Autor Subiect: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?  (Citit de 2032 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« : Iunie 13, 2015, 11:43:57 p.m. »
M-am gandit sa postam fiecare aici ce altceva mai colectionam.
Invit fiecare coleg de pe forum sa ne scrie si chiar sa ne detalieze ce colectioneza, cum a inceput samd...



Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1763
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #1 : Iunie 14, 2015, 01:33:02 p.m. »
O sa incep eu primul...
Inca de mic mi-a placut sa colectionez diverse. In perioada copilariei, pe 5-6 ani strangeam fetele de la pachetele de chibrituri (pentru cunoscatori cele cu fluturi), dar nu le-am tinut mult timp pentru ca aparusera gumele cu surprize Turbo. Am strans toate seriile complete, ba unele si in dublu exemplar dar avansand in varsta le-am aruncat pe motiv ca am avansat in varsta si ca sunt pentru copii (acum imi pare rau de ele). Apoi cu trecerea timpului am inceput sa strang diverse colectii aparute pe la chioscurile de ziare cum ar fi colectia completa Jules Verne (40 vol. de la Adevarul + 17 vol. de la Erc Press), colectia Lumea aviatiei de la DeAgostini, Mari corabii, Manastiri Ortodoxe, Comorile pamantului insotite de o mostra de roca, Masini de legenda, Automobile de vis si Avioane de lupta cu machetele aferente, dar si o colectie impresionanta de filme originale de DVD si BluRay. Dupa lungi discutii cu sotia, incerc sa-mi cresc fiecare colectie in parte.
Astept si alti colegi sa-si dezvaluie pasiunea/pasiunile aici!

Offline daniel234

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1421
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #2 : Iunie 14, 2015, 02:03:13 p.m. »
Eu am mai multe colectii de reviste, cum ar fi Stiinta si Tehnica, Historia si BBC Science World, din care am cateva numere, o colectie de vreo 50 de reviste Terra Magazin, pe care am inceput-o cand eram in clasa a V-a si am incheiat-o prin clasa a IX-a si colectia "Atlas, intreaga lume la dispozitia ta", prima colectie DeAgostini din Romania, din care am 144 de reviste (dintr-un total de vreo 200 numere).

Apoi am inceput colectiile de reviste cu inserturi, prima de acest gen fiind "Comorile Pamantului" editata de DeAgostini Romania,  o colectie de roci si minerale, iar apoi am mai cumparat si alte diverse exponate de la targurile cu vanzare din Brasov. Pe urma am inceput colectia "Insecte reale", ambele colectii avandu-le complete.

Mai am si niste timbre, puse in doua clasoare, dar nu mai stiu pe unde le-am pus pe acelea, si cateva zeci de cartele telefonice.
« Ultima Modificare: Iunie 14, 2015, 02:16:09 p.m. de daniel234 »

Offline iustinic

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 416
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #3 : Iunie 24, 2015, 08:49:12 a.m. »
In copilarie, pe vremea comunismului, existau aduse de afara reviste PIF frantuzesti. In fiecare revista existau doua povesti Rahan, care pe noi copiii ne innebuneau.  Am ramas cu gandul la acele povesti cu Rahan pana acum vreo doi ani, cand au aparut si la noi revistele cu toate aventurile lui Rahan, titrate in Romana. Sunt exceptionale benzile astea desenate si le am pe toate :)))

Offline iustinic

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 416
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #4 : Iunie 24, 2015, 08:50:57 a.m. »

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15058
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #5 : Iunie 24, 2015, 09:14:00 a.m. »
RAHAN... ce amintiri frumoase! ::)

Offline Cristy

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Sr. Member
  • *****
  • Mesaje postate: 478
    • Prezentari video de machete
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #6 : Iunie 24, 2015, 11:04:07 a.m. »
Eu, pe langa machete (auto), mai colectionez monede si bancnote.
Nu am luat revistele acelea de la chioscuri.
Strang cand am ocazia.
cristian.lupulescu [at] gmail.com

Colectia mea: http://autosworld.eu/forum/index.php?topic=2233.0

Offline Gabriel.

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 338
Re: Ce altceva, cu exceptia machetelor, mai colectionam?
« Răspuns #7 : Iulie 11, 2015, 11:48:48 a.m. »
Sepci Ferrari...(daca cineva are de vanzare, sunt interesat)
Acestea sunt ultímele care au sosit: