Autor Subiect: 1/43 din toate  (Citit de 12984 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #10 : August 05, 2016, 12:55:49 a.m. »
remus, se poate si mai bine, desi in realitate arata mult mai ok. Ce imi place la minichamps este ca in ciuda unor detalii care le mai scapa, mai ales la machetele de conceptie veche, formele sint dintre cele mai corecte din cate exista.... reeditarea este recenta in schimb.
nick, am putea spune asta, daca ar fi de conceptie chinezeasca...poti spune insa nemtarie infecta, este mai aproape de realitate...oricum, draguta incercare, dar frivola.

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #11 : August 05, 2016, 01:11:10 a.m. »
Are totusi un aer de China la vopsea, muchii, etc. Eu am vazut niste machete bestiale de la Minichamps, cu vopsea subtire, fina si elastica, la cele metalizate cu granule microspice, imposibil de detectat practic. Alea fac muchiile machetei sa apara taioase, fine.

E buna de colectie! ;D
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #12 : August 05, 2016, 01:33:28 a.m. »
minichamps nu a avut niciodata fabrica in germania ca sa aiba ce muta. pentru comparatie, se poate lua freccia d'oro facuta de BBR...nu difera prea mult cu exceptia pretului...masina este destul de simpla si bondoaca, realmente nu prea vad ce ar putea fi adaugat in afara unor elemente fotodecupate care uneori pot strica macheta daca nu sint aplicate perfect.
chinezarie infecta ramane atunci....norocul meu ca vad frumosul din ea.

inca una la fel de chinezeasca....alfa romeo 8C 2900 lungo - minichamps
« Ultima Modificare: August 05, 2016, 08:44:10 a.m. de mirci »

Offline nick

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 138
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #13 : August 05, 2016, 02:01:29 a.m. »


https://en.wikipedia.org/wiki/Minichamps

Vei vedea ca a avut fabricuta in Germania si a mutat-o in China.
« Ultima Modificare: August 05, 2016, 08:45:44 a.m. de mirci »

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #14 : August 05, 2016, 02:09:02 a.m. »
The first Paul's Model Art diecast car using the Minichamps name was created in 1990; a 1:43 scale GTC Audi V8 driven by Hans-Joachim Stuck. It was the German Touring Car Champion in 1990.

eu vorbeam de modelele ce poarta brandul paul's model art/minichamps. ce manevre au facut cu western models si danhausen sint alta poveste. modelele la care noi ne referim ca minichamps sint cele incepand cu 1990 si care sint si au fost produse exclusiv in fabrica din china.
« Ultima Modificare: August 05, 2016, 08:47:04 a.m. de mirci »

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #15 : August 05, 2016, 11:34:27 a.m. »
si pentru ca venise vorba de contemporane,
alfa romeo 8c competizione - minichamps

   Alfa Romeo 8c competizione a fost produsa intre 2007 si 2010 dupa ce a fost prezentata ca prototip la salonul de la Frankfurt in 2003. Imediat s-au primit comenzi de 1400 de masini insa in final numai 500 de clienti au primit modelul competizione si alti 500 modelul spider.
   Liniile masinii au fost creata pentru a evoca spiritul masinilor alfa romeo din anii 50-60 in timp ce denumirea Competizione aminteste de alfa romeo 6c 2500 competizione din 1948 care in 1949 si 1950 a concurat la Mille Miglia terminand de fiecare data pe locul 3 dar castigand totusi in 1950 Targa Florio.
   In timpul mondialelor auto din 2006, alfa romeo a anuntat productia unei serii limitate de 500 de bucati ale lui 8C competizione cu foarte mici diferente fata de conceptul prezentat. Culorile standard erau rosu si negru si optional un rosu special si galben perlat insa masina a fost disponibila si in alte cateva culori speciale. Caroseria este din fibra de carbon, produsa de ATR Group fixata pe un sasiu de otel gratie celor de la ITCA Produzione. Asamblarea finala s-a facut pe liniile de productie Maserati din Modena.
   Ca performante in primul rand au fost remarcate franele masinii catalogate ca fenomenale, distanta de franare de la o viteza de 97km/h fiind de numai 32 de metri. Alaturi de frane, masina promite o viteza maxima de 292 km/h cu posibilitatea de a fi chiar mai mare in jurul a 306km/h(dupa testarile celor de la Road&Track Magazine.

   Macheta coupe este un minichamps in culoarea neagra realizat corect dar cu loc de mai bine la unele detalii unde spark exceleaza si anume la finetea liniilor si decupajelor. Calitatea minichamps se face totusi simtita la aplicarea vopselei asamblarea pieselor aplicate si hot stamping.Din pacate interiorul este negru deci sec pentru mine, jantele sint din cele care au fost montate pe modelul real dar nu cele pe care le doream(adica cele de pe spider) cat despre figurina cu Stig (modelul este din colecti top gear) l-am pus deoparte pentru fotografii in diorama.
   Modelul spider este produs de M4 si face parte din colectia "una storia italiana" avand un raport calitate pret din cele mai bune cu precizarea ca pare o idee mai mare decat ar trebui, minichamps fiind un etalon in materie de proportii din punctul meu de vedere.




alfa romeo 8c competizione spyder - M4

« Ultima Modificare: August 05, 2016, 12:35:44 p.m. de klauzephoto »

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #16 : August 05, 2016, 04:06:35 p.m. »
alfa romeo 33 - pego

Offline Remus

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2190
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #17 : August 05, 2016, 10:34:14 p.m. »
Deci, candy red ala de la Alfa ma omoara incet, foarte incet si in chinuri groaznice... Este SUBLIM. Am vazut masina mare si mi-au cazut plombele. Este absolut culoarea mea preferata.
Cumpar masinute vechi romanesti.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #18 : August 05, 2016, 11:17:09 p.m. »
Chiar e wow culoarea asta!! Si pe modelul asta se potrivește perfect.

Offline klauzephoto

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: 1/43 din toate
« Răspuns #19 : August 06, 2016, 01:31:51 a.m. »
este culoarea pe care as fi vrut-o pe coupe, dar nu am gasit. am vazut ca si mazda 6 are culoarea asta....in realitate este si mai si.
tot alfa romeo, pozata pe pat de data asta ca mi-a fost lene sa mai scot masuta de pozat, 33 stradale de la TSM