Autor Subiect: Colectia mea 1:43  (Citit de 89555 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #20 : Martie 09, 2015, 09:19:00 a.m. »
Ai dreptate Bogdan, scaunul din stanga e un pic lipit intr-o parte. Sa zicem ca se poate desface si pune la locul lui. Mocheta numai in fata, e ceva de genul, cumperi masina noua si iti da covorase doar pentru locurile din fata, daca ti le da si p-alea :P. Vor urma machetute cu mocheta si in spate  ;)
Ovidiu, nu m-ai molipsit, la mine e boala veche asta cu demontatul, si nu numai machete, orice  ;D, demontez de la machete, la electrocasnice, electronice, pana la masina 1:1, si acolo e mai tragic daca nu stiu sa le mai pun la loc  :o
« Ultima Modificare: Martie 09, 2015, 10:28:57 a.m. de nick »

Offline kro94f

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 410
  • Alfa Romeo 156 | Citroen C5 | Mercedes Sprinter
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #21 : Martie 09, 2015, 10:01:56 a.m. »
Se pare că ești un fan înrăit al Detail Cars.  :)

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #22 : Martie 09, 2015, 10:04:08 a.m. »
Cam da  :D
Vor mai fi de la Detail Cars

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #23 : Martie 09, 2015, 10:42:16 a.m. »
Si la care se deschid usile... ;D

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #24 : Martie 09, 2015, 07:18:45 p.m. »
Deci am avut dreptate sa ma rog de tine de atatea ori sa prezinti ce ai in colectie! Foarte faine, merita clar Detail Cars-urile, am si eu vreo 3 machete, cred ca le-am luat o data cu tine, foarte interesante. Da-i inainte cu prezentarile  ;)!
Aaaa, sa nu uit... se deschid usile!  ;D
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #25 : Martie 09, 2015, 10:02:47 p.m. »
Cat am timp, si machete voi mai prezenta :)
Si nu la toate se deschid usile :(
Acum printre cele 44 de pahare...sa continuam...
3. Ferrari 512 TR, tot de la Detail Cars, art. 145

N-am prea nimerit-o cu culoarea, dar...merge si asa :D








Macheta se prezinta binisor. Decal-urile sun putin deteriorate, dar sunt multe. Vopseaua este in stare foarte buna. Interesanta aceasta culoare, foarte frumoasa chiar, un maro metalizat.
Sunt ceva urme de lipici la o oglinda, cine stie prin ce o maini o fi trecut pana acum..., proiectoarele din fata poate ca puteau fi realizate putin mai bine. Stopurile sunt bine redate, acea grila este deformata putin :(





Se deschid bine usile, sunt de la locul lor. Aici de vede mai bine pata de lipici la oglinda din dreapta...



Pe dedesupt putin cam saracacioasa, dar esapamentul evidentiat bine, toate cele patru evacuari sunt gaurite.









Aici mai multe poze cu interiorul. Eu nu am ce sa-i reprosez... butonase pe consola centrala, chiar si un telefon. Ceasurile de bord bine redate, emblema pe volan, guri de aerisire...
Nu am putut sa demontez si bordul, acesta fiind nituit, asa ca am incercat sa-l pozez asa.
Aici mocheta este peste tot  ;D



Acum prezint si rotile. Avem discuri de frana, dar fara etrieri :(, emblema, dar si numele producatorului de anvelope mentionat. Profilul anvelopelor putin cam mare, cred ca avea cauciucuri de iarna  ::)

Daca maine am timp poate fac cateva poze de grup cu Ferrari 512 de la Detail Cars, Herpa si colectia Ferrari de la Eaglemos.

Offline OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #26 : Martie 09, 2015, 11:12:51 p.m. »
Luand ca data de fabricatie a machetelor anii '90 - '00, in acea perioada existau pe piata si HERPA sau SCHABAK, alti doi producatori de machete la care se deschidea tot.

- HERPA producea machete din plastic, elementele care se deschideau, erau perfect executate. Detaliile erau bine redate, avand pana si suspensii.

- cei de la DETAIL CARS, produceau machete ok ca si calitate/pret. Elementele mobile erau redate destul de bine, interioarele (la machetele la care se deschideau usile) dispuneau de covorase, borduri detaliate si accesorii bine evidentiate. In schimb la exterior, mai dadeau rateuri la lipirea decalurilor, multe dintre aceste fiind "fugite" de la locul in care ar fi trebuit sa fie asezate. Si aici unele modele dispun de suspensii.

- la SCHABAK in schimb, machetele care aveau elemente mobile (usi, capote), sufereau la capitolul impact vizual. Existau lufturi intre usi si corpul machetelor, stricand in mare masura linia designului machetei. Detaliile exterioare nu prea existau sau erau slab executate. Unele machete aveau suspensii, dar mai rigide decat cele de la HERPA.

Daca ar fi sa fac un clasament, pe primul loc ar fi machetele de la HERPA, urmate de cele de la DETAIL CARS, iar pe ultimul loc, cele de la SCHABAK.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #27 : Martie 10, 2015, 07:09:10 p.m. »
Si Ferrari arata foarte bine! Ma gandeam sa faci o prezentare la ceva Ferarri de la Herpa, stiu ca ai  ;D. Si apoi sa faci o comparatie intre ele.
Foarte faine prezentarile pana acum, astept si altele  ;)!
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

nick

  • Vizitator
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #28 : Martie 10, 2015, 07:19:39 p.m. »
Mistocuta macheta asta, insa am o nedumerire. Au existat Ferrari culoarea asta maro?
Un minus poate: spitele jentilor sunt bagate cam "in spate", spre caroserie.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #29 : Martie 10, 2015, 08:31:16 p.m. »
Bogdan voi face acum poze de grup cu mai multe Testarosse, Detail Cars, Herpa si Ixo din colectia de Ferrari de la noi. Prezentare le Herpa nu stiu daca voi face, deja este prezentata de alti colegi si sa nu ma repet.
Nick legat de culoare... doar ce am gasit eu in poza reala, in rest nu stiu, poate a existat acolo macar una in culoarea asta :) Iar cu jantele, da sunt cam in spate spitele, mai ales in fata, pentru roata din spate am mai vazut asa ceva.