Autor Subiect: Machete autocamioane SR - date generale - 1/43  (Citit de 39688 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #40 : Februarie 23, 2016, 12:05:16 p.m. »
Nu, stai ca faci o confuzie. Nu inseamna ca fiecare camion ma va costa 500 lei ci doar piesele (3D) dupa care voi face mulajul din silicon si dupa aceea tragerea in rasina. Chiar daca aleg in final ca reperele 3D sa fie trase in rasina, tot fac mulaj si dupa aceea multiplic tot in rasina dar de o consistenta ceva mai moale.

Tragerea reperelor 3D in rasina este optima pentru redarea fidela a detaliilor si de aceea costa o caruta de bani. Daca vroiam sa fac ceva ieftin, imi luam o amarata de imprimanta cu fir din plastic si gata povestea, dar si rezultatul era de... poveste.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #41 : Februarie 23, 2016, 12:10:04 p.m. »
Da ce, janta aia o printeaza la scara 1:1 de costa 500lei?  :o
LE: Am facut un calcul pe picior, are cam 0.88cmc o janta, daca o consideram plina. De banii astia o turnam in aur mai bine  :-[
Da, o placa plina (nu are rost sa intru in detalii ce insemna plina ca tot nu intereseaza pe nimeni), costa aproximativ 500, asa ca ori fac toate piesele, ori fac una, tot pe acolo ies.

Pana acum arata bine, desi poate se insista pe unele detalii , anvelopele (apropo, cauciucul e materialul din care se fac anvelopele  ;) ), si nu cred ca la printarea 3d acestea vor fi vizibile, dar merita incercat pana la urma.
Da, vor fi din cauciuc, adica alta matrita, alta distractie... ;D

Oricum baietii de la proiectarea 3d, cine or fi ei, se misca foarte repede. Acusi vine Pastele si isi vor lua iar concediu, si atunci sa vezi distractie. Lucru bun nu la 9 luni, ci la 21..22 (ca la elefanti)  ;D
Mai zorește-i si tu nitel ca imbatranim :(
Nu ma grabeste nimeni, nu am un termen si nici nu ma da cineva afara din servici... N-are rost sa ma grabesc si sa fac greseli grosolane.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #42 : Februarie 23, 2016, 12:15:59 p.m. »
Pai inseamna ca nu este printare 3d, janta se obtine prin frezare dintr-un calup de plastuic, sau ce alt material o fi el. Si asta sa zicem ca ar fi altceva. Oricum daca mergi la un strungar bun o face din metal la 50lei....  ???
500lei... o janta... e maxim 100e una de camion, buna, scara 1:1 ....

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #43 : Februarie 23, 2016, 12:25:04 p.m. »
E bine ca in final ne-am inteles... la telefon... ;D

Placa respectiva pe care se printeaza este destul de scumpa, iar inaltimea pieselor poate fi de maxim 8 cm parca. Intr-un calcul facut de ei, cam ce am eu de imprimat intra pe o placa de A4. Ei iau ca reper piesa cea mai mare ca si inaltime si o inmultesc cu dimensiunile placii, rezultand materialul consumat. In fine, ei isi stiu interesul si isi astupa cheltuielile, eu urmaresc sa iasa ceva bine redat, iar in final... eu platesc consumatia.

Din cate am inteles, au si placi mai mici, gen A5 asa ca daca se greseste ceva, poate imi reimprima e acele foi, dar nu stiu daca o sa le convina ca si costuri. Mie mi-ar conveni... ;D
« Ultima Modificare: Februarie 23, 2016, 01:59:03 p.m. de OLECO »

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #44 : Februarie 23, 2016, 01:50:57 p.m. »
aha... mai greu da bine  ;D

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #45 : Februarie 23, 2016, 02:17:30 p.m. »
Merci pentru ajutor (pozele trimise). :)

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14940
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #46 : Martie 01, 2016, 07:50:13 a.m. »
S-a lucrat si la jante. M-a interesat desenul in doua variante constructive (4 aerisiri / 8 prezoane si 5 aerisiri / 10 prezoane).





S-a facut o mica greseala in sensul ca in loc de 5 aerisiri / 10 prezoane, s-au facut 4 aerisiri, dar asta se remediaza usor.



Anvelopa ca si textura de vara, ramane asa. Oricum, la scara 1/43 nu prea se vede textura in detaliu.
« Ultima Modificare: Noiembrie 26, 2017, 11:48:39 a.m. de OLECO »

Offline morgot

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #47 : Martie 01, 2016, 10:26:22 a.m. »
Eu am o imprimanta 3d in birou (cu fir de plastic)
Am printat mai multe stl-uri de pe net, dar la scara 1/43 nu iasa grozav, chiar si pt matrita.
Poate e imprimanta mea proasta, dar nici pomeneala sa iasa striatiile din anvelopa.
E un proiect frumos, dar recomand sa faci un test la inceput, pe o piesa mica.
Sau sa ai in vedere o imprimanta 3d cu baie de plastic lichid.
colectionez 1:43

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #48 : Martie 01, 2016, 11:53:30 a.m. »
S-a lucrat si la jante. M-a interesat desenul in doua variante constructive (4 aerisiri / 8 prezoane si 5 aerisiri / 10 prezoane).

Ce numesti tu "aerisiri" nici pomeneala sa fie asa ceva ca doara nu avea nevoie de ventilarea franelor. Totusi, un SR nu mergea ca la curse iar aerul care intra pe acolo, ca viteza si debit, este nesemnificativ pentru tamburii camionului.
Decuparile din janta sunt pentru montarea/demontarea lanturilor antiderapante, la fel ca la autoturisme desi lanturile au mai evoluat tot trebuie fixate de janta.

Spoor la modelit!
Alpine Renault A110

Offline DoruD

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
Re: Macheta autocamion STEAGUL ROSU Bucegi [1964] - 1/43
« Răspuns #49 : Martie 01, 2016, 12:13:20 p.m. »
Eu am o imprimanta 3d in birou (cu fir de plastic)
Am printat mai multe stl-uri de pe net, dar la scara 1/43 nu iasa grozav, chiar si pt matrita.
Poate e imprimanta mea proasta, dar nici pomeneala sa iasa striatiile din anvelopa.

Nu cred ca imprimanta ta este proasta.
Cred ca trebuie sa faci corelarea dintre temperaturile capului, mesei calde si viteza de printare, sa ai in vedere grosimea stratului adica de cat este multiplul pentru a iesi cat de cat in cote, modul de asezare al piesei pe masa, felul in care este printata - in lungul/latul/diagonala mesei, se printeaza ansamble intregi sau repere ce urmneaza sa fie asamblate si nu in ultimul rand programul de proiectare, este bine sa nu fie free, si modul de proiectare. Evident ca lista mai poate continua dar trebuie retinut ca performanta si calitatea in print 3D se obtine prin incercari si incercari - cat mai multe.
Indiferent cum ar fi tot trebuie finisate suprafetele cu exceptia cazului in care imprimanta este superperformanta si piesele ies aproape ca dintr-o matrita in care se injecteaza plastic.
cat priveste scara de proportii pot spune ca printurile facute de un coleg, printuri la 1:87 si 1:120, au inceput sa necesite din ce in ce mai putine finisaje pe masura ce a dobandit experienta atat in proiectarea pieselor/ansamblelor cat si in lucrul cu imprimanta si firul de plastic folosit.

Doua exemple de printuri:

Trebuie finisat

Nu prea trebuie finisat

Alpine Renault A110