Autor Subiect: cum facem poze machetelor?  (Citit de 6653 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kelu2001

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 154
cum facem poze machetelor?
« : Ianuarie 11, 2014, 06:29:40 p.m. »
am deschis acest topic pentru ca tot timpul am avut probleme cu pozatul machetelor. ideal ar fi sa reusesc sa pozez o macheta astfel incat sa para o masina reala. incadrarea in peisaj trebuie sa fie perfecta. nu am reusit pana acum asta... am tot vazut poze profesionale pe forumuri de machete si tot timpul m-am intrebat de ce lor le iesa asa bine. probabil e si chestie de mana!

am facut o incercare la indemnul unui coleg de forum de aici si vreau sa-mi spuneti ce credeti. e credibila poza? (macar cat de cat)

daca aveti idei va rog sa le expuneti (exclus pervazul, am tot incercat-o  :) ) terbuie sa spun ca pozele au fost facute cu o sapuniera, am si un dslr dar deocamdata vreau sa vad ce ziceti de fundal. la calitate se mai poate lucra








Offline ionut

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 122
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #1 : Ianuarie 11, 2014, 06:50:30 p.m. »
Nu-i rău, îmi place că nu-ți dai seama unde se termină diorama și începe afișul din spate. Încearcă și pe lumină naturală, îți trebuie mai multă lumină. Încearcă un trepied, cu setările camerei pe manual (dacă are așa ceva). ISO cât mai mic și timp de expunere cât mai mare. Respectând aceste reguli ai șanse să scapi în mare parte de "zgomotul" care apare acum. În plus, camerele foto se comportă mai bine față de lumina naturală, în sensul că apreciază mai bine balansul de alb. Laq lumină slabă, de bec, nuanțele reale culorilor sunt mult alterate.

Offline MSM 63

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #2 : Ianuarie 11, 2014, 06:56:00 p.m. »
Din ce am vazut eu pana acum cel mai bine este sa le pozezi intr-o diorama la scara (ex:1/43). Dar asta e putin mai complicat, dar nu imposibil de realizat. Revenind la pozele facute de tine pot spune ca sunt destul de reusite mai putin calitatea pozei.
In orice lucru rau exista si o parte buna !

Offline kelu2001

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 154
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #3 : Ianuarie 11, 2014, 07:19:22 p.m. »
aveti dreptate amandoi, lipsa luminii este una din cele mai mari probleme ale acestor poze. fundalul e un A3 printat, iar partea de jos am indoit-o la 90 de grade ca sa para strada

Offline buruceagga

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1074
  • Colectionar de LOGAN 1/43
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #4 : Ianuarie 11, 2014, 07:54:58 p.m. »
Iti Trebuie mai multa lumina. Se vede asta in calitatea pozei !!!!

Offline djmanianfs

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1761
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #5 : Ianuarie 11, 2014, 09:12:56 p.m. »
Eu vreau sa mai incerc o chestie cand se va incalzi serios afara, adica la primavara:
sa -mi scot cate o macheta si sa incerc sa le fac fotografii in aer liber in asa fel incat
sa para ca sunt masini reale, sa le adaptez la mediul inconjurator.
Nu am mai facut treaba asta pana acum, dar nu cred ca o sa-mi fie greu.
Asa ca, zic sa incerci si tu treaba asta!

Offline Timmy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 618
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #6 : Ianuarie 11, 2014, 09:28:41 p.m. »
Gasesc foarte interesant acest topic !
Si eu sunt de parere ca cele mai reusite poze ies afara , aparatul fiind ajutat de lumina naturala.

Offline Schumy

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1733
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #7 : Ianuarie 11, 2014, 09:31:58 p.m. »
topicul este super si multumesc initatorului. Eu m-as duce cu gandul si mai departe si v-as intreba, unde sunt locuri ideale de fotografiat machetele afara si de ce?Eventual despartim si facem inca un topic cu tema asta daca sunteti deacord.

Offline Mihai

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 144
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #8 : Ianuarie 11, 2014, 09:50:00 p.m. »
La mine sunt cateva reguli pe care le urmez :

1. Machetele sunt fotografiate doar in lumina naturala . Se poate si acasa , dar iti trebuie sa ai cort cu lumini si alte nebunii d-astea ( pierzi insa decorul si umbrele naturale)
2. Niciodata nu folosesc blitz-ul
3. Ideal ar fi decorul unei cladiri clasice , daca avem machete clasice sau invers.
4. Fotografiez macheta ,astfel incat decorul din spate sa nu para intr-o alta scara/lume .

Oricum pentru tehnicile de mai sus ai nevoie de exercitiu in fotografie. Experienta si perfectionarea vin in timp . Tin minte ca primele mele fotografii ale machetelor erau pe gazon, iar acum lucrurile au mai evoluat .

Trebuie sa stii si putina editare , dar o fotografie trebuie de cele mai multe ori prelucrata putin .

Pentru toate acestea ai nevoie de mult timp , daca vrei sa iasa lucrurile cum trebuie .
Poze se pot face si cu telefonul daca e s-o spunem pe ce-a dreapta ,asa cum muzica se poate face pe calculator, dar daca vrei sa iasa ceva bun si de calitate trebuie sa transpiri putin  ;)
« Ultima Modificare: Ianuarie 12, 2014, 07:39:54 a.m. de Mihai »

Offline RUA

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2424
  • A fi om e lucru mare; a fi domn e o-ntamplare...
Re: cum facem poze machetelor?
« Răspuns #9 : Ianuarie 19, 2016, 05:15:50 p.m. »