AutosWorld Forum
Colectii machete => Prezentari Colectii personale => Atelierul lui OLECO => Subiect creat de: OLECO din Octombrie 28, 2012, 10:26:19 a.m.
-
Salut dragi colegi,
aici voi expune desenele mele referitoare la tuning pe masini de serie.
Am un catalog in care am pus toate desenele incepand cu anul 2000. Vroiam sa-l fac cu adevarat profesionist, dar neavand timpul si nici sprijinul necesar, am abandonat ideea, asa ca acum este doar un catalog cu niste idei de tuning.
Privindu-l cand si cand, imi aduc aminte ca eram odata dornic de a avea propriul meu catalog auto dar acum, ideile mele zac inchise intre foi care se ingalbenesc odata cu trecerea timpului.
Am decis sa va arat si voua cu ce-mi ocupam timpul acum mai bine de 10 ani. Acum nu mai desenez...
Sper sa va placa.
-
Iata paginile de debut. Fotografiile nu sunt chiar perfecte dar nu pot fi scanate.
Am lasat la vedere notitele de pe marginea foilor, care inainte de a le rescrie in calculator, au suferit mici modificari.
... Sigla OLECO TUNING (conceptie proprie, desenata manual, pe hartie si neretusata pe calculator)
(https://i.imgur.com/12mNDiT.jpg)
... subcapitol
(https://i.imgur.com/botXXo6.jpg)
... introducere
(https://i.imgur.com/VsVDpIa.jpg)
... date statistice (neterminate)
(https://i.imgur.com/5hdMBFT.jpg)
-
PORSCHE 911 Super Sport
- 16-12-2000; (reprezinta ziua cand am facut desenul)
desen
(https://i.imgur.com/q39wMC0.jpg)
date statistice
(https://i.imgur.com/0xEfKw5.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/l1oNDju.jpg)
-
FERRARI 360 Modena Gran Turismo
- 17-12-2000
desen
(https://i.imgur.com/SCthYTR.jpg)
date tehnice si modelul real
(https://i.imgur.com/dTAnAjV.jpg)
-
HYUNDAI S LS
- 24-12-2000
desen
(https://i.imgur.com/a9eJMel.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/6A4habY.jpg)
-
interesante lucrari...am ramas uimit de detaliul lor. Super interesant!
-
Merci frumos. O sa mai pun desene.
-
DACIA SupeRNova 2,0 Lux 4x4
- 26-12-2000
desen
(https://i.imgur.com/swHwINk.jpg)
date tehnice
(https://i.imgur.com/ozEkhrg.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/5uZ4QvI.jpg)
-
RENAULT Clio Symbol 2,0 Lux
- 28-12-2000
desen
(https://i.imgur.com/8AyOt6x.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/6Eok4XA.jpg)
-
interesant - zici ca citesti articole dintr-o revista auto :)
-
Merci! Pacat ca nu am avut banii si "pilele" necesare pentru a-mi face propriul Catalog Auto. :(
Mi-ar fi placut sa-l rasfoiesc cand si cand, asa... ca un fel de arc peste timp. ::) :-\
-
JAGUAR XK 8 Street C
- 07-01-2001
desen
(https://i.imgur.com/fNBoXCU.jpg)
date tehnice
(https://i.imgur.com/YqP1xTE.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/aYHD7ab.jpg)
-
FIAT Punto 2,4 IGT
- 15-01-2001
desen
(https://i.imgur.com/J0DgfYf.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/CrgFpN7.jpg)
-
PEUGEOT 206 WRC
- 28-01-2001
desen
(https://i.imgur.com/ztYpRVz.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/D9r5Kmj.jpg)
-
HONDA NSX 4T Sport Strada
- 02-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/oH4JkJS.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/0Vxj5OY.jpg)
-
VOLVO S60 Grant Green
- 10-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/WIt6ysI.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/mHc4Ely.jpg)
-
Ohh uau :o cat talent, sant foarte impresionat, felicitarile mele ;-)
-
08 ) PEUGEOT 206 WRC
- 28-01-2001
N-ai pus prizele de aer din stanga, fara ele 206-le nu are farmec :D
-
Ohh uau :o cat talent, sant foarte impresionat, felicitarile mele ;-)
Merci!
-
08 ) PEUGEOT 206 WRC
- 28-01-2001
N-ai pus prizele de aer din stanga, fara ele 206-le nu are farmec :D
Pai asa l-am gandit atunci, fara prieze laterale.
-
Sunt superbe, felicitari, aveti talent mare!
-
Sunt superbe, felicitari, aveti talent mare!
Merci! De aici si invidia unora... ;D
-
OPEL Omega 3,0 V8
- 14-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/r3kHg7x.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/8yJ63BW.jpg)
-
MERCEDES BENZ V - Class De Luxe
- 25-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/kgTmKhT.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/et9VuPF.jpg)
-
VOLKSWAGEN Lupo 2,0 GTI Energy
- 26-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/BSrj1Ge.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/DnqrGAS.jpg)
-
Am vrut de mult sa-ti spun, sunt foarte frumoase desenele! Stiu ce inseamna sa desenezi o masina, am studiat automotive design la Academy of Art University in San Franciso. Am si eu multe desene, dar sunt pe alb si negru, nu m-am bagat inca la culori. :-\
E reusit Lupo, imi place ca i-ai pus faruri de Porsche Boxter. Imi place cum iti iese buza cromata de la jante. La cat mai multe, Oleco!
-
Multumesc pentru aprecieri! ;)
N-am facut niciun fel de studii de profil, ci desenam din... pasiune. Puneam suflet in fiecare desen, in fiecare detaliu, chiar daca mai dadeam si rateuri. Am incercat sa-mi fac linia proprie de design; vei observa asta mai incolo, la desene mult mai bine facute. Din pacate, m-am lasat de acest "sport", descoperind pe parcurs ca am "talente ascunse" si la altfel de lucruri migaloase.
-
MASERATI Coupe V12
- 27-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/SguE2rq.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/IYocjwH.jpg)
-
imi place ca ai revenit cu lucrari, sunt foarte frumoase! Oare nu putem face o sectiune unde sa iti pui si tu desenele si eu lucrarile ca si eu am cateva sute de lucrari de Virtual Tuning :D
-
MERCEDES BENZ C - Class De Luxe
- 26-05-2001
desen
(https://i.imgur.com/OXXa3Tc.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/RB5x7Zq.jpg)
-
imi place ca ai revenit cu lucrari, sunt foarte frumoase! Oare nu putem face o sectiune unde sa iti pui si tu desenele si eu lucrarile ca si eu am cateva sute de lucrari de Virtual Tuning :D
Eu mi-am facut topic in sectiunea mea deoarece vreau ca toate subiectele sa fie impreuna, nu imprastiate prin forum.
-
FORD Mondeo 3,0 TX
- 01-06-2001
desen
(https://i.imgur.com/cYzCcoa.jpg)
real
(https://i.imgur.com/VyjQniY.jpg)
-
BMW M3 X Turbo
- 6-06-2001
desen
(https://i.imgur.com/SalvNVj.jpg)
real
(https://i.imgur.com/u4PoolA.jpg)
-
Ovidiu, ai mana de pictor, nu gluma. Felicitari!
-
Merci!
-
PORSCHE 911 GT-2 Turbo
- 17-06-2001
desen
(https://i.imgur.com/UgM6YzE.jpg)
modelul real
(https://i.imgur.com/zDieH0C.jpg)
-
superbe desenele, M3 si Porschele turbo sunt super!
-
Da pana la nr 18 si mie mi se par cele mai reusite.
-
FAINE RAU desenele. ???
Cat talent.
De unde inspiratie pentru asfel de creatii?
Cum arata Prima opera?
Cum a inceput"povestea"?
-
Daca o sa citesti de la inceput, vei afla.
-
SEAT Leon Cupra 2,3 Race - Sport
- 02-09-2001
desen
(https://i.imgur.com/F7yu09N.jpg)
real
(https://i.imgur.com/OxWQcG0.jpg)
-
MERCEDES BENZ CL - Class Sport Strabe - V
- 09-09-2001
desen
(https://i.imgur.com/kYfSUN7.jpg)
real
(https://i.imgur.com/epmSTsZ.jpg)
-
FORD Focus 2,5 X
- 01-11-2001
desen
(https://i.imgur.com/DMKvT8f.jpg)
real
(https://i.imgur.com/XQtQjFX.jpg)
-
CHRYSLER PT Cruiser Convertible - Topless
- 07-11-2001
desen
(https://i.imgur.com/oPHcckM.jpg)
real
(https://i.imgur.com/V5ZNoxv.jpg)
-
Super, super tari desenele, excelent! Unele au mici chestii de inexactitate, dar asta le da un aer de credibilitate - e usor de tras la xerox o poza, dar mult mai greu de reprodus prin desen, manual.
Ai talent si esti pasionat din greu. Sa-i vad eu pe altii ca sunt in stare de asa ceva.
De dat din gura nimicuri oricine e bun, dar sa faci ceva creativ si care sa-ti puna mintea si mainile la contributie, foarte putini...
Eu te felicit sincer, pe mine m-ai castigat. :)
-
desen:
(http://i891.photobucket.com/albums/ac113/OLECO/DESENE%20DE%20MANA/017%20-%20BMW%20M3%20X%20Turbo/17desen.jpg)
Si pe mine m-ai cucerit cu asta, nu imi faci si mie unul dar mai stock putin? 8)
-
M-am lasat de meserie. :(
-
Eu te felicit sincer, pe mine m-ai castigat. :)
Multumesc frumos! ;)
Pe un alt forum (fara mare importanta), ma criticau unii care habar n-aveau ce sunt alea creioane colorate sau carioci. ;D Altii, care se dadeau "mari desenatori", imi dadeau sfaturi! Stiu ca INVIDIA ESTE MARE, dar deh, OLECO ESTE UNIC! ;D
-
frumos frumos :D
-
Merci!
-
Bravo , foarte reusite desene. Si eu faceam la liceu asa ceva , cred ca mai am cateva planse dosite pe undeva! ;)
-
Merci!
Cauta-le si posteaza-le. :)
-
LAMBORGHINI Murcielago
- 25-11-2001
desen
(https://i.imgur.com/iZQGufr.jpg)
real
(https://i.imgur.com/q55wiiz.jpg)
-
LAMBORGHINI Diablo
- 30-12-2001
desen
(https://i.imgur.com/Pd8AhRl.jpg)
real
(https://i.imgur.com/I1NoaBW.jpg)
-
MERCEDES BENZ CL Class - Sport Strasse Racing
- 03-02-2002
desen
(https://i.imgur.com/olW3sl2.jpg)
real
(https://i.imgur.com/s2h5j7K.jpg)
-
RANGE ROVER 5X Limoussine
- 09-02-2002
desen
(https://i.imgur.com/qgj2dYF.jpg)
real
(https://i.imgur.com/t5z4zTX.jpg)
-
Incepand cu nr. 26, am schimbat designul jantelor. Acestea au un capac in aceeasi nuanta cu caroseria.
Iata jantele folosite de la nr. 1 la nr. 17
(https://i.imgur.com/DQ2C01b.jpg)
(https://i.imgur.com/rFzUnq7.jpg)
-
VOLVO FH 12 - 420 Globetrotter XL
- 16-02-2002
desen
(https://i.imgur.com/szc7Mqw.jpg)
real
(https://i.imgur.com/07RYAHF.jpg)
-
Fara tuning nu ai desene?
-
Ba da, dar "sunt puse bine" si nu le gasesc. 8)
-
mamaaaa ai tunat camionu' :D
-
Scuze ca raspund abia acum, da' ma jucam la noile butoane. ^-^
Da, l-am tunat ca-mi placea prea mult in varianta reala si totusi am vrut ceva mai mult.
Mai am camioane. ;)
-
JAGUAR XKR Coupe
- 14-07-2002
desen
(https://i.imgur.com/NRtBo6Q.jpg)
real
(https://i.imgur.com/CMCyPyc.jpg)
-
DAEWOO Matiz
- 21-07-2002
desen
(https://i.imgur.com/kM7CQ0U.jpg)
real
(https://i.imgur.com/vPGkIrH.jpg)
-
SMART Fortwo
- 31-07-2002
desen
(https://i.imgur.com/8WEyAnn.jpg)
real
(https://i.imgur.com/wzmD4ru.jpg)
-
B.M.W. Serie 3 Coupe
- 18-08-2002
desen
(https://i.imgur.com/nk6kFO5.jpg)
real
(https://i.imgur.com/gXqIpvj.jpg)
-
MERCEDES BENZ SLK Class
- 06-09-2002
desen
(https://i.imgur.com/alcyN4J.jpg)
real
(https://i.imgur.com/aHrwfy1.jpg)
-
frumos foc Smartul 4-2
-
Ma bucur ca-ti place! ;)
-
B.M.W. Z4 Roadster 3,0 Lux
- 06-09-2002
desen
(https://i.imgur.com/IAAwFXH.jpg)
real
(https://i.imgur.com/ptUzBUR.jpg)
-
VOLVO C70
- 13-11-2002
desen
(https://i.imgur.com/8Osg6ZB.jpg)
real
(https://i.imgur.com/xisaaF6.jpg)
-
VOLVO 850
- 22-12-2002
desen
(https://i.imgur.com/pxE5oJb.jpg)
real
(https://i.imgur.com/woRQRju.jpg)
-
SCANIA R 124 L - 625 Topline
- 01-03-2003
desen
(https://i.imgur.com/TGWx3Zz.jpg)
real
(https://i.imgur.com/f4ozppq.jpg)
-
WOW, ce bine ți-a ieșit Scania! Și celălalte sunt reușite, dar Scania m-a impresionat! :-\ Keep up the good work.
-
Merci! Mai urmeaza captraktoare.
-
Dedicatie pentru Tzucu
FREIGHTLINER Coronado SleeperCab Lux
- 14-03-2003
desen
(https://i.imgur.com/RUOYRt6.jpg)
real
(https://i.imgur.com/wkqGals.jpg)
-
Capetele tractor arata demential !!!
-
Merci, Cosmin! ;)
-
Superbe camioanele, cred ca Chip Foose ar fi umpic invidios pe tine ;)
-
Fiecare cu talentul lui!
-
FREIGHTLINER Coronado SleeperCab Crome
- 25-06-2003
desen
(https://i.imgur.com/LXEsWlO.jpg)
real
(https://i.imgur.com/iQx7kIf.jpg)
-
Inca o capodopera! :-\ Cromul ala iti iese tare bine.
-
Merci, Tzucule!
Vezi ca la pagina 8, ai si varianta mai putin cromata. ;)
Maine servim VOLVO FH 12 (II) si IVECO Euro Star.
-
Interesante desenele.
Am un Coronado de la Tamiya si asteapta modificari la caroserie ca sa fie ca in realitate, asta din cauza ca producatorul nu a platit licenta.
PS: sa nu le arati la vreun american ca te injura. Sunt niste elemente pe acolo ce nu le prinde deloc in realitate.
-
Merci pentru aprecieri! ;)
Culmea... chiar le-au vazut cativa americani si nu m-a injurat niciunul. ;D
De apreciat, m-au apreciat, dar de injurat... nu! Probabil n-au avut curaj... ::)
-
VOLVO FH 12 - 625 Globetrotter XL
- 06-07-2004
desen
(https://i.imgur.com/zxhiI6a.jpg)
real
(https://i.imgur.com/W4KFOPo.jpg)
-
IVECO Euro Star
- 10-01-2005
desen
(https://i.imgur.com/VMJd0Tb.jpg)
real
(https://i.imgur.com/fUdffJF.jpg)
-
Foarte reusite! Felicitari! yourock
Cat iti ia sa faci un desen (in medie evident)? :)
-
Merci, Bogdan!
Nu mai desenez de vreo 9 ani! ;)
-
Nota 10 Ovidiu, stai jos! ;)
-
Merci! Stau pe scaun... nu jos!!! :D
-
Prietene... Eu zic ca, ar cam trebui sa vada cineva desenele astea, cineva de profil. Tu cam prea ai talent asa. Sunt unii oameni facuti spre a realiza ceva spre ce ii trage talentul. Daca ai renuntat la desen eu zic ca e cam mare prostie. Daca nu ai diploma in sensul asta, ar cam trebui sa te straduiesti sa o obtii si sa mergi pe linia asta. Follow the dream !!!
-
Multumesc frumos pentru incurajari. Nu consider prostie faptul ca m-am lasat de desen ci doar o decizie.
-
CRED CA AR TREBUI SA DESCHIDEM UN SALON AMANDOI POATE CASTIGAM CEVA BANISORI
-
Altul !!!... Mai fratilor ce aveti? Cautati si vedeti ca sigur cineva e interesat de talentul vostru.
-
CRED CA AR TREBUI SA DESCHIDEM UN SALON AMANDOI POATE CASTIGAM CEVA BANISORI
Avem alte stiluri de a desena. Nu vreau sa te simti jignit, dar nu te poti compara cu mine. Eu desenam de placere, era un mod de relaxare si nu ma gandeam la latura financiara. Nu-mi inchipuiam ca peste cativa ani vor exista forumuri pe care sa-mi pot expune desenele. Daca tu vrei sa scoti bani din ceea ce faci, succes! Cu ajutorul PC-ului este usor de desenat! ::)
-
Tari de tot camioanele, bravo Oleco!
-
Merci! :)
-
Multumesc tuturor pentru comentariile expuse! :D
-
Ai mult talent! Asta nu se pierde chiar daca acumm nu mai desenezi! :D