Autor Subiect: Ford F-350 Maisto 1/27 - Reconditionat  (Citit de 1221 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Ford F-350 Maisto 1/27 - Reconditionat
« : Februarie 10, 2014, 12:44:12 a.m. »
Salut dragi colegi! De curand am mai finalizat o restaurare. Este vorba despre un pick-up 4x4. Masina despre care vorbesc este un Ford F-350, reprodus de Maisto la scara 1/27. Macheta am achizitionat-o de la un user de pe alt forum la pretul de 15lei. Macheta era intr-o stare precara. Vopsita cu pensula in partea de jos a portierelor, colant pe capota, colant pe plafon, lipsa o roata, lipsa oglinda dreapta, parbriz murdar. Asa arata cand am luat-o!


In primul stadiu:

Am demontat macheta...si am curatat-o piesa cu piesa! Apoi am incarcat sa inlatur vopseaua neagra de pe usi, capota, plafon. Cu stupoare am constatat ca sub acea vopsea neagra prost aplicata am gasit vopsea sarita, pe suprafete destul de mari. Initial nu am avut o solutie pt repararea caroseriei, decat ideea decaparii. Pentru moment am zis sa o las cu vopseaua sarita.

In ziua uratoare tot uitandu-ma la macheta, mi-am propus sa ii confectionez bandouri si zis si facut. Am demontat macheta si am inceput sa ii fac bandouri in culoarea negru mat. Cei drept, pot sa zic ca arata mai bin ca inainte. iata niste poze sa va dumiriti.



Pe capota motor vopseaua arata foarte bine, mai putin pe plafon si pe montanti. Cum in doua culori nu imi place macheta am hotarat sa ii pun 2 dungi de muscle car pe plafon doar.

insa durata ei in stadiul acesta a fost foarte mica, circa 1luna. Am desfacut din nou macheta si m-am apucat de ea de-a binelea. Am inceput cu acele zone in care era sarita vopseaua unda am matuit si am nivelat, apoi pe lateralele usilor am matuti la fel pana la nivelul cantului de pe usa. Am indepartat tot lacul de pe bena, confectionata din plastic. Apoi am aplicat pe caroseria metalica si usita la bena, filler fin si apoi baza un negru metalizat foarte frumos. Pe bena am folosit plastic primer apoi baza de negru metalizat. Apoi pestea toate am aplicat doua straturi de lac 1K. Macheta a stat la uscat in cabina si apoi a doua zi am montat-o.

iata ce a iesit! sper sa va placa...pentru moment are acest roti, insa atunci cand voi mai gasii o janta pt ea, o voi incalta cum trebuie...

« Ultima Modificare: August 02, 2014, 10:50:05 p.m. de mirci »



Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Ford F-350 Maisto 1/27 - Reconditionat
« Răspuns #1 : Februarie 11, 2014, 09:12:23 p.m. »
Frumos , ai inceput sa capeti experienta , ti-am urmarit evolutia si observ la fiecare macheta ca esti pe drumul cel bun.Bravo.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Ford F-350 Maisto 1/27 - Reconditionat
« Răspuns #2 : Februarie 11, 2014, 10:34:40 p.m. »
Frumos , ai inceput sa capeti experienta , ti-am urmarit evolutia si observ la fiecare macheta ca esti pe drumul cel bun.Bravo.

Multumesc frumos! sper sa imi iasa din ce in ce mai bine machetele!