Autor Subiect: Colectia mea 1:43 (Irwin)  (Citit de 12797 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #10 : Mai 28, 2015, 12:27:58 p.m. »
Vad ca ai prins variantele detaliate. Felicitari!
Da. Multumesc! Si chiar daca erau detaliate, am tinut mortis sa le imbunatatesc, fie la motor (F430), fie in partea din spate (Testarossa si California).

Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #11 : Iunie 01, 2015, 04:49:17 p.m. »
Prima zi de vara merita un pictorial deosebit!  :)

Dacia 1300 Break (DeAgostini):


























Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #12 : Iunie 10, 2015, 09:59:46 a.m. »
Aro 241 (DeAgostini):











(PS. i-am vopsit corespunzator toba de esapament, luminile de semnalizare spate si cea de marsarier)
« Ultima Modificare: Iunie 10, 2015, 10:04:24 a.m. de Irwin »

Offline GOLF_GOLF

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3258
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #13 : Iunie 10, 2015, 11:27:17 a.m. »
Arata bine miniaturile la scara fotografiate in lumina naturala!  :)
Colectia mea de machete 1:43:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=2816.0
Colectia mea de autobuze/camioane 1:72:
http://autosworld.ro/forum/index.php?topic=3643.0

Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #14 : Iunie 10, 2015, 07:13:19 p.m. »
Arata bine miniaturile la scara fotografiate in lumina naturala!  :)

Multumesc, GOLF_GOLF!  ;) Ma straduiesc sa iasa cat se poate de ok... Lumina soarelui fiind puternica in aceasta perioada, cel mai bine ies pozele dimineata si la apus, sau cand sunt cativa nori pe cer, acestia reflectand-o uneori in jos cu efecte surprinzatoare. O sa las cateva machete pentru pozat in septembrie-octombrie, cand soarele se va mai imblanzi.  :)

Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #15 : Ianuarie 28, 2016, 02:21:38 p.m. »
Machete De Agostini aproape majoritatea avem, intrucat sunt ieftine si reproduc modele cu adanca incarcatura sentimentala. Dar, pe cat de mic este pretul lor, pe atat de rudimentar sunt redate unele detalii, fapt datorita caruia s-au iscat, de-a lungul timpului, nenumarate controverse...

Eu am incercat, pe machetele mele, sa adaug cateva detalii care sa le sporeasca frumusetea. Nu pretind ca as fi vreun mare "artist", uneltele folosite sunt modeste ( o pensula, un marker argintiu, altul negru subtire, cateva vopsele acrilice no name, o rola scotch, betigase cu vata si acetona pentru unghii) insa dorinta de a le aduce la o infatisare "valoroasa" a fost imensa si nu de putine ori am riscat sa le distrug.

Dacia 1310: era vizibil ca ii lipseste acel ornament specific, negru, de sub usile din spate!... L-am conturat cu vopsea acrilica neagra si cu o pensula fina, inmuiata putin in apa. Ca sa nu dau, din greseala, pe alaturi, mai intai am demarcat cu precizie zona respectiva lipind, pentru protectie, scotch in vecinatate, frumos decupat si lipit astfel incat sa se evidentieze corect rotunjimea  si unghiurile drepte. Alte minuscule detalii adaugate (incuietoarea neagra la usile din fata, sau cea argintie de pe busonul de rezervor, ori gaura tevii de esapament, imaginata cu putin negru de marker) dau, de asemenea, o sporita senzatie de autenticitate. Ca sa nu mai zic de jante, ori de oglinda retrovizoare interioara, imbogatite cu negru, respectiv argintiu de marker. Daca uneori am mai dat rateuri, am avut grija sa le elimin cu putina acetona imbibata pe vata betigasului. Desigur, NU ma pricep chiar la tot, pentru anumite parti ale machetei  INCA nu am experienta necesara, ca de exemplu sa vopsesc interiorul. Dar, treptat, sper ca o voi acumula si ca voi rezolva si celelalte neajunsuri, in viitorul apropiat.

P.S. Scuze pentru calitatea pozelor...








Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #16 : Ianuarie 28, 2016, 02:37:34 p.m. »
La Dacia 1320 lipseau multe detalii fata de original, asa ca am avut destul de muncit. I-am facut cu argintiu de marker triunghiurile mici de la ferestrele usilor din spate, toba si teava de esapament, incuietoarea din busonul de la rezervor, oglinda interioara. S-au rezolvat, asemeni Daciei 1310, ornamentele negre de sub usile din spate, tot cu acrilica, apoi jantele si streasina neagra, cu marker subtire negru. Toate ca toate, dar daca nu era conturata linia aceea neagra (streasina), parca nu semana a Dacie!... Nu in ultimul rand, pozitia rosie de pe aripile din spate am corectat-o, din galbena cum a venit de la DeA, cu ajutorul unei vopsele acrilice. Ca sa imi fie mai confortabil si sa nu vopsesc eronat pe alaturi, mai intai am lipit in jurul ei bucatele de scotch.









Acum, parca mai arata a 1320!!  ;D

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 15037
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #17 : Ianuarie 28, 2016, 02:52:26 p.m. »
Frumos! Felicitarile mele! :D

Offline Irwin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #18 : Ianuarie 28, 2016, 03:23:59 p.m. »
Multumesc!  ;) More to come...

Offline cypylix

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1577
Re: Colectia mea 1:43 (Irwin)
« Răspuns #19 : Ianuarie 28, 2016, 03:58:37 p.m. »
Da, chiar frumos. Merita detaliate, retusate, aceste machete pentru un plus de autenticitate. Sunt modele care au facut parte din viata noastra si ne sunt dragi.