Autor Subiect: Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat  (Citit de 1160 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat
« : Ianuarie 29, 2014, 11:49:17 p.m. »
Salutare din nou! In continuare va prezint inca un proiect de restaurare. Este vorba de cel de-al doilea Alfa Romeo 156, care culmea era de Politie. Ne placandu-mi masinile de interventie, am hotarat sa ii schimb aspectul un pic, facandu-l de strada. Macheta se afla in stare acceptabila, ca si piese lipsa: stopuri, roti, usi rupte, girofar rupt (astupat), faruri matuite, grila vopsita negru mat.

Din pacate nu am apucat sa ii fac poze, din motivul ca sincer ma gandeam sa ii schimb caroseria, insa intr-o zii de sambata la serviciu am avut la mine caroseria, sperand sa o sudez, normal avand toate piesele. Insa nu am avut cu cine suda (eu nu ma pricep) si am lipit usile, masina deveind acum sealed, insa cu directie activa.


Am matuit toata caroseria cu pasla si smirghel de 800granulatie si apoi intr-un loc pe caroseria am aplicat un punct de chit. Am slefuit din nou, filler fin si am aplicat vopseaua. O nuanta de Negru cu perla visinie, o culoarea fantastica! Va spun sincer in realitate la lumina este superba nuanta!



Ca si proiect nu e unul de mare anvergura, insa ma bucur ca am mai salvat inca o macheta de la moarte. Am achizitonat piesele componente care imi lipseau si am asamblat macheta. Mentionez ca am avut un interior impecabil, care nu a avut nevoie decat de o curatenie cu apa si sapun.



« Ultima Modificare: August 02, 2014, 10:52:01 p.m. de mirci »



nick

  • Vizitator
Re: Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #1 : Ianuarie 30, 2014, 02:28:21 p.m. »
Sa incerci sa-i faci niste poze la lumina si mai puternica.
Se intrevede ceva deosebit la noua nuanta de vopsea realizata, insa parca as vrea sa vad mai bine la lumina si mai puternica.
Noua nuanta pare a fi un mov perlat sau albastru otel ars super-inchis din pozele tale.
Si cu bubitzele astea ce faci? Le poti ponsa?


 
« Ultima Modificare: Ianuarie 30, 2014, 02:33:33 p.m. de nick »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #2 : Ianuarie 30, 2014, 08:27:09 p.m. »
ii voi da un 2000, apoi un 3000 si apoi polish si va fi brici :D

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #3 : Ianuarie 30, 2014, 09:24:13 p.m. »
ii voi da un 2000, apoi un 3000 si apoi polish si va fi brici :D

Tu ai niste imperfectiui in vopsea din ce se vad eu si o s-o strici daca incepi s-o polishezi ca trebuie sa indepartezi lacul.Bubitele alea o sa iasa dupa ce o revopsesti inca o data.La faruri nu puteai sa le mai faci nimic sa nu mai fie asa mate?
« Ultima Modificare: Ianuarie 30, 2014, 09:30:21 p.m. de Schumy »

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Alfa Romeo 156 Bburago 1/24 - Reconditionat
« Răspuns #4 : Ianuarie 31, 2014, 11:39:24 p.m. »
imperfectiunile sunt in lac, cre-ma ca eram acolo cand a aplicat vopseaua si lacul. La faruri nu am stiu ce sa fac, oricum le pot face oricand...de mentionat macheta are 2 maini de vopsea si 3 de lac.