Autor Subiect: Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24 - Reconditionat  (Citit de 3105 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24 - Reconditionat
« : Septembrie 10, 2013, 06:50:10 p.m. »
Salut baieti! Revin cu un proiect destul de maricel. A inceput intr-o zi cand am fost in talcioc. Acolo am gasit o caroserie de VW Beetle pe galben, impeciabila din pct de vedere al vopselei, dar lipsa o usa. Cand am desfacut-o, am comis-o am rupt parbrizul.


Ieri am primit de la un prieten o cutie cu piese de macheta. Printre care se afla si acest Beetle Cabrio negru, cu o vopsea infecta pe el, sasiu distrus, interior complet dar demontat.



Culorea execrabil aplicata am hotarat sa o sterg, cu dizolvant si rezultatul este un verde brotacel mult mai frumos, dar si acesta cu cateva defecte.





Am spalat sasiul si am inceput prin a-mi cauta piesele necesare pt macheta.



Am continuat prin a completa interioarele atat cel de coupe, cat si cel de cabrio. Apoi am gasit un set de roti de VW Beetle complet, jante + anvelope, nu intr-o stare buna, insa le-am sters de marker:D





Am inceput asamblarea machetei:

1. montarea motorului si evacuarii pe sasiu.
2. montarea puntii fata directoare
3. montarea capacului motor
4. montarea stergatoarelor
5. confectionarea si montarea parbrizului
6. montarea jantelor pe anvelope
7. montarea rotilor pe sasiu
8. montarea farurilor si stopurilor
9. asamblarea finala a machetei



pana gasesc usa lipsa a modelului coupe, voi tine macheta montata in aceasta varianta de caroserie



« Ultima Modificare: August 02, 2014, 11:00:34 p.m. de mirci »



nick

  • Vizitator
Re: Volkswagen New Beetle Bburago
« Răspuns #1 : Septembrie 22, 2013, 11:57:05 p.m. »
Arata foarte bine. Felicitari!
Eu zic s-o lasi asa pe asta si sa mai cauti ce iti trebuie pentru cealalta si s-o faci si pe cea din urma.

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Volkswagen New Beetle Bburago
« Răspuns #2 : Septembrie 23, 2013, 11:23:05 a.m. »
Arata foarte bine. Felicitari!
Eu zic s-o lasi asa pe asta si sa mai cauti ce iti trebuie pentru cealalta si s-o faci si pe cea din urma.

nu imi place cum a iesit la imbinarile elementelor de caroserie, se vede o dunga neagra ca pare o mare mazgalitura :(

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #3 : Decembrie 21, 2013, 10:45:57 p.m. »
Salutare dragi colegi...dupa cum se observa in postarile mai sus masina nu arata cel mai frumos...insa din dorinta de avea si varianta cabriolet am restaurat-o complet. Dupa cum va urma...

Macheta a fost demontata si dezechipata total. A fost slefuita la pasla abraziva si la smirghel cu apa. Apoi i-a fost aplicata vopsea de culoare verde, "imprumutata" de la un Hyundai.



Mentionez ca a fost vopsit si acel ornament spate cel care vine sub prelata, asemenea masinii originale.

Dupa uscarea celor 2 maini de lac am inceput echiparea machetei. Am inceput prin a montat faruri, stopuri, fete de usi, capac motor etc.



parbrizul a fost montat, bordul a fost dat cu crema de anvelope pt un negru un pic lucios.



dupa care macheta a fost asamblata in totalitate...



Sper ca va place rezultatul final  ::) ::)
« Ultima Modificare: August 02, 2014, 11:03:08 p.m. de mirci »

nick

  • Vizitator
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #4 : Decembrie 21, 2013, 11:01:35 p.m. »
Foarte frumos! Felicitari!
Ce misto ca ai cabina unde poti coace vopseaua!....
(Din cate am inteles, parca detii un service cu cabina de vopsire, sau am inteles gresit?)

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #5 : Decembrie 21, 2013, 11:06:20 p.m. »
Foarte frumos! Felicitari!
Ce misto ca ai cabina unde poti coace vopseaua!....
(Din cate am inteles, parca detii un service cu cabina de vopsire, sau am inteles gresit?)

Multumesc frumos! ai inteles bine jumatate :) As vrea eu sa detin asa ceva! Nu detin service, lucrez la unul cu asa ceva. :D
« Ultima Modificare: Decembrie 21, 2013, 11:13:55 p.m. de Reme_WRX »

nick

  • Vizitator
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #6 : Decembrie 21, 2013, 11:24:41 p.m. »
Multumesc frumos! ai inteles bine jumatate :) As vrea eu sa detin asa ceva! Nu detin service, lucrez la unul cu asa ceva. :D
E bine si ca lucrezi la service cu cabina... Ce n-as da sa am si eu asa ceva... Acum iarna somez, nu mai pot vopsi nimic...

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #7 : Decembrie 22, 2013, 06:39:21 p.m. »
... Acum iarna somez, nu mai pot vopsi nimic...

lasa ca la primvara revii in forta :D


Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #8 : Decembrie 22, 2013, 06:52:39 p.m. »
Felicitari , ti-a iesit bine vopseaua si lacul.La pregatirea caroseriei si asamblare ai avut tu mici probleme dar nu se vad.La verdele asta daca-i dadeai cu un chem pe interior obtineai un efect ceva mai mare pe macheta zic eu, este reusita sia asa.Bravo ;)

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: Reconditionare Volkswagen New Beetle Cabriolet Bburago 1/24
« Răspuns #9 : Decembrie 22, 2013, 06:56:21 p.m. »
Felicitari , ti-a iesit bine vopseaua si lacul.La pregatirea caroseriei si asamblare ai avut tu mici probleme dar nu se vad.La verdele asta daca-i dadeai cu un chem pe interior obtineai un efect ceva mai mare pe macheta zic eu, este reusita sia asa.Bravo ;)
am considerat sa nu intervin asupra interiorului :) ce probleme la pregatire/ montaj? ca am montat cu grija pe o patura moale