Autor Subiect: Machete autocamioane SR - date generale - 1/43  (Citit de 39730 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #80 : Iunie 16, 2016, 01:10:01 p.m. »
Si eu zic sa nu ii treaca prin minte pana nu il termina pe cel 1:43  ;D. Pe urma mai... vedem   ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #81 : Iunie 16, 2016, 01:37:11 p.m. »
Chiar si asa... am doar o viata de asteptat (pe care se pare ca o irosesc pentru varianta 1/43). N-am 9 vieti ca pisica, sa stau sa astept si varianta 1/18  ???

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #82 : Iunie 16, 2016, 02:05:25 p.m. »
Lasa ca noua o sa ni le construiasca in paralel  ;D, o sa le primim in cadrul aceleiasi festivitati  ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #83 : Iunie 16, 2016, 02:35:44 p.m. »
... o sa le primim in cadrul aceleiasi festivitati  ;).
Sper sa mai fiti in viata...
« Ultima Modificare: Iunie 16, 2016, 04:33:22 p.m. de OLECO »

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #84 : Iunie 16, 2016, 02:47:10 p.m. »
festivitate=pomana?  :o

Offline larson

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 556
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #85 : Iunie 16, 2016, 08:17:12 p.m. »
Daca ii iese cel la 1:43, ii face scale up si iese imediat si cel 1:18. Problema e ca pictatul asta pe calculator blocheaza alte proiecte care trebuiau terminate acum vreo doi ani :'(
Every day's an opportunity you don't get back, so don't blow it working.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #86 : Iulie 02, 2016, 08:30:58 a.m. »
Dupa ce am discutat cu mai multe persoane, am renuntat la ideea de a reproduce si la scara 1/18, fiind o varianta prea costisitoare. Investitia nu s-ar amortiza in timp. :-\

In schimb, am fost intrebat daca voi reproduce si la 1/72 sau de ce nu, 1/87. Recunosc ca pana acum n-am lucrat la alte scari decat 1/43, dar m-ar tenta ideea, mai ales ca s-ar preta foarte bine la diorame. Bineinteles, detaliile nu vor fi atat de evidente ca la 1/43... ::)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #87 : Iulie 02, 2016, 09:00:59 a.m. »
Capota motorului este aproape gata ca si forma. Dupa ce in desen a fost executata ca si piesa separata, s-a incercat si varianta de deschidere a acesteia, desi in realitate nu se va deschide. M-a interesat daca proportiile sunt executate corect si cam ce grosime de printare in piesa 3D, ar permite in final. Rezultatul in desen m-a multumit si trebuie sa recunosc ca este mult peste asteptarile pe care le aveam atunci cand am demarat proiectul.



S-a continuat lucrul la masca motorului, o adevarata munca de sisif, avand in vedere liniile destul de ciudate pe care aceasta le urmeaza in varianta reala a camionului. Cine a proiectat cabina camionului la inceputuri, ori si-a luat masuri de siguranta pentru ca aceasta sa nu poata fi copiata de alte firme producatoare, ori... asa i-a iesit din greseala...

« Ultima Modificare: Noiembrie 26, 2017, 12:58:57 p.m. de OLECO »

nick

  • Vizitator
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #88 : Iulie 02, 2016, 01:50:58 p.m. »
Frumos! Baga mare tati! A iesit super pana acum!
Ai grija ca pe mijlocul capotei motorului este o singura "indoitura" care este putin "umflata" in sus fata de restul tablei. Daca o privesti din sectiune ar arata ca un varf de triunghi cu un unghi foarte mare, cred ca la 170 de grade deschidere ceva de genul.
Si fa-i si capacul de aerisire de la baia de parbriz (intre parbriz si capota motor).
Semnalizatoarele de pe aripi le faci separat?



« Ultima Modificare: Iulie 04, 2016, 10:11:15 a.m. de nick »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #89 : Iulie 02, 2016, 03:01:14 p.m. »
Merci Nick!
Inainte sa ies din birou, respectivul facuse acea indoitura de care zici. Probabil ca din greseala a stricat "jucaria". Nu-i nimic, se reface. :)
Nu este inca schitat capacul de aerisire. Va fi in final.
Semnalizatoarele de pe aripi si aerisirile laterale de pe capota motorului vor apare in toate variantele si pozitionarile, iar in functie de model (an de fabricatie), vor fi slefuite (semnalizatoare) sau astupate (aerisiri). Fiind piese foarte mici (semnalizatoarele) nu pot fi facute separat. Este mai usor sa slefuiesc/astup dupa caz.

Un cunoscator mi-a atras atentia ca inspre spate, in partea de jos, cabina vine usor rotunjita, la fel ca si aripile din fata, la colturi.
Usor, usor, vor iesi toate detaliile pe care le doresc.

Merci frumos pentru interventie. Daca mai vezi ceva ce trebuie corectat, te rog sa-mi spui. ;)
« Ultima Modificare: Iulie 02, 2016, 03:05:32 p.m. de OLECO »