Autor Subiect: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici  (Citit de 1641 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« : Februarie 08, 2014, 08:22:27 p.m. »
          Salutare dragi colegi. Am deschis aceste topic deoarece am nevoie de niste pareri. La inceputul lui  Decembrie , dupa ce mi-am innebunit colegul de munca cu pasiunea mea pentru machete si i-am aratat cateva poze cu mica mea colectie si cu acele fundaluri pentru diorame, acesta m-a rugat sa “reconditionez” o macheta a fiului sau. Mi-a povestit ca desi a devastat-o, fiul sau tine mult la macheta, iar acum ca a crescut ar putea sa o pastreze intro conditie mai buna. Am incercat sa-l refuz frumos pentru ca nu sunt un as in modelism, ca ce mesteresc, mesteresc pentru mine, dar a insistat si mi-a zis sa o fac asa cum pot eu … Am acceptat intr-un final “provocarea”, iar acum am o dilema… Nu stiu cum sau la ce pret sa imi apreciez munca … Aici am nevoie de parerile voastre, pro si contra fata de realizare ( stiu ca nu-i perfecta, dar desi m-am straduit mult, la nivelul la care sunt acum, doar asa am putut sa o fac), preturi minime si maxime pentru manopera. 
         Este vorba despre o macheta de VW 1303 la scara 1:24 produsa de Maistro. Colegul mi-a adus macheta intro punga, demontata, avand lipsa suruburile de prindere precum si urmatoarele piese: o oglinda, un capac de roata, bordul, geamurile – fata, spate, lateral - , un far , tevile de esapament, cauciucurile rotilor. Mai jos am pus o poza cu starea initiala a machetei dar si cu o macheta produsa de Maistro aflata la vanzare pe ebay.
 

photo hosting


free screenshot

          Am cautat pe internet date si poze despre acest model de masina. Desi sunt frumoase cand le vezi pe strada reconditionate, nu am dezvoltat o pasiune pentru VW Beetle, prin urmare am avut 0 cunostinte. Dupa ore bune petrecute pentru documentare, cele mai multe poze cu VW 1303 prezentau o masina cu o sigla aparte, sigla ce nu avea nicio treaba sigla VW pe care o stiam eu… Deja subiectul incepea sa ma depaseasca de 2 ori… Este vorba de sigla “Wolfsburg edition”. Cum a aparut aceasta varianta de VW Wolfsburg edition, ce reprezinta sigla sau pentru cine sunt construite masinile acestea, nu am idee - si cu parere de rau, recunosc ca nici nu m-am interesat (poate printre voi este cineva care imi poate furniza niste date de acest gen) -  dar cert e ca aceasta sigla se regeste peste tot: volan, capota fata, aparatori de noroi sau chiar presuri.

photo hosting sites

Dar sa nu o mai lungesc cu povestile, si sa va zic exact ce am facut.  In primul rand am confectionat partile lipsa:
-   bord - dintro cartela telefonica peste care am lipit imaginea unui bord original, desenat de mine
-   volan – volanul nu l-am facut, l-am luat de pe o alta macheta de VW, dar peste care am incercat sa lipsc o sigla de VW Wolfsburg edition

screen shot on windows

-   2 tevi pentru toba de esapament
-   faruri – desi ii lipsea doar un far, dupa cateva eforturi de a face unul asemanator cu cel pe care il avea deja, am decis ca, singura posibilitate de a rezolva aceasta “problema” e sa refac ambele faruri . Le-am confectionat din nasturi lipiti cu Poxilina si vopsiti in alb… nu au iesit grozave farurile, dar macar are 2 :p …

image upload
-   geamuri – sunt facute din coala transparenta
-   cauciucuri – le-am realizat din 15 garnituri de cauciuc, de ½  pe care le-am vopsit apoi cu negru si le-am lacuit

screenshot captor

-   capac lipsa – am facut un capac dintru dop , cred ca de la acuarele in tub. Deoarece nu am vopsea care sa imite cromul, am decis sa vopsesc toate capacele in rosu, iar pe mijloc, unde venea sigla VW sa dau culoarea alba. In poza de jos am prezentat capacul confectionat


image upload no compression

         De asemenea, am confectionat si o cutie de protectie din 3 coli A4 transparente, in care am facut un mic decor.  E mult spus ca am realizat o diorama, dar cel putin cred ca am rezolvat problema prafului.

image search

free screenshot

imgur

how to capture screen

screen shot pc

free upload




              Ca piese vopsite (mai mult sau mai putin frumos :p ), vreau sa amintesc urmatoarele: cu argintiu am dat pe liniile laterale, linia capotei, liniile geamurilor, manerele usilor, barile de protectie, tevile de evacuare, conturul farurilor si al stopurilor, pragurile; cu negru am vopsit grilele de pe capota motorului, grilele de pe lateral, cauciucurile ; am dat cu alb pe faruri iar stopurile le-am desenat (destul de prost :( ) in trei culori;am vopsit in gri si galben si semnalizatoarele;  interiorul l-am dat cu un strat de grund gri, peste care am vopsit cu alb scaunele, bancheta spate si tapiteria usilor si pentru a le scoate in evidenta, am dat cu rosu peste manivele geamurilor, manerele portierelor precum si pe buzunarul din portiera dreapta. Am dotat interiorul si cu 2 covorase. 


photo share



           Ca si cheltuieli, pot spune ca am dat 5 lei pe garniturile pentru cauciucuri, 10 lei pe 2 tuburi de Picatura, aproximativ 5 lei pe printarea decorului si cele 4 folii A4 transparente. Restul, vorbind aici de vopselele folosite, cartonul pentru intarirea decorului, banda dublu adeziva folosita la lipirea cutiei si a geamurilor  le aveam in casa. Ar mai fi de adaugat orele de munca, si pentru ca sunt incepator, pot spune ca au fost multe ore …

           In concluzie, eu am zis ca daca imi da 50 dei (20 de lei pentru "consumabile", 30 de lei pentru munca) as fi multumit. Acum astept sa imi ziceti voi daca cei 30 de lei sunt multi sau putini, daca am reusit sa reconditionez macheta intrun mod placut sau am esuat. Am mai atasat cateva poze pentru vedea mai bine cum se prezinta macheta.






















free image host


photo share


Imi cer scuze pentru eventualul deranj, si daca am incurcat pe cineva , il rog sa ma ierte. Multumesc.



Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« Răspuns #1 : Februarie 08, 2014, 10:23:35 p.m. »
Sal'tare si buna seara,

In primul rand nu vorbim de nici-un deranj
iar initiativa dvs de a reconditiona aceasta macheta este una
 laudabila ! Felicitari .
O parere personala , sincera si care sper sa nu va dezamageasca
este ca aveti destul de multe greseli iar astfel nu denota realism.
[ Nu o luati ca pe o critica sau ceva personal , repet ! ]
Farurile , stopurile , bordul si jantele chiar si culorile aplicate nu sunt chiar cele mai bune.
Ar fi putut fi realizare mult mai realist /exact.
Se puteau studia diferite forumuri si tehnici explicate destul de larg
iar puteati imprumuta diferite idei si experiente  !
Imi aduc aminte ca am explicat candva destul de exact tehnica vopsirii interioarelor .
Deci , se putea face o documentare buna inainte de trecerea efectiva la lucru.

Varianta cea mai ieftina si simpla ar fi fost cumpararea
unei machete identice , costul fiind cam de 50 de lei,
si transferarea pieselor.

In orice caz, va felicit si pe viitor sunt convins ca
modificarile dvs vor arata mult mai bine
Mult spor la lucru va urez ;)

Timmy.
« Ultima Modificare: Februarie 08, 2014, 10:27:12 p.m. de Timmy Radu »

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« Răspuns #2 : Februarie 09, 2014, 08:34:08 p.m. »
Multumesc Timmy Radu pentru comentariu, si pe viitor as vrea sa nu mai apara acel "dvs" , nu sunt atat de batran iar intrun cerc restrans nu cred ca se pune problema unui altfel de respect... Intradevar, macheta are multe defecte si nu e realizata perfect, si nu incerc sa ma scuz, dar posibilitatile au fost extrem de mici ... Initial m-am gandit ca cel mai bine ar fi fost sa cumpar o alta macheta de pe care sa iau piesele, dar tinanad cont ca cea gri, prezentata in poze, trecea de 25$ plus transport am renuntat la idee ... farurile nu sunt nici pe departe asemanatoare cu realitatea, dar nu am putut gasi o alta varianta... Intradevar, sigur mi-ar fi prins bine o mai buna documentare... Sper si eu ca in viitor sa fac treaba mai buna. Multumesc inca odata.

Offline kelu2001

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 155
Re: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« Răspuns #3 : Februarie 09, 2014, 09:33:29 p.m. »
in legatura cu sigla wolsburg, asta e orasul in care este fabrica vw. tata a avut un golf 1 si avea pe volan tot sigla asta.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« Răspuns #4 : Februarie 09, 2014, 09:58:58 p.m. »
Salut, nu ti-a iesit rau deloc. Desigur, Timmy e perfectionist si vede altfel, dar eu zic ca macheta chiar OK - ai zis si tu ca e doar o incercare, pana la urma. Mi se pare mult mai important faptul ca te-ai straduit sa faci ceva pentru un prieten, gestul mie mi se pare mult mai valoros decat macheta in sine. Tot respectul din partea mea.

Decat sa-i ceri 30 lei, mai bine da-i-o pe gratis si gata, zau. Stii o treaba.

Bravo si felicitari. Imi place si cum ai construit topicul, cu text frumos si poze ordonate frumos, o placere.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline MadManD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
Re: Reconditionare macheta VW1303 - astept sfaturi, pareri, critici
« Răspuns #5 : Februarie 09, 2014, 10:53:06 p.m. »
Multumesc frumos.
« Ultima Modificare: Februarie 14, 2014, 06:37:00 p.m. de MadManD »