Autor Subiect: Machete autocamioane SR - date generale - 1/43  (Citit de 39665 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline catalinvasile

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3210
  • Colectionez jucarii de tabla .
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #100 : Iulie 27, 2016, 08:53:13 p.m. »
Eu zic sa asteptam : timpul le rezolva pe toate . Nu renuntati pe ultima 100 de m. (machete ) !

nick

  • Vizitator
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #101 : Iulie 28, 2016, 09:07:05 a.m. »
Am inteles. Rabdarea nu e punctul meu forte. Daca nu am fost de ajutor si nu am dat idei bune... rog lunea sa o spuna.
Ori raman mesajele, ori ma dai afara.
Ai dat idei bune si ai fost de ajutor, nu contesta nimeni asta. La partea cu rabdarea mai trebuie sa lucrezi :)


nick

  • Vizitator
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #102 : Iulie 28, 2016, 09:43:04 a.m. »
Am inteles. Rabdarea nu e punctul meu forte. Daca nu am fost de ajutor si nu am dat idei bune... rog lunea sa o spuna.
Ori raman mesajele, ori ma dai afara.
Ai dat idei bune si ai fost de ajutor, nu contesta nimeni asta. La partea cu rabdarea mai trebuie sa lucrezi :)
Si un pic la partea de comunicare :). Adica poti expune o idee si sub alta forma, mai apropiata de lungimea de unda a interlocutorului...

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #103 : Septembrie 02, 2016, 05:49:23 a.m. »
Masca motorului a fost desenata in ambele variante. Am intampinat ceva probleme la decupare, deoarece in partile laterale era prea subtire, existand riscul de spargere la imprimare. Atunci am ales varianta de decupare mai adanca in "carnea" caroseriei, ceea ce a insemnat redesenarea partiala a mastii. Rezultatul obtinut in final este exact ce mi-am dorit.



Ca varianta de compromis a fost lipirea barelor dintre faruri/semnalizatoare, de masca motorului, pe care initial le doream ca piese separate.





Capota motorului, una dintre cele mai dificile piese ca si redare a liniilor de design.

S-a lucrat pe spatele acesteia, ghidajele de prindere au fost executate dar nu se vad in desen.



« Ultima Modificare: Noiembrie 27, 2017, 10:31:06 a.m. de OLECO »

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #104 : Septembrie 02, 2016, 11:02:57 a.m. »
Cred ca e mai buna varianta cu masca fata dintr-o bucata (elementele din fata radiatorului turnate odată cu masca). La al doilea model de masca ar fi fost chiar chin sa le lipesti paralele, plus ca ar fi fost si foarte subtiri. Cred ca e mai bine cum au iesit acum.
Imi place ca e piesa separata capota. Ma gandesc ca daca vrea cineva musai... se poare realiza si un model cu capota motorului mobila.
Spor la treaba!

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #105 : Septembrie 02, 2016, 12:13:06 p.m. »
Initial am vrut sa fie piese separate astfel incat sa folosesc un singur tip de masca pentru cele 3 variante. Problema este ca fiind masca piesa separata, ii trebuie suport pentru printare, ceea ce nu poate fi valabil si pentru piesele subtiri. Trebuie cel putin 1 mm grosime ca sa nu existe riscul spargerii la imprimare. Oricum, o sa arate foarte bine ca si obiect printabil in general. Am avut ceva emotii la inchiderea partilor laterale, find multe suprafete rezultate, dar s.au inchis perfect... cu multe refaceri ce.i drept...
« Ultima Modificare: Septembrie 02, 2016, 12:14:44 p.m. de OLECO »

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #106 : Septembrie 02, 2016, 02:21:14 p.m. »
Asa da, progresam  ;), arata excelent, sa vedem detaliile urmatoare, keep up the good work  :).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #107 : Septembrie 02, 2016, 03:03:09 p.m. »
Merci, Bogdan! Cel mai nerabdator sunt eu, asteptand printarea 3D. Ieri am lucrat la capota (pe laterale), spatele cabinei (exterior) si construirea volumelor (pe interior).
... a... si podeaua... ::)
Cand primesc pozele, o sa le expun.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #108 : Septembrie 02, 2016, 09:21:00 p.m. »
Am lucrat la inchiderea totala a cabinei la exterior si am inceput lucrul la interior.



In spate, la exterior am adaugat detaliile care lipseau. Chederul si geamul au fost redesenate partial.



In partea din fata a fost redesenat chederul acolo unde a fost necesar si s-au trasat limitele parprizulului.



« Ultima Modificare: Noiembrie 27, 2017, 11:46:55 a.m. de OLECO »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #109 : Septembrie 03, 2016, 08:08:45 p.m. »
Sa vedem cam cum arata pana in prezent.





« Ultima Modificare: Noiembrie 27, 2017, 11:56:40 a.m. de OLECO »