Autor Subiect: Depoul de tramvaie Prognosis  (Citit de 1525 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Depoul de tramvaie Prognosis
« : Noiembrie 15, 2013, 09:25:50 a.m. »
"Marea mea pasiune pentru tramvaie incepe sa isi faca loc si pe diorama de la Slobozia. Impresionat de succesul modelului realizat de Adrian la Iasi, i-am cerut incuviintarea sa reproduc si eu acest frumos tramvai, cu care in copilaria mea de scolar, care locuia in Bucuresti, m-am dus la scoala cale de trei statii (pana in clasa a 7-a, cand m-am mutat cu parintii la Constanta). Amintirile ce ma leaga de vremea cand obraznic si nepasator ma plimbam pe cupla de la ultimul vagon, pe care puneam mai intai ghiozdanul si peste care ma asezam comod, m-a determinat sa imi doresc sa rulez pe diorama un vagon ITB facut de mine integral."

Asa imi incepeam ceva vreme in urma motivarea pentru reproducerea unor tramvaie la scara 1/87, marime la acre munca este foare migaloasa. Am realizat in timp cateva vagoane, toate functionale pe ecartament de 16 mm, astfel inact sa le pot rula pe Diorama de la Slobozia! Intre timp, diorama a pelcat, dar tramvaiele mele de suflet au ramas in vitrina si cel mai probabil voi continua sa pe pastrez si sa le iubesc! Cine stie, poate chiar voi mai face cateva! Evident, tot functionale!
Va prezint in cele ce urmeaza aceste realiari ale mele, tramvaiele de la Slobozia!

Vagonul de tramvai ITB http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb/

Inceputul




Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Depoul de tramvaie Prognosis
« Răspuns #1 : Noiembrie 15, 2013, 09:30:04 a.m. »
Vagonul de tramvai ITB -2 http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-2/

6 NOVEMBER 2012
Au sosit piesele taiate pe laser la firma SpotDesign. In paralel am mai taiat un set de piese insa pe freza, la alta firma din Slobozia. Pentru ca initial am preluat proiectul asa cum l-am primit, se pare ca s-au strecurat ceva erori cauzate de faptul ca nu am luat in calcul atat grosimea frezei cat si latimea taieturii executata de raza laser. Ca atare, intregul proiect a iesit in afara cotelor. Asa ca am refacut desenele si pentru inceput am realizat primul meu vagon de tramvai ITB. Am inceput cu vagonul remorca. Ideal este ca la inceperea unui astfel de proiect sa iei in calcul toate problemele. Cum sunt la primul astfel de proiect, se pare ca nu am calculat totul asa cum trebuia si am facut numeroase adaptari la desenele pieselor. Este destul de important sa prevezi atat amplasarea mecanismelor de tractiune in vagonul tractor, cat si pozitionarea osiilor colectoare in vagonul remorca. Ambele vor fi dotate cu lumini de faruri si pozitii, potrivit fiecaruia, dar nu vor avea iluminat interior intrucat voi monta geamuri fumurii. Asta pentru ca trebuie mascat motorul si amgrenajele in vagonul tractor si nu ar da bine un vagon cu geamuri fumurii si unul cu geamuri transparente. Se pare ca lemnul este cel mai bun material in cazul prelucrarii cu laser, iar la freza merge cel mai bine ABS-ul.


Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Depoul de tramvaie Prognosis
« Răspuns #2 : Noiembrie 15, 2013, 09:32:32 a.m. »
Frumoase decupajele. Spor la treaba si asteptam cu interes evolutia lucrarii. Si daca puteti sa ne prezentati in detalii etapele lucrarii.

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Depoul de tramvaie Prognosis
« Răspuns #3 : Noiembrie 15, 2013, 09:32:49 a.m. »
Vagonul de tramvai ITB -3 http://trenulete.info/vagonul-de-tramvai-itb-3/

Am reusit sa definitivez vagonul remorca sub forma de proba. Am rotunjit  pe unde se mai putea rotunji, incercand sa aduc la cote modelul. Pentru inceput este satisfacator, dar urmatorul vagon va fi ceva mai corect realizat pentru ca am modificat proiectul astfel incat sa ramana material pentru rotunjiri la colturi. Acoperisul va fi putin mai inalt ca sa poata fi si el rotunjit conform realitatii.



Filmul testarii http://www.youtube.com/watch?v=WJ-nLmFGFjY

Offline Prognosis

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 871
Re: Depoul de tramvaie Prognosis
« Răspuns #4 : Noiembrie 15, 2013, 09:34:09 a.m. »
Frumoase decupajele. Spor la treaba si asteptam cu interes evolutia lucrarii. Si daca puteti sa ne prezentati in detalii etapele lucrarii.
Lucrarile sunt mai vechi. Prezentari detaliate puteti accesa prin linkurile atasate!