Autor Subiect: Opel Astra GTC Welly 1/24 - Reconditionat  (Citit de 2233 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Opel Astra GTC Welly 1/24 - Reconditionat
« : Ianuarie 06, 2014, 11:41:20 p.m. »
Buna seara dragi colegi!
La multi ani pe noul an!!!

Ultimul proiect de restaurare consta in readucerea pe linia de plutire a unui Opel Astra H GTC, produs de Welly la scara 1/24. Macheta am primit-o cadou de la un amic, intr-un pachet cu mai multe fiare. Incet, incet fiecare dintre ele incep sa capete forma. In acea cutie cu maimute se gasea si broscuta cabrio pe care am prezentat-o deja.

Macheta se gasea intr-o stare foarte precara, si anume: avea un autocolant cu carbon pe capoate, caroseria vopsita de fabrica gri argintiu, insa partea inferioara era smiergheluita toata, parte din bara spate a fost taiata, geamurile erau cele de spate "trase" in marker, iar parbrizul era matuit si in partea de sus avea un parasolar "racing". Cand am facut inventarul pieselor am descoperit cu stupoare ca lipseste a 2-a piesa ca importanta dupa caroserie, si anume podeaua. Urmatorul pas a fost sa cumpar o podea de Astra GTC la 1/24 Welly.

In poza se poate vedea cum arata odata, inainte de a ajunge in posesia amicului meu si mai tarziu in posesia mea!




Macheta a fost dezasamblata integral si a fost matuita. I-am reparat bara spate acolounde era taiata, dupa care am aplicat fuller pe alocuri, pe acolo pe unde avea nevoie! Aplicarea vopselei s-a facut profesional, intr-o cabina de vopsit profesional. Vopsea 1K, negru metalizat de pe Seat si lac 1K. Aplicarea de lac s-a efectuat in mai multe maini pt o stralucire mai mare :D

Dupa uscarea lacului pe macheta am inceput montarea acesteia.



La montarea machetei am observat ca interiorul acesteia era vopsit cu markerul, oja si vopsea. Nu totul arata bine, asa ca am hotarat in al vopsii negru mat, efect mai real al pielii :D Ceea ce am mai descoperit era ca parbrizul era gazat pe interior, iar chestia asta m-a facut sa dau cu niste dizolvant de vopsea, insa din pacate s-a matuit pe interior geamul. Si m-am apucat si am smiergheluit parbrizul cu smirghel de 800, 1000, 1500, 2000, 2500 si apoi a urmat o sesiune de polish. Am reusit sa o scot la capat :D



Ideea ca masina avea multe lipsuri si am fost nevoit sa achizitonez si capacul motor, care a ven8it perfect la locul lui.  Si s-a continuat cu montajul elementelor optice, geamuri etc.




Macheta a fost in final montata complet si arata cam asa. Sper sa va placa!




« Ultima Modificare: August 02, 2014, 10:58:35 p.m. de mirci »



Offline catalinvasile

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3210
  • Colectionez jucarii de tabla .
Re: Reconditionare Opel Astra GTC 1/24 Welly
« Răspuns #1 : Ianuarie 08, 2014, 08:09:02 p.m. »
Wow , e la fel ca a vecinului , dar mai bine arata macheta ta ca e abia vopsita! Felicitari bre Alex . :)

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Reconditionare Opel Astra GTC 1/24 Welly
« Răspuns #2 : Ianuarie 10, 2014, 11:26:57 p.m. »
Wow , e la fel ca a vecinului , dar mai bine arata macheta ta ca e abia vopsita! Felicitari bre Alex . :)

sar'na! Merci mult! Sa stii ca NU e de vanzare :P