Autor Subiect: Colectia mea 1:43  (Citit de 89552 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #10 : Martie 07, 2015, 06:02:20 p.m. »
Asa, asa, sa faci poze de grup, sa se ia Sheriff-ul de tine ca iti plac comparatiile  ;D - glumeam.
De-abia astept sa le vad impreuna.
A, sa nu uit, imi plac mult pozele, dar vezi ca ai scris in titlu Doablo  ;).
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #11 : Martie 07, 2015, 06:19:10 p.m. »
dar vezi ca ai scris in titlu Doablo  ;).
... de emotii!  ;D

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #12 : Martie 07, 2015, 06:21:03 p.m. »
Gata gata, am modificat ;D îmi tremura mâna de emoții și...  ;D

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #13 : Martie 07, 2015, 06:21:53 p.m. »
Lasa... ti-am zis ca inceputul e greu... :)

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Colectia mea 1:43 Diablo vs Diablo S
« Răspuns #14 : Martie 07, 2015, 06:36:26 p.m. »
Si patru poze mici cu cele doua impreuna, mie imi place cum le sta asa, cu aripile ridicate :P








Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #15 : Martie 07, 2015, 07:09:06 p.m. »
Frumoase poze. Mie imi  plac ambele modele.

Offline Adrian

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1031
  • PUNCT
Colectia mea 1:43 Jaguar XJS
« Răspuns #16 : Martie 08, 2015, 05:45:52 p.m. »
Sa mai facem o prezentare..zic  :)
Astazi..
3. Jaguar XJS art. 130, tot Detail Cars



O masina indragita de mine, poate dupa E-type una dintre cele mai bune, din punctul meu de vedere.
Masina prezentata cel mai probabil are un V12, de 5.3l si 260...si ceva de cp. conencat la o cutie automata cu 3 viteze. Destul de putin am putea spune, dar asa erau motoarele in acele vremuri, fara prea multa electronica.









Chiar si macheta imi este draga  ::). Imi place acest verde inchis, o vopsea aplicata foarte bine, nu are semne de imbatranire, desi macheta este de prin '95.
Decal-uri cu modelul aplicate bine, acolo unde este nevoie. Sa fiu putin carcotas... stergatoarele cred ca trebuiau invers. Are volanul pe stanga si stergatoarele montate pentru modelul cu volan pe dreapta.. dar arata bine stergatoarele, nu stau stramb, asa ca...sa zicem ca este bine  ;D
Farurile si stopurile respecta forma originala, poate ca ar fi mers semnalizaroarele din bare sa fie si ele din plastic transparent, nu doar vopsite, dar nu le putem avea pe toate  :'(



Usile se deschid ok, nu au lufturi, se potrivesc la locul lor. Asa este si modelul real, fara rama.


Pe "burtica" este bine prezentat finalul esapamentului, n-or fi avut vopsea pentru tot.




Asa cum se vede in poze, are suspensii functionale, si merg foarte usor. Nu este un sistem sofisticat, niste lamele metalice peste axul rotilor, atat in fata, cat si in spate. Dar rezultatul este unul placut  ;)
Jantele respecta si ele forma originala, banuiesc ca atunci nu-si permiteau sa faca ceva din metal, fotodecupate, dar merge si asa.




Si o poza cu interiorul de la masina reala


Interiorul, bine realizat si la aceasta macheta. Scaunele sunt intr-o singura culoare, dar asta nu deranjeaza. Mocheta doar pentru locurile din fata, de culoare masinii. Aici bordul este regat foarte bine. Desi sunt decal-uri, avem evidentiate insertiile din lemn, gurile de ventilatie, chiar si torpedoul. De asemenea evidentiat aparatul de radio si restul butonaselor de la climatizare, geamuri, etc. Si maneta schimbatorului de viteze, pentru modelul automat, este bine realizat. La volan din pacate nu se vede sigla jaguar in poza, dar ea este, greu am reusit sa o vad si cu ochiul liber...

O macheta realizata decent, poate nu este una foarte reusita, dar mie imi place si asta conteaza cel mai mult  ;)

Offline darkbrother

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 138
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #17 : Martie 08, 2015, 07:28:21 p.m. »
Pentru o macheta de 20 de ani , jos palaria 

Offline BMD77

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2390
  • Muad'Dib
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #18 : Martie 08, 2015, 10:13:34 p.m. »
Arata foarte bine pentru o macheta din '95! Interiorul e super tare, cu 2 mici probleme: scaunul stanga pare lipit rotit spre stanga la 20-30 de grade - vizibil, iar mocheta e numai in fata si are textura cam mare pentru scara 1:43, in rest, da clasa la peste 90% din machetele de pe piata actuala la detaliere  ;D. Faza cu suspensiile mi-a placut la nebunie  ;)!
"Nu ne oprim din joaca atunci cand imbatranim, ci imbatranim atunci cand incetam sa ne mai jucam" - George Bernard Shaw.

Online OLECO

  • Global Moderator - Membru Fondator CCMAR
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14926
  • OLECO ESTE UNIC !
Re: Colectia mea 1:43
« Răspuns #19 : Martie 09, 2015, 06:55:06 a.m. »
Frumoasa macheta si detul de detaliata.
Vad ca nu sunt singurul nebun care desface machetele pentru a poza interioarele. Am molipsit si pe altii... ;D