Autor Subiect: Only Dacia  (Citit de 24811 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #30 : Septembrie 03, 2013, 09:27:44 p.m. »
8. Eligor: Dacia Logan Cup Show Car, scara 1:43

Cum competitia Dacia Logan Cup era patronata de Renault Sport si se oferea posibilitatea participarii si amatorilor, Renault a venit in intampinarea echipelor ce nu dispuneau de un staff mare pentru modificari si posibilitati multe, cu un kit de fabrica special adaptat si aprobat pentru regulamentul acestei competitii.


Astfel din anul 2009 Renault oferea spre vanzarea participantilor in competita sa atat masina Logan de 90 CP cat si un kit complet direct din fabrica pentru competitie. In functie de extraoptiuni (gen jenti albe, eleron, pedale de aluminum…) si in functie de tipul de curse la care se participa, kitul era intre 3.990 si 4.990 Euro.

sursa: http://autosworld.eu/2013/09/03/eligor-dacia-logan-cup-show-car-scara-143/

Masina reala:


Macheta

Nume: Dacia Logan Cup Show car
Producator: Eligor
Scara: 1:43
Referinta: 7711420096
Anul modelului: 2009
An fabricatie:







Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Only Dacia
« Răspuns #31 : Septembrie 04, 2013, 12:18:34 a.m. »
Foarte frumos "loganelul" de curse. Imi place cum da albastru asta cu alb.
Nu ma atrag inca loganele, dar cine stie cand mi-o pica fisa si pe ele.
La cat mai multe.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #32 : Septembrie 04, 2013, 09:07:34 a.m. »
mersi...si eu sper la cat mai multe - sau mai bine zis toate :D


Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Only Dacia
« Răspuns #33 : Septembrie 04, 2013, 09:31:42 a.m. »
Frumos , sa te bucuri de el . O singura chestie nu-mi place , fiind masina de circuit la ce i-au mai pus antena aia aplecata pe spate de radio, asculta muzica pilotul sau ce? ;D

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Only Dacia
« Răspuns #34 : Septembrie 04, 2013, 10:07:31 a.m. »
Frumos , sa te bucuri de el . O singura chestie nu-mi place , fiind masina de circuit la ce i-au mai pus antena aia aplecata pe spate de radio, asculta muzica pilotul sau ce? ;D

 ;) se trimit date in timp real catre boxe, fabrica  ::)
Glumesc. Frumoasa miniatura!
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Only Dacia-Dacia Logan Cup Show Car
« Răspuns #35 : Septembrie 04, 2013, 01:01:31 p.m. »
Dupa cum se vede si in poza cu modelul 1:1 antena lipseste. Eligor nu e la prima abatere fata de original dar la o masina "Low cost" megre nu?  :)

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Only Dacia
« Răspuns #36 : Septembrie 04, 2013, 01:05:02 p.m. »
Inca o mare problema la masina asta si n-o spun acum ca sa caut nod in papura sau ceva de genul asta , este pur si simplu o constatare. GARDA LA SOL imensa pentru o masina de circuit (practic are aceiasi inaltime cu macheta de strada ceea ce strica mult din aspectul masinii)
Inca o problema destul de importanta este diametrul rotilor care pe masinile de curse sunt mai mici fata de cele de strada , cunoscatorii stiu de ce.....

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Only Dacia
« Răspuns #37 : Septembrie 04, 2013, 04:06:30 p.m. »
amandoua sunt in ton cu realitatea, reproductii foarte bune! Bravo pt achizitie!

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia
« Răspuns #38 : Septembrie 04, 2013, 10:21:12 p.m. »
Toata lumea este constienta ca pana la urma Eligor nu-i Autoart...iar asta se observa si in pret si in calitate :)

la cele doua nu se mai observa in pret, ca au devenit foarte rare...insa la restul eligor!

Iar pana la urma ca orice colectionar de Dacii,, sunt un "must have" fie si cu distorsiuni ale realitatii.

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: Only Dacia - Dacia Logan Steppe Concept Car
« Răspuns #39 : Octombrie 28, 2013, 11:02:06 a.m. »
9. Spark: Dacia Logan Steppe Concept Car, 1:43

Prezentat pentru prima data in 2006 la Salonul Auto de la Geneva, Conceptul Dacia Logan Steppe a atras tuturor privirile spre inca necunoscuta marca Dacia.

Masina Reala



Conceptul Steppe a plecat de la platforma masinii Logan si avea sa configureze aparitia primului model Break din gama Dacia. Chiar daca fost construita de Centru de Design Renault impreuna cu DC Design din India, este primul concept car cu sigla Dacia prezentat vreodata la un salon international.

Pentru Steppe inginerii au optat ca tema sporturile de iarna, aratand astfel ca masina poate fi echipata cu usurinta pentru a transporta orice fel de echipament sportiv. Suport special de schiuri pe plafon, suporturi speciale in portbagaj pentru clapari, ecane LCD in tetiere si panou de usa spate conectate la un DVD player. Si la exterior au fost destul de multe modificari aduse prin numeroase ornamente, precum si faruri cu Xenon.

sursa: http://autosworld.eu/2013/10/28/spark-dacia-logan-steppe-concept-car-143/

Macheta




Macheta a fost produsa intr-o serie limitata de catre Spark – divizia premium a lui Norev. Vine intr-o cutie de plastic pe o platforma rotativa ce poate fi actionatata printr-un buton, pentru o vizualizare din toate unghiurile. De departe calitatea acestei machete se observa prin detalierea foarte exacta a tuturor componentelor.

Dintre toate machetele Dacia, aceasta mi se pare cea mai frumos lucrata si prezentata. O macheta de referinta pentru colectionarii marcii Dacia.

Nume: Dacia Logan Concept Car Steppe
Producator: Spark / Norev
Scara: 1:43
Referinta: 7711420125
Anul modelului: 2006
An fabricatie: 2007