Autor Subiect: Macheta Peugeot 307 Rally 1:43 Heller  (Citit de 1066 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Macheta Peugeot 307 Rally 1:43 Heller
« : Noiembrie 19, 2015, 08:46:18 p.m. »
Marca: Peugeot 307 Rally
Scara: 1:43
Producator: Heller
Nr. piese: 38


Am zis sa incerc un kit nou. Zic nou pentru ca este si la o scara noua, 1/43, la care nu am mai lucrat pana acum. Este un kit relativ simplu, 38 piese. Nu a fost greu de construit, cea mai mare provocare au fost decalurile. Dupa ce ca sunt minuscule, au fost si o gramada, fiind o masina de rally. Nu se deschide nimic la masina. Am fost foarte multumit de calitatea pieselor. Nu am facut prea multe poze, nefiind multe etape de lucru.

Setul.


Caroseria vopsita in rosu. La fel ca si eleronul si scaunele. Scaunele de asemenea sunt foarte bine realizate pentru scara lor.








Elemente ale sasiului, interiorul si rotile, vopsite in negru. Plus cateva retusuri pentru interior. Rotile cam urate, fiind dintr-o singura bucata (janta+anvelopa) si a trebuit sa vopsesc eu janta cu alb. Mi-a tremurat putin mana la facut pe rotund, dar asta e.







Cateva vopsiri la caroserie: stergatorul vopsit cu negru, si cu gri interiorul la faruri si stopuri.





Am mascat si vopsit cu negru geamurile.




Si incepe distractia cu decalurile. Pe langa faptul ca sunt mici, au fost si foarte proaste, adica se rupea la transferul de pe foaie pe piesa. Am lucrat cu multe decaluri Revell, Hasegawa, dar astea au fost aproape imposbil de lucrat cu ele.
Dar cu ajutorul lui Adrian si a sfaturilor lui am reusit sa pun decalurile fara sa le rup, sau sa le distrug. Doar vreo doua la inceput am distrus.
Rotile.



Decalurile cu centurile pe scaune. Se vad foarte bine. Cele de pe bord sunt cam sarace si nu prea frumoase. Dar la marimea lor nu prea aveau ce sa faca.







Si continua munca cu decalurile la caroserie





Macheta la final:








Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Macheta Peugeot 307 Rally 1:43 Heller
« Răspuns #1 : Noiembrie 25, 2015, 11:45:39 a.m. »
A iesit prea bine.
Bravo!

Cred ca ai muncit mai mult sa pui decalurile decat sa asamblezi macheta.

cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15286
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta Peugeot 307 Rally 1:43 Heller
« Răspuns #2 : Noiembrie 25, 2015, 12:03:56 p.m. »
Mie-mi place! ;)

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Macheta Peugeot 307 Rally 1:43 Heller
« Răspuns #3 : Noiembrie 25, 2015, 12:22:35 p.m. »
Va multumesc Ovidiu si Cristy.
Da, munca multa a fost la decaluri. Si mai greu a fost ca se rupeau. O sa vezi si tu Cristy  ;)