ;)

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #73 : Decembrie 22, 2013, 03:25:05 p.m. »
Trecem la o macheta diametral opusa celei anterioare :)

BMW 320i E46 - #6 - Duncan Huisman - Winner Macau Guia Race 2001 - Sparkmodels

   BMW a lansat cea de-a 4-a generatie de seria 3 (si una dintre cele mai frumoase ;) ) la sfarsitul anului 1998, care a fost apoi actualizata cu un facelift in 2002. Codificat intern E46, modelul nu a fost, bineinteles, strain de motorsport, chiar si fara a tine cont de modelul de top, M3. In 2001, Duncan Huisman a castigat cursa Guia Race din Macau la volanul unui astfel de automobil, o mica picatura in oceanul de victorii BMW. Astazi Circuitul Guia din Macau gazduieste anual, printre altele, 2 curse WTCC, urmase a cursei din 2001.
 
   Macheta este produsa din rasina de catre Spark, care are si sediul in Macau si in ultima vreme s-a specializat in a produce o multime de modelele care au concurat aici, mai ales din campionatele WTCC si GT Cup. Este realizata ireprosabil, fiecare decal si detaliu fiind intocmai cu realitatea. Desigur sunt si avantajele materialului. Datorita faptului ca masina replicata nu are o semnificatie aparte in Europa, preturile au scazut, iar eu am pus mana pe ea de pe MCW anul trecut, iar anul asta i-am mai adaugat 2 surioare care vor fi prezentate curand. 









« Ultima Modificare: Decembrie 22, 2013, 03:47:26 p.m. de Piniuli »

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15332
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #74 : Decembrie 22, 2013, 05:51:53 p.m. »
Ai luat-o pe urma lui Klauze? :) El e cu d-astea...
Oricum, super frumoasa macheta!

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #75 : Decembrie 22, 2013, 06:09:43 p.m. »
Imi plac masinile de curse in miniatura, imi plac machetele de curse cu povesti interesante si este cazul si celei de fata.Macheta este sublima si chiar respecta realitatea cu 2 mici imperfectiuni, pe care eu le-am observat si pe care o sa le spun daca nu e cu suparare.Aripa fata stanga spre imbinarea cu bara are o mica deformare si mie imi da senzatia ca este prea ridicata de bot.Sigur ca astea 2 chestii sunt insesizabile si probabil in realitate nu se vad.Macheta este senzationala si sunt invidios pe proprietarul ei, poate si d-asta i-am cautat nod in papura  :)

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #76 : Decembrie 22, 2013, 06:19:22 p.m. »
frumos ca e foarte rar, insa aici e o neconcordanta, la care sincer nu ma asteptam de la spark, au montat stopuri de facelift pe model de masina non-facelift. oricum e frumos :d

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #77 : Decembrie 22, 2013, 09:57:57 p.m. »
Faina tare, poate puteau sa aiba mai multa grija cu finisajul in zona rinichilor la masca fata, dar probabil in realitate nu se observa. Stiu ca aparatul de fotografiat e necrutator si augmenteaza anumite detalii care altfel apar fara importanta la ochiul liber.

Foarte frumos.
« Ultima Modificare: Decembrie 23, 2013, 10:14:28 a.m. de remusro »
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #78 : Decembrie 23, 2013, 03:15:33 a.m. »
Schumy,
  Intr-adevar nu au reusit sa faca macheta asa de coborata precum cea reala. Probabil ca trebuia alta matrita doar pt macheta asta.

Reme
  N-am gasit poze, dar n-ar fi exclus sa fi avut asa stopurile, fiind un model din 2001. Chiar si asa albul ar fi prea ingust.

Oleco
  Pe urma lui Klauze am luat-o demult. Am peste 50 de BMW-uri in colectie. Nu urmaresc sa iau prea multe de curse, dar asta l-am luat pt ca si eu sunt in Macau acum ;)

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: Colectia mea 1:43 - Piniuli
« Răspuns #79 : Decembrie 23, 2013, 03:09:54 p.m. »
Da, si mai vine unul:

BMW 320i E46 - #26 - Duncan Huisman - Winner Macau Guia Race 2002 - Sparkmodels

Si in 2002, Duncan Huisman a castigat Macau Guia Race, tot la volanul unui E46.

Macheta este tot Spark, dar de data asta au pus mai mult suflet. Masina este lasata din suspenii, rotile nu stau vertical, iar lampile spate sunt si ele cele corecte. Cea ce m-a atras cel mai mult la macheta este sponsorul Parknshop, foarte cunoscut doar pe plan local in Macau si Hong Kong, fiind un lant de supermarket-uri care prinde tare bine strainilor ce locuiesc aici ;) datorita multitudinii de produse importate pe care le au. Mai in gluma mai in serios, unii ar face foamea pe aici fara el :).









« Ultima Modificare: Decembrie 23, 2013, 03:14:20 p.m. de Piniuli »