Autor Subiect: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE  (Citit de 4781 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« : August 27, 2013, 09:16:00 p.m. »
Buna ziua,

In cele ce urmeaza o sa va prezint prima mea diorama la scara 1/43 denumita:
DACIA LOGAN TUNING – PROFI SERVICE.
Diorama e inglobata intr-o vitrina de perete facuta la comanda.
Majoritatea pieselor componente sunt cumparate pe bucati/seturi iar o parte din accesorii sunt vopsite/asamblate/create de mine. (o sa revin cu detalii mai jos)

DIMENSIUNI: 56x17x21 cm

MATERIALE FOLOSITE:  autocolant lucios (rosu, alb/negru) – pentru pereti, autocolant lucios (verde/gri/negru/rosu/albastru) – vending machines, usi; autocolant mat alb (imprimat color bubblejet)-pereti,vending machines,  autocolant lucios gri (pentru podea), poliester/carton ondulat (usi), vopsele email color(Revell) – pentru unele acesorii, pensule(Milan 2,3), solvent, banda dublu-adeziva (usi/tablouri), adezivi (Moment Fix/Picatura), pile slefuit, pal melaminat (vending machines), set marker permanent color/silver/gold (Staedtler, RTC), cutter professional, liniar, ruleta, banda led autoadeziva+transformator (iluminare diorama).

COMPONENTA:
      A. ARTICOLE CUMPARATE
-   3 Machete DACIA LOGAN TUNING 1/43 ELIGOR
-   3 seturi accesorii Snap On Garage Series by Truescale Miniatures (roll cab, wet/dry vacuum, fender cover, creeper, air compressor, service jack, battery charger, jack stands, top chest, waste oil drain, diagnostyc system, parts washer, seat creeper, A/C service center, tire rack, fire extinguisher, floor mat, coffee mug, mechanic’s vise, solvent drums, work bench, twin post lift)
-   1 set accesorii GMP (3 drawer tool chest,  7 drawer tool chest, welder, arc welder, battery charger/tester, battery, air compressor, engine with stand)
-   5 ladite cu Coca-Cola
-   2 seturi x 8 roti Michelin by Spark
-   1 set accesorii garaj pentru vopsit/asamblat Great Garages by Estes (janta, cauciuc, compresor, macara, crick, butoi cu vopsea, rafturi din metal cu  diverse accesorii, dulapuri pentru scule/birou, tuburi(oxygen/acetilena), trusa scule, scule diverse, gauritor mecanic,  bormasina, menghina, polizor manual, aparat sudura, stingator, creeper etc.
-   2 seturi figurine mecanici (TrueScale Miniatures) – total 10 mecanici.

B. ARTICOLE CREATE/ASAMBLATE/VOPSITE
-   6 vending machines (sucuri, cafea, dulciuri, diverse, inghetata) create din pal melaminat imbracat in autocolant.
-   2 usi garaj facute din poliester de 0,5 cm si carton ondulat si imbracate in autocolant.
-   6 tablouri cu masini din banda dublu adeziva pe care am lipit stickere imprimate.
-    setul Great Garages mentionat la punctul A vopsire cu vopsele email diverse culori iar apoi asamblare unde era cazul.









Alte fotografii:


« Ultima Modificare: August 27, 2013, 09:19:01 p.m. de mirci78 »



STuning

  • Vizitator
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #1 : August 27, 2013, 09:19:52 p.m. »
Wow... am ramas fara cuvinte cat de bine a iesit si la 1:43.

 ;)

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #2 : August 27, 2013, 09:24:55 p.m. »
Prima oara cand am vazut-o acum aproximativ 2 ani am crezut ca a fost cumparat diorama ca prea arata a lucrare facuta p-afara. Devenisem si putin "invidios" pe proprietar ca are o asa piesa tare in raft, acum sunt "invidios" ca tu le poti lasa fara grija expuse in casa spre deosebire de mine. :(
Revenind la diorama te felicit inca o data pentru realizare...

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #3 : August 27, 2013, 10:50:22 p.m. »
aM mai vazut diorama, dar acum te felicit OFICIAL! :D

Offline Reme_WRX

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2528
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #4 : August 30, 2013, 10:30:34 p.m. »
am ramas cu gura cascata la cat de bine e realizata. Imi place mult de tot si nu e mare ca dimensiuni :D Bravo!

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #5 : Noiembrie 11, 2013, 05:12:06 p.m. »
WOW  :o!!!

nick

  • Vizitator
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #6 : Noiembrie 11, 2013, 06:09:03 p.m. »
Super-tare! Mircea, felicitari pt realizare!

Offline mirci

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1323
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2013, 07:58:44 p.m. »
va multumesc.
nu ma desaprt de diorama asta, desi am primit oferte.
o admir zilnic si eu si vizitatorii mei.

"provocat" de un admirator am evaluat-o luna trecuta la un total de 1568 ron doar obiectele cumparate.
La astea se mai adauga : autocolante lucioase si mate, vopsele email, instrumentar folosit, alte materiale (lemn, cartoane, lipici etc ), iluminat banda led... la care nu le-am tinut socoteala.... + manopera (priceless)  ;)

Offline Law

  • Administrator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1732
    • AurosWorld
Re: 1/43 DACIA LOGAN TUNING - PROFI SERVICE
« Răspuns #8 : Noiembrie 12, 2013, 11:01:10 a.m. »
superba...sublima..senzationala...