Autor Subiect: Ce ai cumparat astazi  (Citit de 6725 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei006

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Ce ai cumparat astazi
« : Septembrie 30, 2013, 09:00:58 p.m. »
De ce la rubrica ce ai cumparat astazi (sau Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?)  sunt permise doar poze cu machetele ce inca nu au sosit in colectie ? Ma gandesc ca in 90% din cazuri nimeni nu are poze cu machetele cumparata pana sa ajunga la destinatie ...
Asa s-ar umple doar cu poze de prezentare luate de pe diverse site-uri.



Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Ce ai cumparat astazi
« Răspuns #1 : Septembrie 30, 2013, 09:19:30 p.m. »
Multe machete sunt cumparate de pe ebay/okazii/site-uri, se pot folosi pozele de acolo. Apoi, cand ajunge la destinatie, se poate poza si prezenta pe topicul personal.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14909
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #2 : Octombrie 05, 2013, 12:29:31 p.m. »
Sustin afirmatia ta, Gabriel. Am avut si eu "meciuri" cu cineva de aici, pe aceasta tema.
Este singurul forum care are aceasta regula. Peste tot, exista rubrici precum "Noutati", "Nou in colectie", "ce ti-ai mai cumparat?", iar cei ce posteaza noutatile, pun 2-3 poze de prezentare in blister, tipla... pentru a vedea toata lumea ce si-au mai luat acele persoane, iar dupa aceea in topicul personal, isi face fiecare prezentarea. Nu e vorba de dubla postare, nu se mai agita nimeni pe acele forumuri ca X user face postari la greu numai ca sa fie in fruntea celor cu multe mesaje (asa cum se plang unii pe aici)... si toti stau... relax..., privesc si nu vocifereaza.

E aiurea sa postezi poze cu ce urmeaza sa-ti vina, poze care nu-ti apartin si automat ies alte dandanale.
Asa... iti cumperi o macheta, chiar daca e de la chiosc si este o macheta DeA, faci 2 poze si gata... se considera noutate a acelui colectionar, chiar daca acea macheta o au si altii. Fiecare poate sa posteze, fara constrangeri, fara frica ca-ti iei ban daca postezi ce nu vor altii...

Bineinteles, vor apare propozitii gen... aici astea sunt regurile... dar si regurile aste se copiaza la greu de pe alte forumuri.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #3 : Octombrie 05, 2013, 02:07:08 p.m. »
Sustin afirmatia ta, Gabriel. Am avut si eu "meciuri" cu cineva de aici, pe aceasta tema.
Este singurul forum care are aceasta regula. Peste tot, exista rubrici precum "Noutati", "Nou in colectie", "ce ti-ai mai cumparat?", iar cei ce posteaza noutatile, pun 2-3 poze de prezentare in blister, tipla... pentru a vedea toata lumea ce si-au mai luat acele persoane, iar dupa aceea in topicul personal, isi face fiecare prezentarea. Nu e vorba de dubla postare, nu se mai agita nimeni pe acele forumuri ca X user face postari la greu numai ca sa fie in fruntea celor cu multe mesaje (asa cum se plang unii pe aici)... si toti stau... relax..., privesc si nu vocifereaza.

E aiurea sa postezi poze cu ce urmeaza sa-ti vina, poze care nu-ti apartin si automat ies alte dandanale.
Asa... iti cumperi o macheta, chiar daca e de la chiosc si este o macheta DeA, faci 2 poze si gata... se considera noutate a acelui colectionar, chiar daca acea macheta o au si altii. Fiecare poate sa posteze, fara constrangeri, fara frica ca-ti iei ban daca postezi ce nu vor altii...

Bineinteles, vor apare propozitii gen... aici astea sunt regurile... dar si regurile aste se copiaza la greu de pe alte forumuri.

Deci, titlul acestui topic e foarte clar. Se accepta poze cu machete proaspat cumparate, dar care inca nu ti-au ajuns in colectie.

Daca ti-au ajuns in colectie deja, de ce sa nu fie prezentate pe topicul personal, cu remarca "proaspat sosite in coectie" sau ceva asemanator?

Daca s-ar crea un topic total separat cu titlul "abia sosite in colectie", atunci se creaza o confuzie generala. Care sa fie limita de timp acceptata? 2 zile de la sosire, 2 saptamani sau care? Ca eu de exemplu am machete luate de 2 luni si tot proaspete le consider... Asa ca solutia viabila ramane cea actuala: "Ce ti-ai mai luat si urmeaza sa-ti ajunga?", cu una-doua poze si apoi prezentare pe topic personal cu zeci de mii de poze.
« Ultima Modificare: August 19, 2022, 05:38:59 p.m. de OLECO »
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline andrei006

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #4 : Octombrie 05, 2013, 02:30:22 p.m. »
Eu zic ca cel mai bine lasati si pozele cu machetele ce abia au ajuns in colectie in ziua respectiva si cele abia comandate de pe diverse site-uri. Asa impacati pe toata lumea.
Pana la urma, eu zic ca e cel mai ok asa.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #5 : Octombrie 05, 2013, 03:23:47 p.m. »
Atunci ar trebui ca topicul sa fie numit "Ce ti-ai cumparat azi".

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14909
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #6 : Octombrie 05, 2013, 03:52:19 p.m. »
Oleco, sa stii ca Regulamentul nostru este unul bun si flexibil...
N-am comentat regulamentul si nici n-o voi face.

Daca topicul s-ar numi simplu "NOUTATI", ar deranja pe cineva? Userii pot posta posta poze cu machetele proaspat achizitionate (1-2-3 poze), urmand ca prezentarea sa se faca in topicul personal al fiecaruia.

Cei care se opun vehement acestei propuneri, au garantia ca de exemplu EU.. postez poze cu ce urmeaza sa-mi ajunga in colectie? Au ei garantia ca acea macheta (sau machete) nu se afla deja in colectie? Poate nu am timp sa fac poze in ziua in care mi-am comandat/cumparat macheta si fac poze cand deja macheta e in colectia mea. E o crima? Deranjeaza cu ceva ca pun poze acum, maine sau cand pot?

Sincer, faceti prea mult caz pentru un topic.

Cred ca am fost foarte civilizat in exprimare si nu am deranjat membrii forumului.

EDIT: cineva comenta ca EEEEUUUU... fac dubla postare cand prezint o macheta noua deoarece o prezint CA NOUTATE si pe urma fac prezentarea detaliata. Dar oare asa nu ar fi o "dubla postare"?  ;D Adica anunt aici ce urmeaza sa-mi ajunga (PRIMA POSTARE) si dupa aceea o prezint detaliat si in colectie (A DOUA POSTARE), adica tot doua mesaje... :-\

Pana va ganditi voi ce veti face cu acest topic, imi voi posta noutatile in colectia personala, iar cand voi avea timp, voi face si prezentare. (oare n-ar fi tot dubla postare)  ;D Scuzati, sunt blond si nu ma prind care-i faza cu DUBLA POSTARE. Ori ca spun aici ce mi-a sosit si pe urma prezint, ori ca spun in colectia mea ce mi-a sosit si pe urma prezint, oare nu se considera tot dubla postare? ;D
« Ultima Modificare: August 19, 2022, 05:41:11 p.m. de OLECO »

Offline Gabriel.

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 338
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #7 : Octombrie 05, 2013, 03:55:07 p.m. »
Da' cu poza mea ce ati facut ? Unde e ?  :'(

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14909
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Re: Ce ti-ai mai luat nou si urmeaza sa-ti ajunga?
« Răspuns #8 : Octombrie 05, 2013, 04:07:34 p.m. »
La REMAT....  ;D

Offline Gabriel.

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 338
Re: Ce ai cumparat astazi
« Răspuns #9 : Octombrie 05, 2013, 06:55:46 p.m. »
Domnilor, nu mai inteleg nimic...
Daca ultima mea poza incalca regulamentul topicului...atunci, toate pozele mele din acest topic incalca regulamentul...asa ca...fiti consecventi.
Sa auzim de bine  :)