Autor Subiect: Only Dacia  (Citit de 24790 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Only Dacia
« Răspuns #60 : Decembrie 07, 2013, 10:28:56 p.m. »
culoarea vopselei pe sandero este de senzatie, dar rotile sunt o leaca cam mari...

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia - o noua ceausista?!
« Răspuns #61 : Decembrie 15, 2013, 08:21:23 p.m. »
11. Dacia 1300 - provenienta RSR ?! - inca neconfirmata.


Desi dupa calitatea asamblarii si materialelor pare sa fie facuta in RSR, nu pot sa determin cu exactitate ce model este Dacia sau Renault 12. Pana atunci insa ma incred in spusele vanzatorului si o cataloghez ca Dacia 1300.

Daca stie cineva mai multe despre ea, poate sa ma lumineze.








Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Only Dacia
« Răspuns #62 : Decembrie 15, 2013, 09:15:14 p.m. »
Ce număr are în spate? Asta ar putea să o identifice.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #63 : Decembrie 15, 2013, 09:37:47 p.m. »
Are un abtibild cat tot spatele cu tot cu stopuri si are numărul 38426

Offline TzucuNY

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2423
Re: Only Dacia
« Răspuns #64 : Decembrie 15, 2013, 10:05:16 p.m. »
Jucăriile RSR aveau numere de RO, 1-B-726 sau ceva de genul. Țin să cred că asta nu a fost produsă în RSR.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia - Duster Facelift Mondo Motors
« Răspuns #65 : Martie 03, 2015, 09:22:09 a.m. »
Dacia Duster 2013, 1:43 Mondo Motors

http://autosworld.eu/2015/03/03/dacia-duster-facelift-2013-143-mondo-motors/

Dupa sloganul “Pentru o masina low-cost facem o macheta low-cost”, reprezentantii grupului Renault si-au dat acordul pentru aceasta reprducere a modelului Duster, care se apropie mai mult de o jucarie decat de o macheta. Daca in trecut Duster a fost reprodus de Solido, cu destul de multe detalii si piese detasabile, mai apoi s-a trecut la machetele produse de KFT – o firma chinezeasca fara prea mare reputatie, iata ca s-a ajuns acum ca Mondo Motors sa preia stacheta.



O comparatie intre Duster produs de Solido si Mondo Motors nici macar nu-si are rostul, insa o comparatie intre KFT si Mondo se poate, pentru ca din punct de vedere calitativ sunt apropiate.

Ambele machete au 2 minusuri importante, lipsa antenei si oglinzile turnate in caroserie (fapt ce duce la nerespectarea formei originale). Daca reproducerea KFT respecta cat de cat forma si designul farurilor, la cea Mondo acestea au fost inlocuite cu o simpla bucata de plastic transparent, ce-ti ofera senzatia ca are ceva lipsa p-acolo. In schimb macheta Mondo exceleaza la reproducerea geamuriloe care sunt incastrate in cheder si pozitionate in interior (foarte asemanator cu oricginalul), fata de KFT unde sunt niste bucati de plastic lipite direct pe caroserie (de multe ori stranbe sau cu lufturi).

Va las mai jos sa va delectati cu cateva poze ale acestei machete Duster facelift, care isi gaseste locul in colectia mea, momentan fiind singura reproducere oficiala a modelului, cu slabe sanse sa o avem de la alta colectie.











Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #66 : Martie 12, 2015, 09:05:20 a.m. »
Dacia 1310 Politia Romana, 1:43 Deagostini/RU

Tranzitia dinspre Militie catre Politie in anii 90 a fost facuta de masinile Dacia 1310 black/white, o aparitie atipica pentru acea vreme, coloristica neagra fiind de inspiratie franaceza din anii ’70 (multa lipsa de imaginatie).
Bineinteles ca aceste Dacii au rezistat putin, ele fiind inlocuite rapid prin anii 1994, la inceput au aparut inscriptiile tricolore pe care le stim si azi pe culoare alba, iar apoi au fost inlocuite Daciile cu VW Vento.

http://autosworld.eu/2015/03/12/deagostini-dacia-1310-politia-romana-143-ixo/












Offline Geo73

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 546
Re: Only Dacia
« Răspuns #67 : Martie 12, 2015, 03:14:44 p.m. »
Scuze, vin cu o completare. Intre Dacia 1310 si VW Vento a fost Renault Chamade ,care a intrat in doatarea Politiei Romane in 1992, atunci sa schimbat si configuraratia de culori, care este si astazi.
« Ultima Modificare: Martie 12, 2015, 03:20:08 p.m. de Geo73 »

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #68 : Martie 12, 2015, 03:24:57 p.m. »
corect a fost si  renault chamade  - din ce stiu eu au rulat concomitent cu Vento. - nu am gasit nici o info care sa spuna cere din ele au fost primele :)


Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Only Dacia
« Răspuns #69 : Martie 12, 2015, 03:27:12 p.m. »
"Chamadul" a fost primul. Schema de culori a ramas ... pe invers ... la Politia din Republica Moldova.  :)
« Ultima Modificare: Martie 12, 2015, 03:34:18 p.m. de buruceagga »