Autor Subiect: Discutii Generale - Colectia Ferrari Collection, Eaglemoss  (Citit de 84649 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Discutii Generale
« Răspuns #10 : Iulie 13, 2013, 10:15:15 a.m. »
Salutare tuturor! Am inceput tarziu sa cumpar colectia Ferarri. Dat fiind faptul ca pentru fiecare numar iesit au existat de cele mai multe ori machete cu diferente ( unele mai detaliate ca celelalte ) as sugera sa facem un mic brief si sa expunem diferentele prin comparatie vizuala.

Stiu ca au fost discutate unele situatii pe alt forum, insa pentru ca avem aici un thread proaspat creat, ar fi de bun augur as zice sa prezentam pe rand, scurt si la obiect fiecare numar cu machetele distribuite.

Am doua versiuni prentru fiecare din numerele 8 si 10. Stiu ca pentru numarul 5 au fost trei versiuni, pentru nr 6 doua versiuni.
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Discutii Generale
« Răspuns #11 : Iulie 13, 2013, 10:18:46 a.m. »
Super ideea , daca ai posibilitatea sa exemplifici  cu poze aceste diferente dintre exemplarele aparutete rugam s-o faci.
Pe celalalt forum  n-am inteles exact care sunt diferentele si care sunt numerele cu mai multe versiuni .
« Ultima Modificare: Iulie 13, 2013, 10:33:44 a.m. de Schumy »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Discutii Generale
« Răspuns #12 : Iulie 13, 2013, 12:09:06 p.m. »
Asa se zice, ca au fost mai multe versiuni, dar raman la concluzia ca sunt totusi machete IXO pentru revista, deci fara detalii uimitoare, gen... oglinzi retrovizoare "cu sticla", piese fotodecupate, tevi de esapamant cu final cromat... etc...

Am avut ocazia sa cumpar FERRARI 430 Spider in varianta cu interior rosu, dar am renuntat, deoarece mi se pare cam "tiganeasca". Prefer varianta cu interior cafeniu care este mai aproape de adevar.

La fel la Testarossa, unde am avut ocazia sa o iau si cu interior cafeniu (cu bord detaliat), dar am preferat varianta cu interior negru. Mi-a spus un impatimit al "calutului cabrat" ca varianta cu interior negru si spoiler in culoarea caroseriei, este varianta din '91, aparuta inaintea lui 512 M, iar cea cu interior cafeniu, este prima varianta (pe care o voi lua de la KYOSHO, HW, sau alta firma care reproduce aceasta varianta).

Nu vreau sa fiu rautacios, dar prea se face tam-tam pe seama variantelor de culori. Pe un alt forum, am citit (si m-am crucit) comentarii referitoare si la carcasele din plastic in care vin ambalate machetele. Nu stiam ca exista si colectionari...de carcase... ;D.
Ca un cumparator a luat carcasa indoita, ca altul a luat revista si in carcasa, macheta avea oglinda cazuta (de parca nu se putea pune cu usurinta la locul ei), ca un alt cumparator, a luat o macheta si avea stergatoarele precum antenele, adica indepartate de parbriz, ca un alt cumparator a luat macheta si o roata avea cauciucul indoit (de fapt era usor scos de pe janta)...
Sincer, aceste afirmatii mi se par aberante. Nu inseamna ca o macheta este defecta, daca unele piese cazute sau strambe, pot fi repuse cu usurinta acolo unde le este locul.

Poate sunt eu ciudat sau sarit de pe fix, dar am cumparat astfel de machete si nu numai FERRARI, cu piese cazute sau strambe. Nu mi s-a parut un capat de tara, daca un stergator e "stil antena", o oglinda e stramb pozitionata, sau un far este cazut in carcasa de prezentare. Am doua maini, creier (asa cred) si pot repune aceste piese la locul lor.

Eu zic sa ne bucuram de aceste machete, sa le privim ca atare si sa nu dezbatem si aici "la greu" mici detalii nesemnificative.

Ma iertati, dar mi-am expus punctul de vedere al unui adunator de jucarii...
« Ultima Modificare: August 05, 2013, 12:26:31 a.m. de OLECO »

Offline ramonski

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 329
Re: Discutii Generale
« Răspuns #13 : Iulie 13, 2013, 02:22:38 p.m. »
Trebuie privit obiectiv modul in care cuiva place sau nu place ceva. La urma urmei gusturile nu se discuta. Fara a ma interpreta gresit, sunt convins ca sunt oameni care au cumparat toate variantele aparute.
Scopul este acela de a aduce la cunostinta faptul ca circula nu doar o varianta ci  multe variante pentru un numar.

LE. Domnule OLECO, toata stima pentru jucariile pe care le-ati strans :)
« Ultima Modificare: Iulie 13, 2013, 02:25:43 p.m. de ramonski »
Radeti de mine ca sunt diferit, eu rad de voi pentru ca sunteti toti la fel!

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Discutii Generale
« Răspuns #14 : Iulie 13, 2013, 02:34:33 p.m. »
Scopul este acela de a aduce la cunostinta faptul ca circula nu doar o varianta ci  multe variante pentru un numar.

LE. Domnule OLECO, toata stima pentru jucariile pe care le-ati strans :)
Am inteles asta. Or fi mai multe variante...

Merci pt urare! ;)

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Discutii Generale
« Răspuns #15 : Iulie 17, 2013, 01:17:14 p.m. »
Numarul 11 care va aprea maine - si teoretic ultimul din aceasta colectie va cuprinde

monopostul Ferrari F1 2002


Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Discutii Generale
« Răspuns #16 : Iulie 17, 2013, 09:05:05 p.m. »
pacat ca e ultima, a fost un real succes colectia

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Discutii Generale
« Răspuns #17 : Iulie 17, 2013, 09:09:53 p.m. »
Arata foarte bine f1 2002,o sa iau mai multe si o sa fac un sacrilegiu cand o sa le dau adn de r 12  ;D

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14922
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Discutii Generale
« Răspuns #18 : Iulie 17, 2013, 09:21:42 p.m. »
Am cumparat azi macheta. Arata foarte bine, mai ales ca are postament cu clopot de plastic.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Discutii Generale
« Răspuns #19 : Iulie 17, 2013, 09:30:35 p.m. »
Am cumparat azi macheta. Arata foarte bine, mai ales ca are postament cu clopot de plastic.

unde? - sunt doua variante - una in plexiglass si una in  blister - curios daca sunt diferite si la detalii