Autor Subiect: Ce facem cu teparii?  (Citit de 5165 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #10 : Octombrie 25, 2013, 11:05:57 p.m. »
:D Complicat. Eu mi-am luat tzeapa in Franta la un Magazin . http://www.starmodels-shop.com/voiture-miniature-de-collection-details-produit-eli101372-eligor-101372-ech-1-43-renault-sandero-sapeurs-pompiers-eligor-fr-ID9795.html

Am intrebat daca il au si au zis no problem. Am platit suma plus comision bancar plus taxe de tansport. Apoi mi-au scris ca isi cer scuze da nu mai au. Mi-au trimis altceva ... cu greu si cu scandal. Cel mai de ras a fost ca si macheta trimisa era cu cutia sparta. Le-am trimis poze si ziceau ca se vor revansa... Nu cred, ... astept deja de doua saptamani.  >:( DECI ... orice se poate. Cine nu crede ii dau pe mail pesonal corespondenta cu ei .
Nu toate site-uri sau shop-urile online au optiunea de plata prin Paypal, dar majoritatea au.
Acum o luna am cumparat de la un shop online din Franta. Aceeasi poveste ca a ta. Online aveau cele 4 produse, apoi mi-au dat mail ca au doar 3 si imi trimit un inlocuitor pentru al 4-lea produs. Nu am acceptat. Norocul meu ca am platit prin paypal. Am deschis caz la paypal si a 2-a zi paypal-ul l-a obligat sa-mi returneze banii. Apoi am cumparat tot de la un shop online tot din Franta si au venit fara probleme produsele.
In concluzie, daca vreti sa cumparati de pe shop-uri online, folositi Paypal-ul. Daca nu au aceasta optiune, clar e un semn de intrebare.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #11 : Octombrie 25, 2013, 11:08:33 p.m. »

[/quote]
Nu toate site-uri sau shop-urile online au optiunea de plata prin Paypal, dar majoritatea au.
Acum o luna am cumparat de la un shop online din Franta. Aceeasi poveste ca a ta. Online aveau cele 4 produse, apoi mi-au dat mail ca au doar 3 si imi trimit un inlocuitor pentru al 4-lea produs. Nu am acceptat. Norocul meu ca am platit prin paypal. Am deschis caz la paypal si a 2-a zi paypal-ul l-a obligat sa-mi returneze banii. Apoi am cumparat tot de la un shop online tot din Franta si au venit fara probleme produsele.
In concluzie, daca vreti sa cumparati de pe shop-uri online, folositi Paypal-ul. Daca nu au aceasta optiune, clar e un semn de intrebare.
[/quote]

Perfect adevarat !!!!!!! Aia nu aveau ... dar cand te maninca ...

Offline bz58bcr

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 675
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #12 : Octombrie 25, 2013, 11:24:13 p.m. »
Eu mi-am luat tzeapa in Franta la un Magazin . http://www.starmodels-shop.com
Si chiar aveau optiunea prin Paypal. Daca nu ai inca, fa-ti un cont de Paypal. E simplu, si cumperi cu mare incredere.
Eu l-am folosit pe site-uri din Germania,Belgia,Danemarca, Franta.

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #13 : Octombrie 25, 2013, 11:26:22 p.m. »
Eu mi-am luat tzeapa in Franta la un Magazin . http://www.starmodels-shop.com
Si chiar aveau optiunea prin Paypal. Daca nu ai inca, fa-ti un cont de Paypal. E simplu, si cumperi cu mare incredere.
Eu l-am folosit pe site-uri din Germania,Belgia,Danemarca, Franta.
Am cont de Pay Pal. Dar mi-au refuzat plata pentru ca nu aveam domiciliul in Franta ... frectii si motive. Realitatea este ca nu aveau macheta pe stoc ci trebuiau sa o comande.

Offline CRED

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 627
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #14 : Noiembrie 21, 2013, 03:02:35 p.m. »
Eu am o idee, dar nu cred ca o mai putem aplica.... :(
Cel mai simplu e sa faci tranzactii cu oamenii seriosi de la care ai mai cumparat sau care au vanzari bune !

Offline v1per

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #15 : Noiembrie 21, 2013, 04:13:07 p.m. »
Eu mi-am luat teapa de vreo 2-3 ori dar nu de la baieti de pe forum gen 4tuning, miniauto sau autosworld....am luat de pe ocazii si mercador.....
Cel de pe okazii mi-a trimis 2 machete una fara un stop pe state si cealalta fara oglinda puse intr-o cutie si intr-o punga.....si am vorbit cu el la telefon si i-am spus ca daca nu imi face o reducere la machete sau nu imi mai trimite o macheta in plus ii trimit prin posta o punga cu rahat.....este un baietas din Brasov....
Cel de pe mercador mi-a trimit 2 machete intr-o cutie de carton cu pufuleti si la una s-a rupt oglinda si s-a ros de carton si a ajuns cu zgarieturi.....este din Braila si se numeste Valy....pe mercador ...are si acum anunturi.....a spus ca el a mai trimis machete asa si au ajuns bine....pana la urma am ramas cu machetele asa....
Deci feriti-va de Mercador, tocmai, okazii.....desi nu toti sunt tepari eu o sa ocolesc aceste site-uri!!!
In cazul in care mi-ar da teapa cineva....cred ca l-as cauta la adresa pe care mi-a dat-o s-au la telefon....si as da de stire la toti sa se fereasca de el.
Daca ar fi un baiat de pe forum eu cred ca ar trebui exclus din aceasta comunitate!!!

Offline Costa78

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 769
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #16 : Noiembrie 21, 2013, 04:57:47 p.m. »
Eu am marele noroc ca am prieteni buni (colegi de multinationala) in "zone strategice" - Germania, Olanda, Polonia, Ungaria, Rusia, etc. Daca vreau ceva, apelez la ei si merg la sigur.
Cainele moare de drum lung, iar prostul,... de grija altuia

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1760
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #17 : Noiembrie 21, 2013, 07:55:44 p.m. »
Eu am cumparat multe machete de pe Mercador, dar doar din
Bucuresti-ca sa le pot vedea intai daca nu au probleme.
Sincer nu as lua din tara de pe site-uri gen okazii sau mercador.
Stiu ca era un tip din Brasov si avea o macheta de Citoren C4 WRC
care imi place mult (eu am C4 ca si masina) si i-am cerut sa o trimita prin
cineva in Bucuresti ca s-o pot vedea si a refuzat ca nu are pe nimeni!

Offline HAKU

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Ce facem cu teparii?
« Răspuns #18 : Noiembrie 21, 2013, 08:34:15 p.m. »
pe okazii e ok, nu am luat teapa niciodata. daca verifici istoricul vanzatorului, de obicei totul e in regula.
nu am cumparat de pe mercador si tocmai. nu e tot cu calificative?

si i-am cerut sa o trimita prin
cineva in Bucuresti ca s-o pot vedea si a refuzat ca nu are pe nimeni!
poate omul chiar nu avea pe nimeni in bucuresti. sau poate ca pur si simplu nu vroia sa se complice. asta nu inseamna ca obligatoriu era tepar.
« Ultima Modificare: Noiembrie 21, 2013, 10:03:09 p.m. de HAKU »

Offline RedDragon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Ultima Modificare: Mai 23, 2019, 11:35:55 a.m. de RedDragon »