Autor Subiect: ISTORIA BRANDURILOR  (Citit de 8017 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #10 : Martie 11, 2016, 09:38:23 a.m. »
Asta sigur nu o sa gasiti pe Google  ;)

PCT - Premium Collectibles Trading - IXO, IST, PremiumX



Firma PCT a luat fiinta in anul 1999 in Macau SAR. Este detinuta in totalitate de familia Peres: Bernard si cei doi fii Eric si Jean.

   De origine franceza, Bernard Peres a inceput totul ca si colectionar, in colectia sa gasindu-se in acest moment zeci de mii de exemplare, unele mostenite chiar de la tatal sau. La jumatatea anilor '80 Bernard Peres si familia s-au mutat in Portugalia unde au inceput productia de machete, in diferite parteneriate sub brand-urile Skid, Onix si Vitesse. La jumatatea anilor '90 din cauza cresterii costurilor de productie in Europa, o parte a productiei a fost mutata in China. Mai ramaneau de facut in Portugalia doar piesele foarte complicate, si care necesitau decaluri greu de aplicat. Incet, toate matritele au fost mutate in China si cu ele toata productia, astfel in anul 1999, a fost creat PCT, cu sediul in Macau, care la acel moment era o colonie portugheza. Brand-urile SKID si Onix au fost abandonate, iar Vitesse a ramas independent. S-a creat un parteneriat cu un fabricant local in orasul vecin Shenzhen (sudul Chinei) si odata cu el s-a creat si primul brand: IXO. In jurul anilor 2002-2003 a inceput adevarata revolutie, care a fost introducerea machetelor de reviste in colectii de presa, IXO fiind pionierul acestui tip de marketing. Odata cu extinderea pietei spre Estul Europei, a aparut si brand-ul IST Models, iar imediat dupa, a venit J-Collection, dedicat pietei din Asia. Productia a fost diversificata, si a inceput si producerea de machete premium de rasina si odata cu ele, a aparut si brand-ul PremiumX. Capacitatea de productie a tot crescut iar spre sfarsitul anilor 2000, nu mai era loc intr-o singura fabrica pt a produce totul. Productia s-a extins si in alte fabrici din orasul Dongguan, iar din 2014 se a produc machete si in Bangladesh, unde forta de munca permite pastrarea preturilor scazute necesare machetelor de revista.

   Din anul 2010, activitatea s-a extins si asupra kit-urilor de asamblat, de obicei la scara 1:8, distribuite tot prin sistemul Partwork, adica in presa aceasta reprezentand o noua revolutie in domeniu. 

   Echipa PCT este formata din aproximativ 60-70 persoane, din care mai mult de jumatate sunt chinezi. Dar la acestia se adauga un numar urias de cateva mii de chinezi in fabrici, atat pe banda de asamblare cat si personal administrativ.

   PCT a fost si o rampa de lansare pt alte firme producatoare de machete, unii angajati preferand sa isi deschida propriile firme, care astazi sunt foarte cunoscute, dar nu dam nume.

   Este probabil la ora actuala cel mai mai producator de machete din lume, ca si diversitate si cantitate. Estimativ, in medie, 2 machete noi sunt lansate in fiecare zi (nu neaparat matrite diferite) .

   Mai multe detalii despre companie, aici: http://www.premium-collectibles.com/our-expertise.html
   
   

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1073
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #11 : Martie 11, 2016, 10:17:32 a.m. »
Interesant. Si eu cred ca viitorul in domeniu sta mai degraba in distributia prin reviste in defavoarea sistemului clasic. Segmentul premium probabil va ramane dar ca si in alte domenii va fi la preturi din ce in ce mai mari raportat oarecum la nivelul de calitate. Om vedea.

Cu 1:8 am inteles. Cu 1/43 e clar ... la reviste cu noi!  :) Dar care este viitorul pentru 1:18 si mai noul 1:32 ?


Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #12 : Martie 11, 2016, 10:23:50 a.m. »
Aparent pt 1:18 viitorul e "sealed". Tot mai multe machete 1:18 la care nu se deschide nimic, chiar si diecast. Eu le zic 1:43-uri marite si nu ma pasioneaza deloc.
Nu cred ca 1:32 e o scara noua, dar nu prea am vazut machete decente la scara asta. Mai mult jucarii. Alde Welly si Amercom...  Aaa, parca si pe la tractoare mai e scara asta. Nu cred ca e demna de luat in seama. :)

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #13 : Martie 11, 2016, 11:07:31 a.m. »
Iulian,

Nu cumva PCt s-a extins si la machete 1:24 - mai nou am vazut ca au aparut astfel de machete tot in sistem de reviste.

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #14 : Martie 11, 2016, 12:07:06 p.m. »
Ba da! Au inceput sa scoata si 1:24. Tot sealed. In Franta si Japonia deocamdata. Au fost ceva tatonari cu 1:18 (cu parti mobile) in sistem kit, 4-5 numere ca sa faci un 1:18 complet. Dar nu s-a concretizat nimic inca.

Dar sa nu derivam prea mult de la tema topicului ... 

Offline IPR

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 553
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #15 : Martie 11, 2016, 12:16:46 p.m. »
Interesant.

Cate ceva despre WhiteBox?

Iar OdinModels face doar 1:72?


Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #16 : Martie 11, 2016, 12:24:15 p.m. »
Mai sincer nu stiu care e treaba cu ODIN.. de vreo 3-4 ani n-am vazut nici o activitate la brand-ul asta si nici nu se ocupa nimeni de ele.

Whitebox sunt comenzi speciale pt ModelCarWorld. Este brand-ul lor. Ei aleg modelul, culoarea si isi dau aprobarea finala. 

Offline Gabriel.

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 338
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #17 : Martie 11, 2016, 12:33:16 p.m. »
Asta sigur nu o sa gasiti pe Google  ;)


Multumim Iulian...Interesant.

Av. Dr Machado in China?!?!?!??!  :o

Offline IPR

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 553
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #18 : Martie 11, 2016, 02:13:56 p.m. »
Exista vreun concurent al PCT pe piata machetelor de revista la 1:43 ? Sau tot ce apare la DeAgostini, Eaglemoss, Hachette , Atlas, Amercom, DelPrado sunt de la PCT?

Offline Piniuli

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 558
Re: ISTORIA BRANDURILOR
« Răspuns #19 : Martie 11, 2016, 02:26:28 p.m. »
Asta sigur nu o sa gasiti pe Google  ;)


Multumim Iulian...Interesant.

Av. Dr Machado in China?!?!?!??!  :o

In Macau, mister! https://ro.wikipedia.org/wiki/Macao

Macao a fost anexat Portugaliei pana in 1999.

@IPR
    DelPrado si Amercom nu sunt niciodata PCT. Unele machete de la Amercom (de exemplu ZUK, sau niste taxiuri) arata foarte mult a PCT, pt ca Amercom a copiat efectiv matritele (unele cu tot cu greseli), fara a mai dezvolta propriu zis proiectul lor.
   Pe langa astea, Hachette a mai avut machete de la Universal Hobbies (dar acu sunt toate PCT). Atlas colaboreaza si cu Eligor, Schuco sau Norev. Altaya si DeAgostini (exceptand Italia), sunt tot in majoritate PCT. 
  La kit-urile 1:8 de asemenea sunt cateva care nu sunt PCT, ci Eligor, Norev sau Granni : VW Beetle Cabrio, Ford Mustang, VW T1.