Autor Subiect: DeAgostini Columbia  (Citit de 5796 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #10 : Iunie 26, 2013, 10:25:06 p.m. »
Am înțeles, mulțumesc pentru că mi-ai atras atenția, acum știm cu toții ce și cum. 8)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #11 : Iunie 26, 2013, 11:10:51 p.m. »
Pentru putin. ;) :-\

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #12 : Iunie 26, 2013, 11:47:40 p.m. »
Intr-adevar, are dreptate Oleco,  R12-le pare a fi un IXO, insa deopotriva poate fi si matrita de la Dacia de test aparuta la DeA. Nu se vede clar din poza.

Foarte interesant. Deci, vreau si eu una! ;D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline CRED

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 627
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2013, 02:08:55 a.m. de cred »

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #14 : Iunie 27, 2013, 06:47:25 a.m. »


Tradus de pe site-ul lor oficial, http://www.eltiempo.com/archivo/documento/CMS-12770646.

Masinile iconice care au fost conduse pe strazile din Columbia pot fi colectionate.

Renault 4L, Simca 1000, Volkswagen Beetle si Fiat 750, printre multe altele, fac parte din seria "cele mai indragite automobile din Columbia", care ruleaza de la 11 mai.

Începând de Sâmbătă, 11 Mai, o noua colectie, a 15-a din 1998, este lansata de către El TIEMPO și revista MOTOR.

Pentru a forma o selecție a "celor mai indragite masini din Columbia", EL TIEMPO, sub supravegherea lui José Clopatofsky, au creat o listă cu cele mai iconice masini ale istoriei naționale.

Prima colectie a reușit să aibă o replica de 18 de vehicule reprezentând branduri cum ar fi Renault, Fiat, Volkswagen, Willys, Chevrolet, Dodge și Ford.

Așa cum este tradițional în colecția EL TIEMPO, fiecare model a cărui dimensiune este 1:43 - macheta vine într-un blister împreună cu o broșură de 16 de pagini cu istoria a autovehiculului, mai multe fapte interesante, anecdote și unele curiozitati.

Aceasta include, de asemenea, specificațiile tehnice ale fiecărui model, explicații cu privire la design, constructie si echipamente.

Aceasta colectie se poate obtine la fel ca cele precedente: prin cupon (care se gaseste in revista anterioara), impreuna cu 13,900 de pesos (25 RON). Fiecare model se poate achizitiona în librării, magazine, sau in alte locuri unde se vinde colectia EL TIEMPO.

Primul model: Renault 4L
Mai bine cunoscut sub numele de "prieten credincios", acest model Francez a fost făcut la uzina din Sofasa situata în municipiul de Envigado, Antioquia, între 1970 și 1992. Acest vehicul a fost proiectat și dezvoltat în Franța în 1956 ca un înlocuitor al Renault 4CV. Desi initial masina nu a fost bine primita în țara noastră, datorită Raliului Columbia a devenit una dintre cele mai emblematice masini ale țării noastre.

Colecția completă

Pentru a primi acasa colecția completă cu "cele mai indraginte masini din Columbia", cu o valoare de 229.000 de pesos (405 RON), contactați-ne la numerele 343 0102, în Bogota, linia de 01 sau 8000 112 049. De asemenea, comanda se poate face accesând site-ul: www.eltiempo.com/carros-de-colombia/. Pentru membrii Clubului Vivamos costul este de 199.000 de pesos (352 RON). În ambele cazuri, transportul este gratuit.






Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #15 : Iunie 27, 2013, 06:56:00 a.m. »
Restul machetelor din colectie care urmeaza sa apara.
























Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #16 : Iunie 27, 2013, 08:25:39 a.m. »
R12-le pare a fi un IXO, insa deopotriva poate fi si matrita de la Dacia de test aparuta la DeA. Nu se vede clar din poza.
Pai si varianta TEST a fost tot unn IXO dar mai slab realizata, cum sunt machetele pentru reviste.

Nu stiu de ce, dar machetele mi se par cam ciudate. Par cam neterminate. La inceput am avut senzatia ca sunt din plastic.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #17 : Iunie 27, 2013, 08:35:34 a.m. »
In Columbia si Argentina au fost mult timp importate Dacii (1300, 1310, Break), n-ar fi rau sa apara si ceva autohtone... :)

Nu-mi dau seama care e treaba cu fundalul? Nu cumva da cadou si cate o carte postala (la fel ca la colectia Taxi?)
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2013, 08:37:14 a.m. de Law »

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #18 : Iunie 27, 2013, 09:26:40 a.m. »
R12-le pare a fi un IXO, insa deopotriva poate fi si matrita de la Dacia de test aparuta la DeA. Nu se vede clar din poza.
Pai si varianta TEST a fost tot unn IXO dar mai slab realizata, cum sunt machetele pentru reviste.

Nu stiu de ce, dar machetele mi se par cam ciudate. Par cam neterminate. La inceput am avut senzatia ca sunt din plastic.

Nu cred ca IXO face pentru DeAgostini, matritele sunt complet diferite, parerea mea. Asta de la DeA e chiar mai mica, de altfel. Adica, ce vreau sa spun e ca machetele de R12/Dacia facute de acesti producatori sunt diferite.

Sunt sigur ca daca DeA folosea matrite IXO, atunci nu mai dezvoltau o macheta speciala ci foloseau ce era la IXO deja.

Cat despre calitate, si la ei ca si la noi. Pret mic, calitate slaba, lume fericita. :D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: DeAgostini Columbia
« Răspuns #19 : Iunie 27, 2013, 09:50:22 a.m. »
Deja ma gandeam sa iau 3-4 machete, dar m-a cam pus pe ganduri acum ca am vazut pozele.

Daca face cineva comanda mai mare, ma bag la un R12 doar.



Am gasit pagina lor de FaceBook: https://www.facebook.com/eltiempocolecciones/photos_stream
Au si ei pietre si multe lucruri ca DeA.
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2013, 09:54:49 a.m. de Cristy »
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0